Onko muilla tällaista?

KuutamoKala

Yhdessä oloa 13 vuotta joista naimisissa 7 vuotta. Pari kouluikäistä lasta.

Pari vuotta sitten vaimo halusi laittaa avioliiton hyllylle. Mitä sillä nyt tarkoittikaan, en tiedä. Halu hänellä mennä ja tavata ihmisiä valtava. Yhdessä ei oikeastaan enää tehdä mitään. Viimeksi vuosi sitten ollaan jossain käyty kahdestaan. Ei seurani kuulemma kelpaa kahdestaan mennä minnekkään mutta jos lapset lähtevät mukaan niin sitten kyllä. Olen useaan otteeseen yrittänyt vaimoa saada kahdestaan viettämään iltaa kanssani mutta ei.

Seksin suhteen on kuollutta ja kaikki intiimi(halit ja suukot) on poissuljettu meillä vaimon haluttomuuden takia. Suurin tekijä näissä varmasti hormonaalinen ehkäisy.

Mielessäni pyörii että oliko tämä nyt tässä.

Onko muilla tällaista? Miten olette pääseet eteenpäin?

5

382

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 93885475

      Ei tämä hormonaalisesta ehkäisystä johdu vaan siitä, että vaimosi ihastus on kadonnut. Mies ryhtyy seksiin mielellään ilman ihastustakin, mutta useimmille naisille se on välttämätöntä. Ja ihastusvaihehan häviää pikku hiljaa joka suhteesta.

      Kuvauksesi perusteella vaimosi haluaa mennä askelen pitemmälle ja ihastua uuteen mieheen.

      Jaa miten me muut? Normaalilla kohteliaisuudella. Seksi ja koskettaminen jäi lasten synnyttyä, ja nyt he ovat jo aikuisia. Ensimmäiset kymmenen vuotta selibaatissa olivat rankkoja, mutta sitten siihen on turtunut, enkä enää muista, mitä olen menettänyt.

    • mekkkk

      Hommaa toinen nainen niin helpottaa eikä tartte miettiä haluako vaimo seksia vai ei . Ruepa sinkin pihistelemään rahoistasi ja huomaamatta laitat vaimosi maksamaan enemmän yhteisestä elämästä tai eroa niin helpottaa.

    • ttffgg

      Siinäpä oli taas isojen miesten kommetteja. Ala puhumaan naisellesi, hormonaalinen ehkäisy ja perheen ruuhka-aika vie monen naisen seksihalut. Olisikohan vaimosi vain väsynyt.
      Ja se ei ole totta, etteikö me naiset osattais avioliitoissakin rakastaa. Kaikilla ei vain aina ole voimia tehdä kaikkea.
      Lapset hoitoon ja vaimon kanssa lomalle, siellä puhukaa teistä ja teidän liitosta.

    • TotuusSattuuQC

      "Pari vuotta sitten vaimo halusi laittaa avioliiton hyllylle. Mitä sillä nyt tarkoittikaan, en tiedä. "

      Parin vuoden pähkäilyn jälkee olisi varmaan aika selvittää asia?
      Eihän tuo nyt voi olla mikään jatkuva asiantila ja vaimosikin pitäisi se ymmärtää. Et sinä voi roikkua loputtomiin löysässä hirressä ja vain ihmetellä että missä mennään. Se ei yksinkertisesti ole reilua eikä oikein aviopuolisoa kohtaan.

      Nyt nostat kissan pöydälle ja vaadit että asiat keskustellaan halki. Ja jos ei onnistu kahden kesken niin varaat sitten ajan pariterapiaan.

      Ja kuten tuossa yllä jo todettiikin, tuo ei ole mikään normaali asiantila. Toki suhteessa kuin suhteessa voi olla huonompia kausia mutta silloinkin pitäisi ottaa se puoliso ja hänen tunteensa huomioon eikä ketään saa vain tökätä sivuun odottelemaan määrättömästi. Ihmetyttää myös että mihin sitä hormonaalista ehkäisyä edes tarvitaan jos teillä ei makuuhuoneessa mitään tapahdu? Tuntuu siis vain tekosyyltä koko asia.

    • mikseisanosuoraan

      Hyvinkin tuttua paitsi että emme ole naimisissa. Samankaltaista toimintaa naiskumppanilla, halusi omaa aikaa, mennä ja tulla kaveriensa kanssa. Lapsi on kyllä tarkeä eikä ihme ja kolmistaan sitten pitäis jossain aina välillä käydä. Ei ole munkaan tarvinnut enää vuosiin vaivautua naisen halujen tyydyttämiseen sängyssä, ei tarvii yrittää pussata tai suudella. Kaikki normaali tehdään erikeen kuten saunominenkin, naisella tiukasti kylpytakki kun tulee saunasta, vaatettaa kun en näe häntä alasti, jos ja kun huomaa että esim. Rinnat vähän näkyy niin heti piiloon...RAHANI JA TEKEMÄNI KOTIASKAREET TUNTUU KYLLÄ KELPAAVAN KUMMASTI.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      70
      4850
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      192
      3800
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      188
      3531
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      78
      3229
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2959
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      1994
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1941
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      181
      1784
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1686
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      43
      1395
    Aihe