Myyjät eivät muka tiedä uuden veron määrää

mitäspolkimianämäovat

Bullshittiä, sanon minä. Tänään ei tiedetä ja lauantaina tiedetään kaiki malliversioiden verot. Asia on niin että veron määrää ei saa kertoa, koska osassa autoja veron määrä alenee. Suomalaiseen autokauppiaaseen voi luottaa; se valehtelee aina.

6

275

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juueitiedäei

      Näin on automyyjät epäilemättä ohjeistettu.

      Suomeen on rantautunut ja pesiytynyt amerikkalaismallinen kaupankäynti: " sorry kun petkutin sua. No hard feelings!"

    • juueitiedäei

      Näin on automyyjät epäilemättä ohjeistettu.

      Suomeen on rantautunut ja pesiytynyt amerikkalaismallinen kaupankäynti: " sorry kun petkutin sua. No hard feelings!"

    • Faktat_kuntoon

      Voin kertoa yli 20vuoden kokemuksella, että asia on, että myyjät ei tiedä.

      Olisi varmaan kannattanut ottaa asioista selvää ennenkuin aloittaa ketjun asiasta, joka perustuu: LUULLUN YMMÄRTÄMISEEN !

      Viimeksi tänään myin uuden auton ja asiakkaalla allekirjoitin ylimääräisen paperin, jolla asiakas saa päättää (ja valita halvimman saatavilla olevan autoveron luovutus hetkellä)

      Nim. Vuodesta 1997 autokaupassa (myynnissä)

      • mitäspolkimianämäovat

        Jos yksi automyyjä ei tiedä, niin kukaan muukaan automyyjäkö ei voi tietää? Ei välttämättä kannata huutaa luulemisesta yhtään mitään. Huomennako ne kaikki erilaiset varuste- ja malliversiot tyypitetään päästötestistä? Yhtäaikaa kaikilla merkeillä, varsuteversiilla ja malleilla? No ei tietenkään. Maahantuojilla on hinnat valmiina paperilla, mutta hintoja ei saa julkaista ennen kuukauden vaihdetta. Automyyjät myyvät uusia autoja just eikä melkein niillä hinnoilla, jonka maahantuojat sanelevat. Mitään todellista kilpailua uusissa ei ole. Jotkut myyjistä kuvittelevat tietävänsä autojen myyntikatteet ja toitottavat niitä asiakkaille kuin uskontoa. Tästä ei jää talolle mitään. Ei tietenkään ja seuraavalla viikolla nollakatteellista autoa myydään 5.000 e alennuksella. Autokauppiasko sen 5.000 laittaa omistaan? No ei varmuudella.


    • JihuuMitäÄlykköjä

      Lehdissä on kerrottu, että kaikkia automalleja ei ole saatu vielä luokiteltua uuden mittaustavan ja laitosten toimesta. Joten miten myyjä voisi tietää kun tuota tekstiä ei olla tehty?

      • Huijaritouhut

        VAGilla pieniä haasteita keksi uusia optimointeja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      48
      910
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      14
      783
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      496
      766
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      682
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      624
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      576
    7. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      553
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      171
      522
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      520
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      470
    Aihe