Suuren kansansuosion ja – mandaatin saanut presidentti Sauli Niinistö oivalsi kutsua itseään suomalaiseksi ja suomalaisen enemmistön joukkoon kuuluvaksi – kun amerikkalaiset kysyivät suhtautumista Natoon ja mahdolliseen siihen liittymiseen.
Täältä idän ja lännen vedenjakajalta Niinistö kutsui itseään suomalaiseksi, koska tietää tarkoin kansakuntamme vahvan väkevän vastahankaisuuden asiaperustein lännen sotakonetta Natoa kohtaan. Nyt saamme erään Nato-valtion Ranskan presidentti Emmanuel Macronin vieraaksemme --- [1.
…
[1 HS-ote: ” … Yksi kiinnostuksen kohde on entisen kolonialistisen vallan ydin, Pohjois-Afrikka ja Sahel. Ranska on teroittanut useasti Sahelin olevan unionin turvallisuuden kannalta merkittävä alue, sillä alueella on paljon terroristisoluja sekä huume- ja asekauppaa. Lisäksi Ranska haluaa olla tärkeä toimija Lähi-idässä. Syyriassa Ranska haluaa päästä tulokseen syyrialaisosapuolten välillä … ” ~ https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005805773.html – HS-toimittaja Vilma-Lotta Lehtinen.
…
Helsingin Sanomat kirjoitti ylläolevaan nähden erillisesti, mutta sattuvasti Anu Kantolan näppäimistöllä herättävän kolumnin [2, johon oli tehtävä IL-kansalaisvastine:
”Kiintoisa, mutta ei yllättävä kirjoitus. Itä on jo Kiinan johdolla ilmaissut, ettei nykyinen amerikkalaisjohteinen maailmanpoliisirooli sotimisineen käy, yksi valtio ei voi määrällä muita.
Kiina hakee paikkansa väkilukusuhteella ~1,4/7,8. Kiinan pr. Xi Jinping ilmoitti jo, että kiinalainen yhteiskuntamalli on jo vientituote. Tämä malli ei sodi, vaan tekee maailmankauppaa, eikä sekaannu toisten sisäisiin asioihin.
US pr. Donald Trumpin ja Xi' n väliseen titaanien otteluun solahtaa hyvin liipaisimeksi tai varmistimeksi Venäjän pr. Vladimir Putin, ollen sen toistaiseksi toisen ydinasesuurvallan johtaja. On muodostumassa triangeli, jossa heikko EU saattaa jäädä neljännen viulun soittajaksi? Tuo triangeli saattaa tavata toisensa Suomessa Arktisen neuvoston juhlakokouksesta – ainakin Putin on ilmaissut tahtonsa saapua!
Btw. On myös yksittäisenä asiana hyvä huomata, ettei Krimillä sodittu, vaan järjestys säilyi, eikä Maidanin ja Odessan kaltaista väkivaltakierrettä tapahtunut. Nokkelimmat ovat hoksanneet tässä perehtyä historiaan*.”
”Viedäänkö meitä Natoon kuin kuoriämpäriä tunkiolle?”
[ … keminmaalainen kansansanonta … ]
Missä mennään, kun kansakunta vastustaa Natoa, ja lännen sotakonetta. Hyytävimmillään toinen tuleva (?) hallituspuolue Kokoomus on ujuttamassa Suomea suomalaisineen Natoon, jopa ohi Nato–kansanäänestyksen – mitä ilmeisimmin ”Kokoomuksen koppalakkiosasto” [US_P/IL_C] ei luota kansakuntamme kykyyn tehdä itselleen oikeita päätöksiä?
Vanha sanonta kuitenkin Perniöstä kertoo, että ”ne ovat eri miehet jotka ruumiita tekee ja he, jotka niitä pesee!”
…
EKSTRA 1
”Hallitsemattomat ja hitaat muuttujat johtavat sotaan - kiihtyvästi” ~ http://verkkofoorumi.org/index.php/topic,1294.msg2657.html#msg2657 -
…
Viitteet:
[1 IL-vastine: ”Suomen rooli ei ole olla Afrikan Malissa sotilaina. Meidän rooli ei ole myöskään olla osana Afganistanin sotaa US-johteisen NATOn sotilaspolitiikan alla, jota muuten kutsutaan "kriisinhallinnaksi".
Suomen rooli ei ole vastakkainasettelu täällä idän ja lännen vedenjakajalla. Meidän rooli on pysyttäytyä konfliktien ulkopuolella, mutta pyrkiä niiden sisään välittäjäksi, jos osapuolet niin vilpittömästi tahtovat ja pyytävät”
[2 HS-ote: ”Suomen on aika totutella elämään pelinappulana [3 --- 1900-luvun alku tekee paluuta kuin muumiot kehnossa kauhuelokuvassa. Kommunismin romahdettua kylmän sodan alta paljastui sama vanha maailma: suurvaltojen nokittelu, kansojen vapaustaistelut ja uskonsodat … ” ~ https://www.hs.fi/mielipide/art-2000005805624.html -
[* ”Krim halusi osaksi Venäjää jo 1990 -luvulla …” -Yle ~ https://yle.fi/uutiset/3-7149546 -
[3 Suomen ei millään muotoa pidä totutella olemaan pelinappula, vaan välittävyyden siirtäjä pelinappulapelissä, jota nyt käydään voimallisesti idän ja lännen liittojen välillä – tähän katsaus historiaan, jolloin olimme oikeasti pelinappula – vuosi oli 1940-41 ja tuloksena syntyi aseveliyhteys Jatkosotana ja sitä ennen tapahtuneina siirtoina, joissa olimme pieni pelinappula …
--- EKSTRA 2 juuri tähän [3 viitteeseen: ~ https://www.verkkouutiset.fi/usan-merijalkavaki-siirsi-tankkeja-norjan-salaisista-luolista-suomeen/ – IL-kommentti edellä olevaan linkkitekstiin Verkkouutisista: ”Saksan kolmannen valtakunnan sotakoneet Wehrmacht ja Waffen-SS siirsivät keväällä 1941 runsaasti hyökkäysaseita Pohjois-Suomeen, ottaen koko alueen sotilasvallan itselleen, suomalaisten hiljaisella hyväksynnällä. Mitähän kansa olisi sanonut, jos siltä olisi kysytty? Nyt kansakuntamme on voimakkaasti suurena enemmistönä US-johteista Natoa vastaan”.
Ilkka Luoma
Suomen rooli idän ja lännen vedenjakajalla
2
157
Vastaukset
- Hohhoijaa
Ryssäntrolli Luoma älämölöttää kestopropagandaansa uudella otsikolla .
Paljonko ruplia kolahti tilille?- PaavoNieminen
Dosetti tyhjänä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2663333Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell211843Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.241506- 821359
- 1371038
- 81994
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.62809Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86756Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61687Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗51656
