Mistä sen huomaa?

kysy.mys

Miten väkivalta näkyy ulospäin? Epäilen, että työkaverini kokee ainakin henkistä ellei fyysistä väkivaltaa kotonaan. Lapset (3) heillä on aikuisia, yhdellä vakavia mielenterveysongelmia. On lapsenlapsiakin.
Miten se näkyy (käytöksessä) vai voiko tällaista yleistä kaavaa nyt olla olemassakaan, voiko sitä mistään päätellä jos sitä haluaa peitellä? Nämä olivat vain minun ajatuksiani (tai luulojani), pikkuhiljaa kiinnittänyt asiaan huomioita kunnes toinen henkilö sanoi minulle epäilynsä ääneen. Nyt en saa rauhaa, että olenko ihan hakoteillä - ääneen ei uskalla edes ajatella.

7

2008

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pöllöoireet

      Väkivaltainen mies alkaa pälyillä ihmisiä ympärillään mm. kaupassa

      • 163288Muhis

        Kyllä asia on näin


    • järkikäteen

      Jos välität läheisestä ihmisestä, niin kerro mietteesi hänelle, jos et aidosti välitä, niin jatka luulemista ja pähkäilemistä.

    • Hei,

      Hienoa, että olet lähtenyt hakemaan vastauksia mieltäsi askarruttaviin kysymyksiin. Väkivallasta puhuminen voi olla vaikeaa, koska tilanteeseen voi liittyä erilaisia tunteita kuten häpeää, syyllisyyttä ja pelkoa. Olet oikeassa ettei ole olemassa mitään yleistä kaavaa eikä väkivalta aina näy ulospäin ellei ole näkyviä mustelmia.

      Väkivallasta tulisi aina kysyä suoraan. Ehkä voisit ottaa puheeksi työkaverisi kanssa huolesi liittyen hänen turvallisuuteensa ja hyvinvointiin? On tärkeää osoittaa, että välittää ja on huolissaan. Jos työkaverisi kertoo väkivallasta, usko ja kuuntele häntä sekä lohduta. Älä epäile, syyllistä tai vähättele tilannetta. Apua on mahdollista saada ja hänet voi ohjata hakemaan apua esimerkiksi Rikosuhripäivystyksestä www.riku.fi tai lähisuhdeväkivallan uhrien auttamisjärjestöiltä kuten esimerkiksi Ensi- ja turvakotien liitto https://ensijaturvakotienliitto.fi/ , Nollalinja www.nollalinja.fi/ tai Naistenlinja https://www.naistenlinja.fi/.

      Ystävällisesti Rikosuhripäivystys

    • Piupauy

      Mustelmat, varautunut käytös miehen läsnäollessa, aamulla iloisesti töihin ja kun työpäivä lähenee loppua iskee levottomuus ja kellon tai puhelimen pälyily. Ehkä ne näkyvimmät.

      Toisaalta jos oikeasti on peittelyn maku suussa ei sitä helpostikaan huomaa, aina on epäilyttävän kuuloisia selityksiä, toki on hyvä kysyä asiasta, mutta kannattaa aina muistaa, että jos kuulostat kuin tivaisit asiaa tai muuten vain väärällä äänensävyllä, voi työkaverisi lyödä välit poikki. Fyysiseen väkivaltaan liittyy toki usein myös jonkinlaista henkistä väkivaltaa joka onnistuu sokaisemaan uhrin.

    • käykysypoliisilta

      Voi varmaan tehdä nimettömän poliisi-ilmoituksen.
      Mene poliisiasemalle ja kerro mitä epäilet ja kysy!

      Hyvä että huolehdit. Huolehtimisesi on todella tärkeää, saattaa pelastaa puolison ja lasten hengen!

    • 7470

      Ei välttämättä mitenkään!

      Jos sosiaalinen paine julkisivun ylläpitämiseksi on riittävän kova eikä jää näkyviä jälkiä niin on täysin mahdollista näytellä onnellista pariskuntaa.
      Näin kävi pitkäaokaisen tuttavaperheemme kohdalla kunnes olimme tilanteessa jossa rouva sai turpiinsa.
      Olen kertonut tuon episodin heidän ollessaan vierainamme Espanjan asunnollamme.
      Yllätyimme täysin. Hehän todistivat rakastavansa toisiaan vielä 6-kymppisinäkin.

      Tuon todistelutarpeen olisi pitänyt hälyttää mutta kun ajatuskin naisen lyömisestä on meille vieras niin ei käynyt mielessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      5
      4009
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      87
      2072
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      50
      856
    4. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      784
    5. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      184
      738
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      34
      738
    7. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      732
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      715
    9. 35
      674
    10. Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?

      Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97
      Maailman menoa
      127
      648
    Aihe