Miks kukkamullat pitää aina vaihtaa uusiin

Tiiinamari

välillä,eiks riitä että lannoittaa?

15

351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Palstalaisena

      Maa-aines köyhtyy kun siinä pitää aina samaa kasvia, eli sitä samaa kukkaa. Palstallakin vaihdellaan vuosittain herneet, sipulit ja perunat eri paikkoihin kuin edellisenä vuonna. Silloin maa rikastuu. Pelkkä lannoitus ei riitä. Toiset pitävät huilivuosia palstan jollakin alueella, keräävät vain roskat pois.

      • ö-Öö

        Jep

        Vaikka nyt lannoittaakin, maa köyhtyy. Vuoroviljeyhän se ratkaisu, mutta harvempi taitaa sitä hommailla kukkahommissa, kukat kun on kukkia. Toisekseen, kukkamulta täyttyy juurista, tiivistyy, peltojakin kynnetään. Noin teoriassa kukkamulta vois olla kierrätettävissä, kun sen putsaa juurista, möyhentää ja lannoittaa. Tuskin monikaan niin tekee.

        Noin mainiten. Naapurin potunviljelijät siis viljelee pottua. Joka kolmas vuosi samalla palstalla. Nyt niillä on pelto retikalla, se kynnetään maahan, se kuohkeuttaa, ilmaa ja lannoittaa maata. Ens vuonna niillä kai ohraa, se toki puidaan. Ja sitten taas pottua. Kandee hokata, tuotantolinja siis potunviljely, ohra sivupisnes ja retikka maanparannuskasvi.

        Niettä siitä vaan, kaikki seulomaan kukkamultiaan jne. Jotenkin tuntuu, helpompi vaihtaa.

        =DW=


      • bessie--

        " Maa-aines köyhtyy kun siinä pitää aina samaa kasvia, eli sitä samaa kukkaa. Palstallakin vaihdellaan vuosittain herneet, sipulit ja perunat eri paikkoihin kuin edellisenä vuonna. Silloin maa rikastuu. Pelkkä lannoitus ei riitä. Toiset pitävät huilivuosia palstan jollakin alueella, keräävät vain roskat pois."
        Kukkaruukku ja kasvimaa ovat ihan erilaisia kasvuympäristöjä. Kukkaruukussa maa-aineksen liika "rikastuminen" on vähintäänkin yhtä todennäköistä kuin sen köyhtyminen. Kasvi ei voi hyvin väkevöityneessä mullassa ja jatkuva lannoitus ilman mullan vaihtamista tai lisäämistä vain väkevöittää multaa entisestään, sen seurauksena kasvi ei kasva toivotulla tavalla vaan kituu ja lopulta kuolee.


      • Anonyymi
        ö-Öö kirjoitti:

        Jep

        Vaikka nyt lannoittaakin, maa köyhtyy. Vuoroviljeyhän se ratkaisu, mutta harvempi taitaa sitä hommailla kukkahommissa, kukat kun on kukkia. Toisekseen, kukkamulta täyttyy juurista, tiivistyy, peltojakin kynnetään. Noin teoriassa kukkamulta vois olla kierrätettävissä, kun sen putsaa juurista, möyhentää ja lannoittaa. Tuskin monikaan niin tekee.

        Noin mainiten. Naapurin potunviljelijät siis viljelee pottua. Joka kolmas vuosi samalla palstalla. Nyt niillä on pelto retikalla, se kynnetään maahan, se kuohkeuttaa, ilmaa ja lannoittaa maata. Ens vuonna niillä kai ohraa, se toki puidaan. Ja sitten taas pottua. Kandee hokata, tuotantolinja siis potunviljely, ohra sivupisnes ja retikka maanparannuskasvi.

        Niettä siitä vaan, kaikki seulomaan kukkamultiaan jne. Jotenkin tuntuu, helpompi vaihtaa.

        =DW=

        Ei kukkien multaa tarvitse joka vuosi vaihtaa liioin , hyvin ne voi vaikka joka neljäs vuosi vaihtaa,


      • Anonyymi

        Minulla kasvoivat ja kukoistivat parvekkeen ruukuissa kiinankärhö ja alppikärhö 10 vuotta samoilla mullilla, kastelin ja lannoitin vain välillä. Olisivat kasvaneet pitempäänkin, mutta heitin kasvit pois muuton yhteydessä.


    • Riittää, kun vaihtaa joka toinen vuosi ja joka toinen pintamullan.
      Itse teen näin.

    • turhaajokavuosiuusia

      Ei tarvi joka vuosi vaihtaa, itse olen vaihtanut vain silloin kun kasvi tarvii siirtää isompaan ruukkuun, muulloin riittää lannoitus ja kalkitus. Sama pätee parvekelaatikoissa ja ulkoruukuissa kasvatettaviin, samat mullat monta vuotta ja keväällä sekoitan hiukan kalkkia ja kanankakkaa sekaan samalla kun istutan kesäkukat, uutta multaa vain tarpeen mukaan koska aina sitä vajenee kun syksyllä ottaa kuihtuneet kasvit pois ennen talvea.

    • MullinMallin

      Helpompaa on vaihtaa kukka uuteen kukkaan tai jopa tekokukkaan.

    • miksi-pitäisi-

      Kyllä te nyt puhutte höpöjä. Ei multaa tarvitse vaihtaa, vaan antaa lisää kasvualustaa juurille vaihtamalla isompaan astiaan. Yleensä vuoroviljely tehdään tautien vuoksi, ettei jatkuvasti samalla pellolla viljellä. Toki toiset kasvit tarvitsevat eri määrän eri ravinteita, ja jokaista pitää lannoittaa erilailla. Jos kasvi otetaan maasta kokonaan pois, ettei jätetä mitään multaan, niin silloin kasvualusta köyhtyy ravinteista, eikä maa saa kuohkeutta lisää.

    • Anonyymi

      Hei kaikki muutkin viherpeukalot!
      Älkää vaihtsko kukillenne biojätteistä tai kompostoimalla tehtyä multaa, syystä että ne sisältävät paljon eloperäistä ainesta ja
      homehtuvat ruukussa kasvualustana. Ja jopa haisee kotona homeelle!
      T. Sanni

    • Anonyymi

      Tympii niin kamalasti nuo kukkamultaan pesiytyvät pikkukärpäset. On saanut nakata pois melkein joka ikisen sisäkukan niiden takia.

      • Anonyymi

        Mistä sulle niitä tulee, kun mulle ei tule ollenkaan. Lannoitteena käytän puikkoja joissa ötökkämyrkky mukana , ei ole ötököitä kukkiini ilmestynyt. Myöskään banaanikärpäsiä ei kotonani ole koskaan kun en tuo hedelmiä kaupasta kuin lapsenlasten ollessa luonani ja silloinkin upotan hedelmät heti hetkeksi kuumaan veteen.


      • Anonyymi

        Kastelet kasvejasi liikaa, siitä ne "pikkukärpäset" innostuvat.


    • Anonyymi

      Istutin juuri perunaa , ennen Juhannusta uudet perunat omasta pellosta (kasvihuoneesta).
      K kotton

    • Anonyymi

      Ei tarvitse vaihtaa kuin ehkä joka viides vuosi tai voi vaihtaa samalla jos
      ruukku käy pieneksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      14
      1612
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      64
      1589
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      133
      1210
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      125
      1114
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      83
      797
    6. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      164
      720
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      711
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      406
      624
    9. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      582
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      525
    Aihe