Olen pidempään jo miettinyt mikä tyttöystävääni vaivaa. Kuuntelen syylistämistä joka päivä ties mistä asioista. Joka ikiseen asiaan pitää tarttua ja niillä sitten syyllistää myöhemmin. Jos riitelemme niin mitään omia virheitä ei voi myöntää. Oudointa tästä tekee se että jos tyttöystäväni tekee jotain väärin ja edes kaukaisesti sivulauseesta siitä mainitsen on helvetti irti. Hän ei kestä millään tasolla minkäänlaista syyllistämistä (edes viittausta syyllistämiseen) mutta tekee itse sitä päivittäin ja todella paljon.
Esimerkkinä autolla ajo. About joka kerta kun ajan niin sitä pitää jollain tasolla kommentoida tai valittaa. Otan sen huumorilla mutta auta armias jos millään tavalla kommentoin hänen ajamistaan ihan vaan rakentavasti (minulla on ollut kortti 10v, hänellä 2v) niin alkaa raivoaminen. Vastaava raivoaminen tulee aina esille jos mitään hänen tekemisiään kommentoi millään tasolla. Sitten taas jos vaikka siivoan yllätyksenä kämpän kokonaan ja mutta jokin pikkuasia jää tekemättä niin siitä on pakko valittaa.
Mistä tämä kertoo? Kiinnostaisi todella tietää.
Syyllistäminen parisuhteessa
9
602
Vastaukset
- ForestCumb
...kertoo siitä, että olisi syytä pikaiesti toimia Hollywood tyyliin.
"RUN FOREST RUN".
Toi ei ole normaalia. Tuo ei tule paremmaksi tulemaan, joten tee päätöksesi sen pohjalta. - erkkinimim
Hiekkaa pillussa. Ja joo, ei tule muuttumaan, tiedän kokemuksesta.
Ei tuollaista pidä sietää.Emme me kaikki naiset tee noin.
- 8976
Henkistä väkivaltaa tuollainen, ei normaalia ollenkaan. Valitettavasti ei saa loppumaan, parempi päättää suhde. Mitä pikemmin sitä parempi.
Edellisten kanssa samaa mieltä. Itsellänikin on ollut tuollainen seurustelukumppani/kumppaneita nuorena ja luulin, että se on naisten normaali. Ei se ole. Monesti nuorilla kauniilla naisilla on enemmän tuollaista käytöstä, koska heillä on aina ollut tilanne se, että tarjolla on kymmeniä tuhansia miehiä sormia napsauttamalla, joten heidän ei tarvitse tehdä kompromisseja.
Kehottaisin siis antamaan tyttöystäväsi mennä ja katselemaan muita vaihtoehtoja.- lapsenehdoilla
"Mistä tämä kertoo? Kiinnostaisi todella tietää."
Lapsellisuudesta, eli käyttäytyminen on lapsenomaista. Päiväkotiryhmää kun seuraa, niin sieltä aina löytyy se ryhmän päällepäsmäri ja kiukuttelija, joka ei kestä, jos asioita ei tehdä juuri siten kuin hänelle on opetettu. - EräsNainenVaan
Ei onnistu teidän juttu, et tule koskaan saamaan arvostusta puolisolta ja tuommoinen käytös pahenee vuosien myötä. Olet loppu ja rikottu henkisesti. Onko sen arvoista.
- Sinnttu
Vaikea sanoa, mistä sinun naisesi kohdalla tuo johtuu (voi olla vain ''ihastuttava'' luonteenpiirre), mutta itse ikävä kyllä ilmoittaudun tuollaiseksi KUN kaikki ei ole hyvin. Kun oma avioliitto alkoi rakoilla - luottamus mieheen oli mennyt täysin (pettämistä, valehtelua, raha-asioiden pimittämistä, minun mollaamista etc.) - niin aloin tekemään tuota samaa miehelle. Purin patoutunutta inhoa miestä kohtaan, jota en silloin tunnistanut. Olin mennyt suhteeseen nuorena, enkä tiennyt, millainen oikean suhteen kuului olla. En silloin huomannut, että mies alisti henkisesti todella vahvasti minua ja voin siksi huonosti.
Tuo ininä, natina ja valitus loppui kun erosin. Nykyisen kanssa ei ole mitään ongelmaa. Huomautan vain, kun on tarvis ja otan itsekin kritiikin vastaan ilman ongelmia - jopa nauraen, jos kritiikki on pientä.
Eli summa summarum:
- voi olla patoutunutta vihaa / pahaa oloa naisen puolelta, jonka purkaa sinuun
- opittu lapsena kotoa, käyttäytymismalli, mahdollista muuttaa, mutta vaatii paljon aikaa ja hermoja
- luonteenpiirre, ei oikeastaan lähde kulumallakaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1403200Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from992522Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä532368Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276882297Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen72086Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue291595Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81330- 831317
Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling341229- 691127