kuten esim. siivous.
No, mutta katsoinpa ihan huvikseni siivoustyöilmoituksia mol.fi:ssä kahden maakunnan alueelta.
Toinen oli tietysti Helsinki. Yliopistokaupunki ja muutakin opiskelijaporukkaa, ammattikorkeakouluja ja niin edelleen. Siivouspaikkoja löytyy sekä kokoaikaisina että osa-aikaisina. Missään ilmoituksessa ei edellytetty hakijalla olevan ajokorttia ja vielä vähemmän mahdollisuutta oman auton käyttöön. Missään ilmoituksessa, osa-aikaisissa erityisesti, ei sanottu työn sopivan esimerkiksi opiskelijalle. Ei mainittu opiskelijoita erikseen hyvin työhön sopivina.
No, sitten se toinen maakunta ja sen kaupunki jossa myös yliopisto ja muita opinahjoja. Lähes kaikissa siivouspaikoissa vaaditaan ajokorttia ja oman auton käyttömahdollisuutta, lisäksi kaikissa osa-aikaisuuksissa mainitaan erityisesti työn sopivan opiskelijalle.
Näin! Sillain niin kuin jossain
helppo ja siisti sisätyö
4
435
Vastaukset 4
- EnMee
Hirveetä saastutusta käyttää omaa autooo työmatkoihin.
Sotii ideologiaa vastaan.
En lähe. - MitäSitten__
Kaikki siivoustyöt eivät ole suinkaan helppoja ja siistejä sisätöitä. Siivoustyötä on laidasta laitaan kuten kohteitakin. On fyysisesti (ja psyykkisesti) rankkoja ja helppoja kohteita. Helpoimmasta ja kevyemmästä päästä on toimistosiivous siistissä ja helpossa toimistokohteessa.
Pk-seudulla siivouskohteet ovat usein lähekkäin jo kustannussyistä joten useinkaan omaa autoa ei vaadita tavissiivojalta. Opiskelija, joka haluaa hankkia ansiotuloja siivoamalla osa-aikaisesti osaa varmasti lukea työilmoituksia ihan itsenäisesti ja poimia ne olennaisimmat ja itselleen kiinnostavimmat ilman mainostustakin. Maaseudulla välimatkat ovat pitkät muutenkin ja jos siivouskohteita on useita yhdellä työntekijällä niin useimmiten tarvitaan autoa. Maaseudulla muutenkin tarvitaan autoa usein pitkien välimatkojen takia.- Kysynvaan
Miten yliopistokaupunki on mielestäsi maaseutua?
- Onnistuukohan
Ottaa ne ämpärit ja mopit ja shamppoot sinne ratikkaan kon vaihtaa lennossa työkohdetta. Kulkee lastenvaunuissa mukavasti. Järjestelykysymys. Vähän muovvia päälle ja teippiä kylkeen ettei pesuvedet hölsky ympäriinsä siellä ratikassa.No. Kunhan vaan ehottelen. En tiiä toimiiko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791702
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.109903En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58745Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo97666Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset207644- 133618
- 48566
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50548- 37546
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä16522