Oisko liikaa pyydetty.

Että työntekijöillä olis kiva olla.
698
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Työntekijöillä ei yleensä niin kivaa ole, koska joku repii sinunkin työpanoksestasi suuremman katteen, kuin sinä itse. Voit kuitenkin valita puolesi, orja tai orjuuttaja,

Äänestä
  • Mites se orjuuttajan puoli valitaan?

    Äänestä

  • Valitaanko se opiskelumenestyksellä?

    Äänestä

  • No se on väärin ajatella että "orjuuttajan puoli". Ihminen joka ajattelee haluavansa olla orjuuttaja, ei voi hyvin, ja voisi itsekin nähdä sen jos voisi edes vähän avata silmiään omaan tilaansa. Toki sellaisia on olemassa jotka pyrkii kompensoimaan esim. 10-15 vuotta sitten kokemaansa alemmuudentuntoa aiheuttanutta vääryyttä sortamalla muita jossakin toisessa yhteydessä. Se ei kuitenkaan parane niin, vaan henkilö ainoastaan osoittaa sisäisen kakaruutensa kiusaajan luonteellaan ja aiheuttaa harmia, jopa pilaa koko työpaikan ilmapiirin.

    Työnjohtoon tietysti pääsee osoittamalla sopivaa osaamista ja muutenkin sopivuutta ko. tehtävään sopivassa tilanteessa, esim. työhaastattelussa. Sitä varten usein tarvitaan usein jonkinlainen korkeakoulututkinto, muttei läheskään aina, esim. pienissä nyrkkipajoissa. Keskiverto opiskelumenestys riittää ja huonokin voi riittää jos muuten on sopiva henkiö hommaan.

    Äänestä

I

hminen, joka on koukussa possunlihaan, voi lähteä etsimään oikeaa sikaa. Sika on ruokalaji, joka ei ole eläin, vaan jonkinlainen valmis paistos. Sikaa löytää esimerkiksi ravintoloista, Mäkkäriltä ja jouluna pöydästä. Se sika tuskin on koskaan ollut possu – ainakaan emme tiedä, että se olisi ollut – joten sitä voivat syödä hyvällä omahttps://www.youtube.com/watch?v=wgFLOy-oLNotunnolla miljoonat amerikkalaiset ja eurooppalaiset.

https://www.youtube.com/watch?v=wgFLOy-oLNo

Äänestä

Ei ole liikaa pyydetty. Minä pyydänkin työntekijöiltäni sellaista suhtautumista elämään ja työhön, että työssä on kaikilla kiva olla. Minun työntekijöilläni yleensä on ihan kivaa. En ota töihin tyyppiä, joka ei sitoudu vastaamaan sekä omastaan että muiden työrauhasta ja viihtymisestä. Harvoin, todella harvoin uusia tyyppejä edes tarvitaan, sillä meillä pysytään eläkkeelle asti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


R2B0147s8ö kirjoitti:

Että työntekijöillä olis kiva olla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu