Kyse on lihaksia rentouttavasta lääkkeestä nimeltä Sirdalud. Erehdyin kerran ottamaan yhden tuollaisen kännissä ja olo tuli sellaiseksi, että hätänumeroonhan sitä piti soittaa. Kuulin, että kyseinen lääke voi olla jopa hengenvaarallista muiden lääkkeiden kanssa. Joku on tietääkseni kuollut nauttiessaan Sirdalud lääkettä jonkun masennuslääkken kanssa samanaikaisesti.
Eipä tämän enempiä ja vakavampia tästä asiasta:p
Eipä tämän enempiä ja vakavampia tästä asiasta:p
Vastaukset 18
Vanhimmat
Sirdaludehan rentouttaa lihaksia. Itse alkoholi ei vaikuta mitenkään lääkkeeseen, mutta uni saattaa sitten olla herkässä ;)
En suosittele käyttöä alkoholin kanssa, mutta kalsarikännejä ottaessa maistuu hyvin :D
"...kalsarikännejä ottaessa maistuu hyvin :D "
-Mikäli tarkoitit tuota lääkettä hyvänä krapulan hoitoon niin olet väärässä koska se todellakin auttaa krapulaan, köhhistä=)
Kuulin, että myös reseptivapaat matkapahoinvointilääkkeet auttavat krapulaan. En ole kokeillut, mutta ostin yhden paketin sen varalle.
Olen ymmärtänyt että lääkärit eivät enää määrää Sirdaludia sen vaarallisten sivuvaikutusten takia.
Sen kanssa ei saa käyttää alkoholia ja monet muut lääkkeet ovat vaarallisia sen kanssa.
Itse syön Sirdaludia yhdessä tulehduskipulääkkeen kanssa kuuriluonteisesti selkäkipujen ajan (spondylositeetti vaivaa). Minulla on tässä vaihtunut tulehduskipulääke, silti lääkäri ei ole puhunut mitään siitä, etten saisi ottaa Sirdaludia toisten lääkkeiden kanssa.
En tosin syö mitään (paitsi perusburanaa) kännissä, mutta Sirdalud saattaa kyllä aiheuttaa kännisen olon ;) Ja joskus lääkkeen vaikutuksen loputtua tulee hieman krapulainen ja vetämätön olo, silti se on parempaa kuin kivuista kärsiminen.
Mistä löytäisin lisää tietoa Sirdaludista, eli onko myyntilupa vedetty pois (näin kävi mm. Nimedille jota käytin ennen) tai suositeltu ettteivät lääkärit sitä enää määräisi. Yleensähän tällaisesta on uutisissa, mutta en ole mihinkään sellaiseen törmänny.
Sirdalud on normaalisti myynnissä. Eilenkin myin monta pakettia. Hyvä lääke.
Mutta huomattava on, että lääke on kolmiollinen, joten ei pidä ottaa alkomahoolin kanssa.
avaukseni takia. Tuohon huonoon oloon saattoi liitttyä jokin muu aiheuttaja kuin Sirdaludin alkoholin samanaikainen nauttiminen. Olen kännissä ottanut kerran niitä kaksikin ja eipä muuta tapahtunut kuin, että nukahdin.
Tuo kuolemistapaus on erään kaverini juttuja, mutta hän väitti saaneensa tiedot jostain lehtijutusta tai radio-ohjelmasta, en muista.
Lääkkeiden yhteisvaikutusasiat ovat viimeaikoina saaneet oikein parempaa tutkimusta taakseen. Saas nähdä mitä sieltä vielä tulee=)
Yleensä kun kaameat selkäkivut iskee ei edes tee mieli ryypäätä ;) Mutta joo, ei kyllä tulisi mieleenkään ottaa kolmiolääkettä alkoholin kanssa, puskuroiden lääkkeiden kanssa en ole yhtä tarkka.
Mutta hyvä kuulla, että lääke ei vielä ole kiellettyjen tai ei-suositeltavien listalla. Kuitenkin tuo tuntuu tehoavan ja lievittävän kipuja yhdessä tulehduskipulääkkeen kanssa, joten en raaskisi siitä luopuakaan.
Kiitos vastauksista!
Sirdalud ja SSRI-masennuslääke laskee verenpaineen vaarallisen alas, joten ei kannata käyttää samanaikaisesti. Sama tilanne taitaa olla muidenkin lihasten rentouttajien kanssa.
Mikä on vaarallisen matala verenpaine? Itse en syö muita lääkkeitä kuin Sirdalud, tulehduskipulääkkeet, e-pillerit ja satunnaisesti flunssaan esim. panadolia. Silti verenpaineeni on laskenut viimeisen pari vuoden ajan (suunnilleen samaan aikaan kun olen Sirdaludeja syönyt). En kuitenkaan syö noita kovin usein, ehkä kuuriluontoisesti (eli 3-7 päivää) joka toinen kuukausi.
Onko tiedossa, että Sirdalud yksinään tai kipulääkkeiden kanssa madaltaisi verenpainetta? Tällä hetkellä paineet ovat n. 110/75 eikä tuon yläpaineen tarttisi yhtään laskea.
Verenpaineesi on ok. Tosin ei kyllä laskun varaakaan ole, oireet tunnet esim. siinä kun nouset äkkiä ylös ja maailma mustenee silmissä. Silloinkaan se ei ole vielä niin alhaalla, että kuolema uhkaisi. Silloin mennään kanttuvei eikä tiedetä tästä maailmasta mitään. En usko, että tuo mitä olet kertonut lääkkeitesi käytöstä olisi hälyyttävää. Joillekin jokin lääke sopii paremmin kuin toiselle. Itse käytän Norflexia ja Arcoxia selkäkipuihin. Ennen riitti Voltaren ja Norflex. Voisit kysyä lääkäriltäsi tuosta Norflexistä, sillä se ei tee niin vetämätöntä oloa, eikä krapulan tunnetta kuin tuo Sirdalud. Mutta kyllä sekin on kolmio lääke.
Verenpaineeni oireet tuntuvat kun nousen äkkiä ylös, jumppatunnilla kun tehdään hartialiikkeitä, saunassa, kun väsyttää ja jos seison pitkään paikallani liikuttamatta suuria lihaksia. Näissä tilanteissa huimaus iskee, silmissä mustenee ja joskus iskee paha olo. En minäkään oikeastaan usko, että Sirdalud aiheuttaisi tuon verenpaineen laskun.
Mulla on vasta-avattu paketti Sirdaludeja, käytän nuo loppuun ja mietin uutta vaihtoehtoa yhdessä lääkärini kanssa.
Kantsis lukea lääkkeen tuoteseloste-
EI SAA käyttää alkoholin kanssa.
Oma oli mokasi! IDIOOTTI!!!!
Antibioottien kanssa on todettu olevan jotain haittavaikutuksia joillakin ihmisillä.
Ohjeiden mukaisessa käytössä OK,
vain alkaa väsyttämään älyttömästi!
Eipä ole ollenkaan harvinaista, että kännissä tulee tehtyä kaikkea idioottimaista. Minä sain noita lääkkeitä kaverilta krapulaan ja luotin hänen sanaansa(jälleen idioottimaisesti). Ne auttavat krapulaan, mutta on todellakin oltava varma siitä, ettei elimistössä ole yhtään alkoholia. Oma oli todellakin mokani, toivottavasti edes joku ottaa tästä jotain opikseen.
Tuossa alempana on tutkimustuloksia jopa hengenvaarallisista yhteisvaikutuksista tavallisten antibioottien kanssa.
Taidat itse olla idiootti ja puhut asioista mistä et tiedä... tuote selosteessa lukee että Koska alkoholi saattaa voimistaa Sirdaludin valmisteen rauhoittavaa vaikutusta, sinun ei pitäisi nauttia alkoholia Sirdalud hoidon aikana.
Minulta on pakkauseloste hukassa ja selkä kipeänä ja haluaisin tietää voiko sirdaludia käyttää raskauden aikana. Testi näytti negaa, mut menkkojakaan ei vielä kuulu eli uskallanko ottaa ko. lääkettä?
http://www.verkkouutiset.com/tulosta.php?id=64387
Joku aika sitten sattui useampi kuolemantapaus sirdaludiin liittyen ja lääke on vedetty pois markkinoilta. Itselleni sattui vuosi sitten samanlainen tapaus kun sulle, otin raflaillan jälkeen yhden tabletin. En kerinnyt sänkyyn asti kun jalat lähti alta. Heräsin sitten sängyn vierestä :o/ Muuten oli ihan hyvä lääke ja auttoi pahaankin krapulaan...
on vedetty pois markkinoilta? Ei ainakaan Sirdalud... eilen juuri aloin syömään sitä, pitäisi olla 3 x 6 mg per päivä, selkäkipuun. Käytän muuten jo vahvaa verenpainelääkettä, ei lääkäri kysellyt mitään muista lääkkeistä.. Samoin käytän masennuslääkettä, näitä uudehkoja.