Viikoloppuna viilenee, saamme me tavalliset ihmisetkin nauttia normaalista kesäsäästä. Kuinka joku voi sanoa, että tällaiset helteet ovat NIIIIIIIIN IHANIA.... Happi loppuu ja pyörryttää, oksettaa, ja ne valvotut yöt,
Vilukissat, nauttikaa nyt vielä, kun voitte.
onneksiloppuu
7320
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Helle on normaali kesäsää. Tilastojen Hyvinkäälläkin pitäisi olla reilut 15 hellepäivää vuodessa. Jos ei kelpaa niin muuta Siperiaan.
No nyt on tullut sitten jo 5 vuoden helteet kerralla. Toivottavasti tilostosi pitää paikkansa, niin ei tarvitse tällaista kärsiä taas moneen vuoteen.
8 vuotta edellisestä lämpökesästä ja sitä ennen vuonna 2002. Näin kerrottiin uutisten sääosiossa. Viime kesän jatkuvia sateita ei kukaan kaipaa, ei edes viljelijät joiden sato mätäni. Nyt kuivuus rokotti satomääriä.
Jaahas, täällä taas tämä "tilastotieteilijä". Kun on kuumaa, niin on kuumaa.
Onhan se hyvä saada faktatietoa mukaan muutamien olettamuksien joukkoon. Vuodet eivät ole veljiä keskenään.
Helle on ihana.
Helle turhaa paitsi jossain veden äärellä kuten mökillä. Mukavaa kun jo viileni paremmaksi. Kuiva ja paahde vie viljasadonkin. Helteellä mukavat pitkään lämpöiset illat mut päivälämmöt ihan liian korkeat. Monet koditkin paahtuvat hirveiksi pätseiksi.