Tuli viralliset Keski-Suomen lukemat heinäkuulta. Ei mennyt edes 20 asteen raja rikki. Eli heinäkuu Suomessa olikin vain tuollaista Pohjois-Saksan lukemaa. Elokuusta voi tulla normaalia viileämpi. Ihmiset unohtivat että heinäkuun 12 ensimmäistä päivää ei ollut erityisen lämmintä.
Heinäkuun keskilämpö vain 19.9 astetta
J.L.Runeberg
395
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Viimeksi yhtä kuumaa oli v. 1941 . Siksiköhän Saksakin hyökkäsi ja kesäkelien uskottiin riittävän.??
Kyllä tää lämpöaalto voi jatkuakkin vielä pitkään,itse en usko enää edes ylen Toni Hellistä että lämpö on jo taakse jäänyttä tänä kesänä.Korkeapaine voi tulla hyvinkin takaisin ja se jo vaanii Suomen ja Ruotsin takana atlannilla kunhan pieni vedenpurkaus tässä välissä ja lphalaiset saavat viikon hengähtää kun aurinkokin jo laskee taivaanrannan taa.
Yleensä kun ilmoitetaan esim. Jonkun paikan keskilämpötila matkailusivuilla, ilmoitetaan keskimääräinen päivälämpötila. Todellakaan Hampurissa ei päivälämpötilat ole kesällä lähellä 30 astetta.