Kunta valmistautui hyvissä ajoin viime talvena tämän syksyn koulukyyteihin. Palkattiin kaksi uutta työntekijää organisoimaan kuljetukset. Ostettiin kallis ohjelma koulukyyteihin jota kukaan ei nyt osaakaan käyttää. Kuljettajat käsketään esimerkiksi hakemaan useampia kyytejä samaan aikaan eikä olla huomattu miten aikakonetta ei vieläkään olla keksitty tai autot eivät kulje kuin raketit.
Nämä kaksi henkilöä joilla on varmaan aika hyvä koulutus ja palkka sen mukainen voisivat kokeilla ihan sellaista pikku ilmaisohjelmaa kuin Google maps. Ohjelma osaa arvioida aika hyvin paljonko kestää ajaa mihinkin osoitteeseen.
Ihan vain pikku vinkiksi siksi aikaa kun opettelette sen kalliimman ohjelman käyttöä. Korkeasta koulutustaustastanne huolimatta voisitte hiukan nyörtyä ilmaisohjelman käyttöön ettei koululaiset joutuisi kärsimään typeryydestänne.
Pelkään vain että osaamattomien byrokraattien sijaan syy vieritetään kuljettajien niskoille jotka tekevät vain mitä käsketään.
Koulukyydit kunnan byrokraattien organisoimia
4
374
Vastaukset
- Sporttisestiasiakuntoon
Tiina laittaa asiat kuntoon reippaalla otteella.
Sitä myötähäpeän määrää.
https://www.nurmijarvi.fi/yhteystiedot/201/tiina_hirvonen - voivoi
Päästiin jo ilmapäivälehtiin eikä syyttä:
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/201808142201131612_u0.shtml
Luulisi ainakin sen verran olevan järkeä ettei kielitaidottomien anneta kuljettaa lapsia minne sattuu. Ei mitään maahanmuuttajia vastaan mutta tuossa hommassa pitää osata samaa kieltä kuin lapsetkin puhuu. - eikilpailutuksille
Kun kilpailutetaan niin kilpailutukseen pitää ottaa muutakin kuin hinta. Laatu, asiakastyytyväisyys, luotettavuus yms. ja jos ei onnistu niin sopimus pitää voida purkaa. Paljonko kunta nyt säästi ja oliko se menetetyn maineen arvoista, muusta puhumattakaan?
- Nomoneynomoney
Oisitta ottanna susirajan tilausliikenteen ajamaan...
Hahhahahhaahhaaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3093055Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612353- 1242057
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492043Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271733- 671399
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121395- 661337
- 691270
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781243