Otsikon mukaan haluaisin lopettaa sukulaisuuteni erään sukulaiseni kanssa. Riittääkö, jos kiellän sukulaisuuteni kolme kertaa niin kuin Pietari kielsi Jeesuksen? Olen nyt kolme kertaa kieltänyt tuntevani hänet ja sukulaisuuteni häneen. Joko voin ilmoittaa maistraatille, että hän ei ole enää sukulaiseni?
Voiko sukulaisuudesta erota?
6
787
Vastaukset
- åouytt
Siis häh!
Miten se maistraatti pystyy poistamaan sukulaisuuden, vaihtaa sinulle jonkun toisen ihmisen geenit?- NiinSeKäy
Siis lain (ankaran) mukaan. Geeneistä ei ole väliä.
- åuetrbsdfg
NiinSeKäy kirjoitti:
Siis lain (ankaran) mukaan. Geeneistä ei ole väliä.
Käsittääkseni sukulaisuus on yhtä kuin kahdella ihmisellä on samoja geeniperimiä tai yhteisiä "sukulaisia" vaikkapa avioliiton kautta.
Enpä ole kuullut lakipykälästä jolla sukulaisuuden voisi poistaa, paitsi käsittääkseni adoption voi purkaa jos se toinen käyttäytyy tosi rikollisesti, esim. on insestiä tai muuta väkivaltaa, mutta mitenkäs maistraatti poistaisi verisukulaisuuden.
Lähestymiskiellolla tyyppi saadaan pysymään poissa, tai ei, riippuu ihan vastapuolesta roikkuuko yhä kimpussasi. Perinnöttömäksi tekemimällä se ei taloudellisesti hyödy sinusta, mutta ei kumpikaan pykälä lopeta teidän sukulaisuuttanne.
- geeämoo
Joo, ei sitä sukulaisuutta varmaan saa pois muuten, kuin geenimuuntelulla ;D. Oman nimesihän voit vaihtaa, niin kaikki tuntemattomat eivät heti arvaa, sinun olevan sukua hänelle...
- Häpeä
Monet vaihtavat sukunimensä häpeän vuoksi.
- Anonyymi
ANNOIN KOKO SUVULLENI HATKAT EPÄREILUN TESTAMENTIN TAKIA !
en ole pitänyt mitään yhteyttä eikä nekään hautarosvot ole uskaltaneet lähestyä minua pahan omantunnonta vuoksi.
Olen vapaa ikävistä velvollisuuksista rosvosukulaiiinin nähden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011039- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648