Naisten kermap**seily....

Nikolajevitsh

Matkustelen jonkin verran vaimon sekä naIspuolisenkollegan kanssa järjestöasioissa. Minua ottaa pattiin naisilla melko yleinen nirsoilu matkustaessa mitä en ole juuri miehillä tavannut.

Toinen liittyy bussilla matkustamiseen. Kun ei vaimo voi. Kun se on niin vaivalloista. Ja tulee paha olokin. Taas pitäisi lähteä reissuun. Bussilla pääsisi perille. Suoraan. Halvemmalla. Nopeasti. Mutta ei. On mentävä autolla tai junalla. Eikä väliä, että junalippu maksaa kolme kertaa enemmän. Ja junaa täytyy vaihtaa. Ja matka kestää.kauemmin. (Kaupungissa bussin vaihto on kyllä ongelma. Kun siihen menee niin paljon aikaa). Ja kun yritän puhua asiasta - yritän kuulemma vain "määräillä" - miten asiasta pitäisi keskustella ? Turistimatkoilla pitemmillä bussiretkellä asia ei kuitenkaan näytä olevan ongelma.

Toinen tapaus on naispuolinen työkaveri. Meidän pitää tehdä silloin tällöin kokousmatkoja. Mutta - kun ei voi lentää kuin yhdellä tietyllä lentoyhtiöllä. Ja sillä mennään vaikka välilaskun kautta. Vaikka suoraankin pääsisi. Toisella firmalla. Nopeammin. Ja halvemmalla.

Minusta kummankin.naisen toiminta on kermap**seilyä. Jos kyseessä olisi miehet - vinoilisin varmaan aika ilkeästi - etenkin kun vaimoni toimintatapa verotta perheen yhteisiä rahoja ja työkaverin toiminta yhdistyksen varoja.

Kyse ei ole sinällään suurista rahoista - kympeistä, joskus muutamista satasista. Mutta - millä naisen saa hieman mukavuusalueen ulkopuolelle. Ja ehkä luopumaan itsekkyydestään ?

2

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitä on kermap**seily?

    • laiskavaimosulla

      Mitä eikö vaimo suostu bussia käyttämään jotta sinä voisit huoletta omalla autolla päästä lähikaupassa käymään? Voi voi mitä perseilyä. On niin laiska ettei voi sulle autoa jättää kun taloudessa ei ole kuin yksi auto. Osta vaimolle oma auto niin ei tarvitse naisten perseilyä katsella. Sillä se hoituu ja turhat itkut pois ja ole mies!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4670
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      112
      3870
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      190
      3700
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      70
      2113
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1182
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      154
      1131
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1034
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe