Ohut E-kieli katkeilee NAILONKIELISESSÄ KITARASSA?

kummastunut

Juu, elikkä jostakin kumman syystä mulla tuppaa tuo ylä-E katkeilemaan omassa nailonkielisessä kitarassani, vaikka olen kuullut sanottavan, ettei nailonkielisissä pitäisi yläkielten katkeilla juuri koskaan. Yleensä kestää noin 1-2 kuukautta, tosin yleensä vaihdan koko setin noin kuukauden välein, joten eipä oo ehtinyt monestikaan katkeamaan. Eilen just laitoin uuden Daddarion laadukkaimman ja kalleimman kielisarjan nailonkieliseen kitaraani, pari tuntia vain oli ollut setti paikoillaan, ja kuului NAPS, ja ylä-E oli poikki. Kieli on aina katkennut siitä hieman tallanluun takaa, siis tallanluun ja sen reiän välisestä kohdasta, josta kieli pujotetaan sisään tallaan. Onko tuollainen ihan normaalia?

3

197

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vm41

      Läpiviennissä vikaa, tuskin kielessä.

    • viilalla

      Tsekkaa kaikki terävät reunat sileiksi

    • Anonyymi

      Nyt tänään taas katkesi nailonkielisen ohut-E kieli vain viikon vanhana, päätin että jos vielä kerrankin menee poikki, niin hajotan koko kitarani kirveellä tuhannen päreiksi.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      92
      1507
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      38
      1145
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      23
      920
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      164
      761
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      730
    6. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      200
      685
    7. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      679
    8. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      647
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      33
      580
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      578
    Aihe