Onko kellään hyviä ideoita välttää mustasukkaisuutta. Elikkäs tuossa sunnuntaina erosimme ihanan tyttöystävämme kanssa pidin hänestä paljon ja välitän paljon hänestä. Olen alkanut tuntemaan ero ahdistuksen lisäksi mustasukkaisuutta, esim exsäni on menossa lähiaikoina laivalle noh tiedän että hän jos löytää hyvännäköisen miehen hän käy hänen kanssa panemassa ainakin näin ennen minua kun olemme jutelleet edellisistä seksikumppaneista yms. Noh nyt tämä asia häiritsee itseäni ettähän kävisi panemassa muita miehiä vaikka se onkin ihan normaalia. Erosimme sulassa sovussa ja aiomme pysyä kavereina hetken hiljaisuuden jälkeen. Suhteemme aikanakin kun juttelimme ex naisen panoista jossain vaiheessa se häiritsi ja auheutti hiemna mustasukkaisuutta.
Mustasukkaisuus
Pate20
7294
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
MOT. Taas yksi todiste sille, että miehilläe todellakin merkitsee naisen seksuaalihistoria.
Alkup kysymykseen.
En tiedä mikä tuohon auttaisi. Kaipa se on ihan normaalia, jos on välittänyt toisesta. Tuo pysytään ystävinä on hyvin usein paskapuhetta. Ei tietenkään vihamiehiä tarvitse olla, mutta jos harmittaa, niin harmittaa.
Hyvin usein tuo eron jälkeinen aika menee vielä niiden uusien kumppaneiden näytösluonteiseksi tapailuksi.
"Yks kaks Virpi onkin ylimielinen ja kylmä
Siirtyy arvoasteikossa hiukan parempien seuraan
Liikkuu eri paikoissa ja jostain syystä tuntuu
Että kaikki muut sen tietävät
Missä niin
Ja kenen kanssa
Yks kaks Virpi kiinnostaa sua enemmän kuin ennen
Samat ilmeet, samat liikkeet, mutta jotain muuttunut on
Sillä kun sen kohtaat sattumalta
Keskiyöllä narikassa, tuntuu aivan niin kuin
Joku potkis sua naamaan"
Mene puhumaan jonkun terapeutin kanssa. Oikeasti. Tuo helposti riistäytyy käsistä ja teet sillä tuhoa, mitä et ikinä tekisi ilman mustasukkaisuutta. Omassa lähipiirissä nainen joutui hankkimaan exälleen lähestymiskiellon ja asui luonani pari viikkoa, ettei exä häiritsisi (exä jostain syystä pelkäsi minua). Tämä ex kun oli nähnyt kaverini istumassa jonkun miehen kanssa kahvilassa ja siitähän oli alkanut "vitun huora, heti panemassa jotakuta" - viestittely. Fiksu mies ollut aiemmin, tuli puun takaa kaverilleni, että tällainen vastaanotto eron jälkeen.
Mustasukkaisuus on siitä jännä tunne, että se muistuttaa vihaa.
Koska olet mustasukkainen exästäsi, te ette ole eronneet ”kavereina”. Sulla on häntä kohtaan tunteita, ja myös arvatenkin eron tuomat tunteet käsittelemättä ja hyväksymättä.
Pääset eroon mustasukkaisuudesta kun hyväksyt nuo tunteet ja myönnät ne. Ero ehkä teki kipeää, itsetunto sai kolhun, sinuun sattuu kun ajattelet naista toisen miehen kanssa, olet ehkä pettynyt, katkerakin, epävarma, halusitko omistaa toisen, oletko surullinen - jotakin tämmöistä.
Etsi tunteesi ja kohtaa ne, tunnista myös mustasukkaisuus ja miltä se tuntuu. Se on henkistä kasvua ja sillä siitä eroon pääsee.
Olen ollut avioliittoome alusta alkaen sitä mieltä, että jos vaimoni tavoittaa jostakin minua paremman miehem niin hänen velvollisuutensa on tarttua mahdollisuuteen.
Miksi siis olisin mustasukkainen?
Mustasukkaisuudella on aika vähän tekemistä rationaalisen päättelyn kanssa kuten esitit. Mustasukkaisuus kun on tunne ja sen syyt ovat usein hyvin syvällä.
Et itse tuota tunnetta selvästikään ole kokenut.
En ole kokenut mutta olen ollut paikalla todistamassa kuvitellun mustasukkaisuuden seurausta.
Vaimoa turpiin ja vielä uhoamalla, että kun hän ( ukko ) lyö niin se myöskin koskee.
Kyse oli pitkäaikaisesta tuttavaperheestämme ja tapaus oli meille täydellinen yllätys.
Miten se suhde kohenee turpiin vetämällä?
Tai toinen tuttava pariskuntamme jonka mies mm. makasi ok:n kuistin lattialla vahtien sitä kenen kanssa hänen vaimonsa tulee töistä. Tämä johtikin sittemmin eroon.
Onhan näitä ties miten paljon. En vaan tajua! Ihmiset itse tekevät elämänsä vaikeaksi ja tuhoavat parisuhteensa.
Jos tuota esiintyisi seurusteluvaiheessa niin silloin olisi yksinkertaista kääntää selät vastakkain jos kyse ei olisi ollut virhetulkinnasta. Huom. Yksikkö!
Mustispipi on omistajansa sairaus, harhainen ja sairas mielikuvitusmaailma. Sillä ei ole mitään tekemistä kenenkään muun kanssa, ei myöskään partneriksi valitun ihmisen kanssa.