Raamattu ja aurinkokello tukevat vahvasti geosentristä maailmankuvaa.
Raamatun aikaan käytettiin ajan tarkastamiseen aurinkokelloja.
Kun aurinko liikkui litteän Maan yläpuolella, myös varjo liikkui aurinkokellossa (jos ei ollut liikaa pilviä taivaalla). Silloin kun aurinko oli hävinnyt perspektiivin pakopisteen taakse, ajan määrittämisen apuna käytettiin tähtikuvioita. Näin ihmiset tekivät koska he tiesivät, että tähtikuviot pysyvät kasassa vuodesta toiseen, ja ovat tiettynä kellonaikana aina samassa ”ilmansuunnassa”. Jopa puolen vuoden päästä tarkasteluajankohdasta, tähdet olivat luotettavia suunnistamiseen ja ajan määrittämiseen. Tämä luotettavuus kuitenkin katoaa aurinkokeskeisessä maailmankuvassa, sillä siinä tähtikuvioiden sijainti muuttuu. Nimittäin, 180 astetta myöhemmin, eli puoli vuotta myöhemmin, ollaan jo auringon ”väärällä puolella”.
Raamatussa on kertomus jossa Jumala antoi auringonkellon varjon siirtyä takaisinpäin 10 astetta, siten että aurinko siirtyi takaisin kymmenen astetta tulosuuntaan (Jes.38:4-8). Sellainen ei tietenkään ole mahdollista heliosentrisessä aurinkokunnassa, mutta kylläkin geosentrisessä maailmankuvassa.
Niin ikään, Joosua 10:13 vahvistaa edellisen kappaleen väittämän eri tapahtumalla, ja tukee sitä että aurinko liikkuu, eikä suinkaan planeettamme:
"Niin aurinko seisoi alallansa, ja kuu pysyi paikallansa, kunnes kansa oli kostanut vihollisilleen. Niinhän on kirjoitettuna ”Oikeamielisen kirjassa”. Niin aurinko pysyi paikallansa keskitaivaalla päiväkauden, kiirehtimättä laskemaan."
Raamatun mukainen geosentrinen maailma?
7
192
Vastaukset 7
Eiköhän tuossa ole vain otettu huomioon kuulijoiden/lukijoiden näkökulma.
- Eikiitosjeesus
Päivän huumoripläjäys?
Kristittyjen mielikuvitusjumala se ei jätä käyttämättä tilaisuutta brutaaliin väkivaltaan. - litteäkö
Maa voi olla litteä tai pallo, raamattu ei ota asiaan kantaa jos ei jotain mainintoja taivaankuvusta huomioida mikä viittaisi ehkä litteään maahan
- raamatun.tutkija
Ihmeen hiljaa ovat pallomaailman uskovat henkilöt? Ei taida löytyä perusteita kumota litteänmaan teoriaa
- LoppuSaastalle
Tämä video kertoo kaiken tarpeellisen !
https://youtu.be/C9AOuedvOnI - capiche
Kun se raamattu ei ole edelleenkään minkään tieteen alan oppikirja. Kyllä muakin välillä naurattaa, kun jotkut uskovaiset luulevat olevansa muutaman jakeen raamattua luettuaan joka alan asiantuntijoita. Ja jopa haastavansa tiedemaailman. Tekisi mieli sanoa, että teistä olisi enemmän hyötyä, jos keskittyisitte siihen evankeliumiin.
- capiche
En tiedä onko raamattu geosentrinen, siitäkin voi olla monta mieltä. Mutta sen tiedän, että tieteen kyseenalaistavat maallikkouskovaiset ovat egosentrisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921612
- 841095
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su4011064- 681005
Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t179963- 93867
- 64633
Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on60632Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta171624- 37618