Seronil lopetuksen vieroitusoireet

Olen 23 vuotias nainen perusterve ja lopetin seronil kuurin jota söin noin 5kk 15mg annostuksella max. Paniikkihäiriöön ja pakko-oirehäiriöön. Lääke ei kuitenkaan minulle sopinut vaansen lisäsi ahdistusta ja lisälyöntejä. Lopetin lääkkeen n. Kuukauden sisään asteittain ja nyt en ole syönyt yhtään tabletteja noin viikkoon. Oloni alkoi huonontua 4 jäntenä päivänä ja halusin kysyä jos nämä oireet ovat normaaleja sivuoireita. Sydämeni syke kiihtyy noustessa ylös yli 90 normaalisykkeeni on levossa 58 ja jopa matalampi. Samalla tulee todella outo olo päähän ja huimaa ja heittää. En osaa kuvata oloani päässä ja rintakehässä mutta tuntuu vähän kuin jokin aalto menisin kehon läpi tai että jännitän jotain kamalasti. Ei ehkä kuulosta pahalle mutta olo on todella hirveä. En tiedä kauanko tämä jatkuu ja pitäisikö käydä lääkärissä.. olen sinne soittanut mutteivat osanneet neuvoa mitään. Onko muilla ollut samankaltaisia oireita seronilista tai muista ssri lääkkeistä?
98567
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei kuulosta vieroitusoireelta.

Jollakin tulee lääkkeestä rytmihäiriöitä tai voi olla sydämeen vaikuttaviakin haittavaikutuksia mm. QT - aikaan. https://yle.fi/uutiset/3-6507804

Päähän ja kehoon voi tulla "sähköiskutuntemuksia" lopettaessa ja huimausta voi myös tulla viekkarina.

Jotkut vieroittautujat ovat kuvanneet vieroituspalstalla vieroituksessa jopa POTS - tyylisiä oireita, mitkä viittaavat kehon autonomisen hermoston toiminnan häiriöihin. https://en.wikipedia.org/wiki/Postural_orthostatic_tachycardia_syndrome https://www.survivingantidepressants.org/topic/9004-postural-tachycardia-syndrome-pots/ Näitä tuskin lääkärit osaavat nykypäivänä yhdistää lääkkeisiin tai edes ajattelevat lääkityksen aikaansaavan tällaista. Kenties kyse ei ole POTS:sta vaan oireista, mitkä muistuttavat sitä minkä lääkevieroitus laukaisee joillakuilla. Nämä lääkkeet vaikuttavat hermostoon monella tavalla, käyttäessä ja vieroittautuessa, ja sillä voi olla monenlaisia vaikutuksia mitä ei aina varmaan edes osata ajatella.

Äänestä

Tuo voi olla myös merkki ihan vain stressistä, eikä välttämättä muusta. https://yle.fi/aihe/artikkeli/2015/03/23/syke-paljastaa-oletko-ylirasittunut-tee-helppo-testi

Jos jatkuu niin varmaan kannattaisi lääkäriin mennä. Varsinkin kun sulla on ollut noita tykytyksiä jo lääkkeen aikana.

Jollakin voi suolan syönnin jonkinverran lisääminen auttaa vastaavanlaisiin oireisiin. Ei tietenkään ylettömästi lisätä kerralla vaan pikkuhiljaa ja vähäsen. Ei jos sulla on korkea verenpaine tai muita syitä olla lisäämättä suolaa.... Itselläni ongelmana on enemmänkin matala verenpaine ja nuo sykkeenvaihtelut noustessa makuulta. Tuntuu kuin silmissä pimenisi aina.

Äänestä

Aika moni kokee voimakkaita vieroitusoireita SSRI-lääkkeistä. Niistä on enemmän keskustelua Masennusta-palstalla.

Seuraava lainaus on psykologi Aku Kopakkalan sivuilta. Hänhän on se Mehiläisen entinen johtava psykologi, joka irtisanottiin sen vuoksi että oli sanonut julkisesti, etteivät mielialalääkkeet hänen mielestään ole pitkäaikaisessa käytössä hyväksi.

http://akukopakkala.fi/piilotettu-kansansairaus-ssri-riippuvuus/
Vieroitusoireet olisi tärkeää tunnistaa vieroitusoireiksi

Oireiden tunnistaminen lääkkeen käytön lopettamiseen liittyviksi vieroitusoireiksi on tärkeää. Muuten ne voidaan sekoittaa masennusjakson uusiutumiseen tai ahdistuneisuushäiriön oireisiin. Toisinaan potilaan tilan epäillään muuttuneen psykoosiksi ja häntä aletaan lääkitä psykoosilääkkein.

Oireet voivat mennä ohi muutamassa päivässä tai viikossa. Moni ei toisaalta ole voinut lopettaa vuosien yrityksistä huolimatta. Lopettamisesta koituvat psyykkset ja fyysiset oireet ovat liian pahoja. Käypähoito suositus ei silti kerro SSRI:n aiheuttamasta riippuvuus ongelmasta. Valitettavan harva lääkärikään tietää asiasta paljon. Riippuvuutta määritellään monin eri tavoin. 90 – luvun alusta alkaen asia on ollut pulmallinen, sillä ”riippuvuus” sanaan liittyy ikävä sävy. Riippuvuutta aiheuttava aine kuulostaa, syystä, pelottavalta.
jatkuu...

Äänestä

Ei onnistu vieroitus Sronileista, olen syönyt 20 vuotta, yritin annostapienentämällä ja vähittäin eroon, KAUHEAT OIREET, luulin että kuolen, krapula on lasteneikkiä masennus lääkeiden vieroitusoireisiin verratuna. En tule ikinä pääsemään näistä eroon. Kuolen enmmin, kuin kestän vieroitushelvetin.

Äänestä
  • Oikeassa olet kyllä, hankalaa on. Jos olet 20 vuotta käyttänyt niin varmasti vielä hankalampaa. Eihän sitä enää osaa olla ilman sitä lääkettä.

    Miksi haluat lopettaa?

    Äänestä


Vaikea sanoa johtuuko oireet kun sopii hyvin ihan perus ahdistukseen. Kun itse menin adiam takia lääkäriin oli sykkeet 110 ja verenpaine yli 200 ja heitti päästä js oli tukehtumisen tunnetts ymm. Etkö saisi lääkäriltä väliaikaisesti vaikka opamoxia?

Äänestä

Vieroituisoireista ja muusta lääkkeisiin liittyvästä, tietoa ja kokemuksia:
https://madinfinland.org/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mazi kirjoitti:

Olen 23 vuotias nainen perusterve ja lopetin seronil kuurin jota söin noin 5kk 15mg annostuksella max. Paniikkihäiriöön ja pakko-oirehäiriöön. Lääke ei kuitenkaan minulle sopinut vaansen lisäsi ahdistusta ja lisälyöntejä. Lopetin lääkkeen n. Kuukauden sisään asteittain ja nyt en ole syönyt yhtään tabletteja noin viikkoon. Oloni alkoi huonontua 4 jäntenä päivänä ja halusin kysyä jos nämä oireet ovat normaaleja sivuoireita. Sydämeni syke kiihtyy noustessa ylös yli 90 normaalisykkeeni on levossa 58 ja jopa matalampi. Samalla tulee todella outo olo päähän ja huimaa ja heittää. En osaa kuvata oloani päässä ja rintakehässä mutta tuntuu vähän kuin jokin aalto menisin kehon läpi tai että jännitän jotain kamalasti. Ei ehkä kuulosta pahalle mutta olo on todella hirveä. En tiedä kauanko tämä jatkuu ja pitäisikö käydä lääkärissä.. olen sinne soittanut mutteivat osanneet neuvoa mitään. Onko muilla ollut samankaltaisia oireita seronilista tai muista ssri lääkkeistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu