Olemme kolmekymppinen pariskunta joka on ollut yhdessä noin kaksi vuotta. Minua on koko suhteen ajan vaivannut se että kumppanillani on varsin kattava seksuaalihistoria. Hän on itseäni huomattavasti kokeneempi ja asiassa ärsyttää se että ne muut miehet ovat saanet hänet kun hän oli paljon nuorempi ja kauniimpi! Omat aiemmat seksikokemukseni ovat jäänet vähiin lähinnä ujouden takia ja nyt olen kateellinen. Miten parhaiten voisin ottaa asian puheeksi loukkaamatta häntä.
Naisen menneisyys vaivaa
15
1396
Vastaukset
- selvitätkattavuuden
Kattava seksuaalihistoria. No, kysyt naiseltasi kuuluuko menneisyyteen paistinpannit, kattilat, tulostimet, kopiokoneet, banaanit, vesimeloonit, riisi, kirahvit, apinat, lampaat, siat, puhelinpylväät tms.
- Cuckoc
Olet aisuri.
- kyllikki_
" ärsyttää se että ne muut miehet ovat saanet hänet kun hän oli paljon nuorempi ja kauniimpi! "
Voi luoja miten typerää!
Kateus on SINUSSA. Et saa naisesi menneisyyttä muutettua mitenkään toisenlaiseksi, vaikka kuinka rypisit kateudessa, seisoisit päälläsi viikkokausia- tai... yllätys - tsädäm - puhuisit asiasta ja vatvoisit sitä naisen kanssa mielin määrin. Ts. saat suhteenne piloille täysin, jos puhut siitä naisen kanssa. Ei ole mitään tehtävissä asian parantamiseksi. Asiat ovat miten ovat. Ellet pääse niiden yli, lopeta suhde.- Prrimääri
Miehellä on biologinen tarve lisääntyä. Luolamiesaikoina paras tapa varmistaa että jälkeläiset tosiaan ovat miehen itsensä siittämiä oli pakottaa nainen pidättäytymään seksistä muiden uroiden kanssa. Näihin alkukantaisiin vaistoihin perustuu myös se että moni mies ei halua jakorasiaa suhteeseen. Ihan normaalia toimintaa siis eikä mitenkään typerää.
- sdkljg
Entä jos paljastuisi että nainen on aiemmin työskennellyt prostituoituna ja se häiritsisi miestä, olisiko silloinkin naisen menneisyyden paheksuminen mielestäsi typerää? Suomalaisen naisen menneisyyshän usein muistuttaa huoran menneisyyttä kaikkine lomaromansseineen jne.
Osittain samaa mieltä kyllikin kanssa, paitsi, ettei tuollainen ole typerää. Tunteitaan ei pysty päättämään.
Siitä olen samaa mieltä, että keskustelu naisen kanssa voi pilata suhteen. Tehtyä ei saa tekemättömäksi, eikä nainen välttämättä koe tehneensä mitään väärää, niin kuin ei ole periaatteessa tehnytkään.
Asia on sinun omassa päässäsi, mutta et ole ainoa näin ajatteleva. Sinun kuitenkin pitää itse miettiä, voitko elää naisen menneisyyden kanssa. Voit tietysti hakea keskusteluapua terapiasta, mutta se on vähän jos kettutyttö hakisi keskusteluapua siksi, että hänestä turkistarhaus on väärin.
Muuten kyllä epäilen sanavalinnoista, että tämä oli kokeneen palstaätmin tekemä aloitus.
- Mies1979
Jokainen on omanlaisensa "tapaus".
Eihän se mitenkään mahtavalta tunnu, jos tiedät että kumppanilla on ollut vaikka noin 100 kumppania ennen ja tuleehan siitä ehkä ainakin huonoina aikoina sellainen olo lisäksi, että mahtaako sitten olla oikeasti sitoutunut ja uskollinen jos kerta on ollut kukasta kukkaan-henkinen ennen.
Mutta toisaalta taasen kyllä sitä täytyy pystyä keskittymään nykyhetkeenkin. Eli mitä sen on väliä, monenko kanssa toinen on ollut ja vaikka olisi ollut silloin kuin nätti tahansa?
Tärkeintähän se on, että sitoutuu nykyisyyteen, ei itse raahaa menneitä mukanaan ja on mm uskollinen.
En itse ainakaan välitä pahemmin, onko muijallani ollut mua ennen 5 vai 50 kumppania, kunhan tosiaan olen hänen ainoansa suhteessamme. En tosian halua kuulla yhtään enempää hänen vanhoista jutuistaan kuin mitä on pakko ja silloinkin vain sen verran kuin välttämättä tilanne vaatii. Ja sitä en myöskään halua, että joutuisin olemaan hänen entistensä kanssa tekemisissä. Mutta sitä pelkoa ei varmaankaan ole ja kun naiset kyllä itsekin ovat aika mustiksia toisen vanhoistakin asioista, ettei niitä saisi ajatellakaan. Niin reilu peli sitten molemmin puolin. - pitääharkita
" Miten parhaiten voisin ottaa asian puheeksi loukkaamatta häntä."
Olemalla rehellinen. Eli yksinkertaisesti kertomalla vain omista tunteistasi ja tuntemuksistasi. Älä puhu hänestä, älä syyttele.
Tottakai nainen voi loukkaantua, tai sitten hän voi ymmärtää pahan olosi.
Hänen reagoinnistaan kertomaasi voit jossain määrin ylipäätään lukea hänen henkisen kykynsä käsitellä ihmissuhdeongelmia. Jos hän välittömästi ns.vetää herneen nenäänsä, niin anna olla enempää puhumatta asiasta.
Jos hän taas ymmärtää pahaa oloasi, niin hän voi aidosti helpottaa oloasi.
Mutta kuten tuossa edellä ikäänkuin myrskyvaroituksena, kyllikki-nainen? jo veti herneen nenään pelkästä tekstistä, on syytä harkita kaksi kertaa, kenen kanssa ottaa ongelmansa puheeksi. - Pelimanne
Mulla on ollut huora tyttöystävänä.
Ei tarvinnut pelätä että pettää.
Kävi vaan jakamassa itseään ja sai siitä palkkaa millä sitten vietettiin mukavaa eämää.
Ei häirinnyt se että kävi töissä ja tienaamassa. Mutta jossain kohtaa alkoi tulot pienentyä, silloin hoksasin vaihtaa maisemaa.
Nykyään mulla on toinen ; ) - Aurora-Amanda-Anette
Minua mietityttää miten tuleva poikaystävä suhtautuu menneisyyteeni.
Olen 24v neitsyt nainen ja en myöskään sieltä rumimmasta päästä, tämä varmaan herättää miehissä ihmetystä?
Tarinani on sellainen että aloin seurustelemaan tosi nuorena, olin 11v ja sitten niitä poikaystäviä kertyi useita, ei sen takia että mulla ois huono luonne.. olin vaan vielä epäkypsä seurustelemaan. Ihastuin myös varattuun poikaan jne. Näistä sain h-uoran maineen ja ylä-asteen ajan minua kiusattiin rajusti...
Joka johti sitten mielenterveysongelmiin ja elin useamman vuoden ajan eristäytyneenä, nyt olen VIHDOIN! saanut itseni terveeksi ja aloittelen uudestaan sosiaalista elämää. Niin miten mahtaa miehet yleisesti tälläseen menneisyyteen suhtautua, liian kova pala nieltäväksi?
Aion tottakai olla rehellinen siitä ettei mulla koskaan oo ollut vakavaa parisuhdetta, useita viikon mittasia juttuja vain ja ei se ois ees uskottavaa että sanoisin mulla olleen vakavan parisuhteen kun ei oo tullut seksiä harrastettua.
Olisin halunnut elämäni menevän toisin, mulla oli tavoite saada lapseni 18v ja 23v, nyt olisin ollut jo vuosia onnellisessa parisuhteessa ja naimisissa, seksiä halusin harrastaa ensimmäisen kerran jo 16v. :(( - mr.kex
Teidän kahden keskinäisessä suhteessanne tämä ongelma on enemmän sinun ongelmasi kuin kumppanisi, sillä hän ei voi muuttaa menneisyyttään tai ikäänsä. Ei hän voi vaikuttaa siihenkään, että sinä olet omassa menneisyydessäsi ollut sen verran ujo, että omat kokemuksesi on jääneet vähäisiksi.
Mitä oikein kaipaat häneltä? Anteeksipyyntöä? Jotain vahvistusta omalle egollesi?
Voit ottaa eron ja lähteä etsimään jotain muuta, tai sitten vain hyväksyä sen mitä sinulla on. On aika epäreilua vaatia parisuhdekumppanilta sellaista menneisyyttä, joka sopisi sinun ihanteisiisi.- Surusilmäinen
Just näin ! Jos et kestä oman epävarmuutesi ja kateutesi vuoksi niin ota ero.
Mustasukkaisuus on korjaamaton vika. Se mongertaa vuosi vuodelta enemmän ja enemmän. Mitään ei ole tehtävissä. Ei auta psykoterapia eivätkä lääkkeet.
Mustasukkaisuus on evoluution mukana syntynyt ominaisuus, joka vähentää kumppanin käyntiä vieraissa, mutta tekee voimakkaana sekä oman että toisen olon täydeksi helvetiksi. Itseäsi et voi auttaa, mutta sinulla on VELVOLLISUUS päästää kumppanisi vapaaksi.
Olen tuntenut pari sairaalloisen mustasukkaista siskoa. Kauheaa, kerrassaan kauheaa, sitkeitä luuloja ilman syytä. Mitä enemmän yrittää "puhumalla" selvittää asiaa, sitä varmemmaksi mustasukkainen tulee harhaluulostaan.- Aviomies40v
Ei järvi soutamalla kulu ja kokenut vaimo osaa kaikki niksit.
Menin oman vaimoni kanssa nuorena avioon. Avioliittomme aikana vaimoni järvellä on soudellut useiita veneilijöitä kamssani kimpassa ja yksinkin. Vaimon nautinto etusijalle! - Eiarpaonnea
Miksi sinun pitäisi puhua asiasta naisesi kanssa kun hän ei ole tehnyt mitään väärää eikä sinua loukannut tai pettänyt ? Hänhän on ollut ihan todella rohkea ja rehellinen jos on kertonut menneisyydestään. Hänen ei olisi tarvinnut sitä tehdä ja näköjään tämä todistaa ettei naisten kannatakaan kun on epäkypsiä ja epävarmoja miehiä mitkä eivät totuutta kestä. Sinulta on nyt unohtunut täysin yksi asia; puhut MENNEISYYDESTÄ ! Koeta herätä nykyhetkeen ja tulevaisuuteen joka teillä on edessä. Hän on valinnut juuri sinut kaikkien joukosta niin olisit tyytyväinen. Vai pidätkö häntä nyt rumana ? Jos pidät tai haluat velloa itsesäälissä ja menneisyydessä niin ole edes mies ja ota ero. Muuten käyttäydyt kuin kiukutteleva pikkulapsi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1496459- 322312
- 1872089
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101333Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.821263- 731067
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke10838