Kun tällaisessa saunassa asuu, ei nämä vanhat kerrostaloasunnot ole ihmisiä varten.
Hulluksi näissä tulee :( ja vihaiseksi.
Hulluksi näissä tulee :( ja vihaiseksi.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Olin viimeksi pesulla juhannusviikolla, kun lämmitin saunan...ei vaan saa mentyä suíhkuun..hm.
Vuokralla asuville aivan normaali käytäntö....kolme kertaa päivässä.
Ostakaa pässit ilmalämpöpumppu !
Miksi pitäisi käydä suihkussa monta kertaa päivässä?
Laittakaa varjostin ikkunoiden ulkopuolelle tai tinapaperia sisäpuolelle.
Yöllä on kylmä -> ikkunat auki ja unta peiton alla. Ilmanvaihto ehkä pykälää kovemmalle.
Päivällä on lämmin -> ikkunat ja verhot kiinni ja mahdollinen ilmanvaihto pysähdyksiin.
Päivällä kannattaa lähteä ulos istumaan varjoon. Kuka hölmö sitä sisällä viettää kesäpäivää?
Minä kun tämän taloyhtiön narkit yrittää heti diilata ja moottoripyöräjengiläinen rekrytä vaikka ois vaa kauppaan lähdössä. Pahasti saastunut taloyhtiö.
Muuta muualle. Hangon ja Utsjoki-Kevon välillä on rajaton määrä vaihtoehtoja. Suomessa saa asua missä haluaa. Ei ole pakko asua missään narkkilandiassa.
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731
9 §
Liikkumisvapaus
Suomen kansalaisella ja maassa laillisesti oleskelevalla ulkomaalaisella on vapaus liikkua maassa ja valita asuinpaikkansa.
Pian se on ohi. Ensi kesäksi vaaditaan kaukokylmä jokaiseen kerrostaloon aivan kuten kaukolämpökin on. Eihän ihmisiä voi pakkaseenkaan jättää, miten sitten terveydelle vaaralliseen kuumuuteen?
Jos sääsuojasi on liian kuuma, niin siirry ulkotiloihin. Ulkona on varjossa aina mukavan viileää.
Aiheutat niillä suihkuilla vain itsellesi tukalan olon. Jos pitää räppänät ja verhot kiinni päivällä, ja huoneilman riittävän kuivana, niin on paljon helpompi kestää lämmintä. Suihkut ja muut kosteutukset aiheuttaa juuri sen hikoamisen. Ilmanvaihto kyllä kuivattaa huoneilman, ja voi tepastella huoneessa ilkosillaan hikoamatta.
Minä rakasta helle.
https://www.aamulehti.fi/uutiset/yrittaja-tuskastui-kuumuuteen-kehitti-styroksisesta-kylmalaukusta-ilmalampopumpun-nailla-ohjeilla-voit-tehda-sen-itse-201100871/
Siinä ohjeet köyhän miehen ilmastointilaitteelle! ei kun rakentamaan !
Late Lapista. SSSS Ry!
Pieraisin niin oli pakko lähteä ulos.