Paljo peris palo rahaa jaguaari harha retkessä?
Paljonko peris hävisit Jaguaarin myynnissä
33
428
Vastaukset
En yhtään. Ostin sen liikkeestä juuri katsastettuna (edellisen omistajan toimesta) ja ajattelin pitää sitä jonkinlaisena kakkos- / kesäautona.
Huomasin että se kulutti toista takarengasta epätasaisesti, joten vein sen toiselle katsastusasemalle katsastusta vastaavaan tarkastukseen ja ajattelin että siellä katotaan onko taka-akselistossa jotain minkä vuoksi camber- tai aurauskulma on pielessä. Auto käytiin läpi kuten normaalissa katsastuksessa ja vikalista oli yllättävän pitkä, kun edellisen katsastuksen jälkeen autolla oli ajettu vain noin 1000km. Taka-akselistossa vikaa, päästöarvot vinksallaan jne.
Esitin paperin myyjäliikkeen myyntipäällikölle ja tapasimme myös auton hyväksyneen katsastuskonttorin pomon. Auto kävi tarkemmissa tutkimuksissa Jaguareihin erikoistuneessa korjaamossa ja kustannusarvio korjauksista oli 2700€, kun mä maksoin autosta kolme tonnia. Britanniasta olisi pitänyt tilata taka-akseliston osia 1200 eurolla ja toinen katalysaattori jonka hinta olisi ollut 1500e. Myyjäliikkeellä on tällasissa tilanteissa virhevastuu ja päädyimme kaupan purkuun. Ajoin lavuaarin takaisin liikkeeseen ja tilille tupsahti kolme tonnia.
Mun kannalta asia päättyi hyvin, mutta harmi myyjäliikkeen kannalta. Enkä lähde arvuuttelemaan montako votkapulloa oli vaihtanut omistajaa kun auton edellinen yksityinen omistaja katsasti auton. Ja olettaisin että myyjäliike ja katsastuskonttori ovat selvittäneet asiaa vielä keskenään, mutta siitä en tiedä sen tarkemmin.- periksen_äiti
Todellisuudessa meni koko säästöpossullinen ruplia. Poika ei muuta valuuttaa hyväksy :(
- EdesUnissa
peris234 kirjoitti:
Tarkennus: Noiden osien hinnat sisälsivät myös asennustyön hinnan.
Kerroitko lopulta psykiatrillesi luomastasi rinnakkaistodellisuudesta, jossa elävät Näädän perhe, bicky jne? Olisi kyllä kannattanut.
EdesUnissa kirjoitti:
Kerroitko lopulta psykiatrillesi luomastasi rinnakkaistodellisuudesta, jossa elävät Näädän perhe, bicky jne? Olisi kyllä kannattanut.
Eikö tän ketjun aihe pitänyt olla mun entinen Jaguar?
Mut eipä Bicky Royal mies, Timpan perhe yms. elä missään rinnakkaistodellisuudessa vaan ihan Turussa. Monesti olen nähnyt heitä milloin missäkin ja jopa käynyt Penetratros MC:n kerhotalolla tutustumassa. Tosin Liljalaakson Timpan kanssa en ole paljoakaan jutellut kun ei ole juurikaan mitään yhteistä hänen kanssaan, mutta hänet voi hyvinkin bongata huomenna näihin aikoihin tai vähän aikaisemmin esim. Myllyn Prismasta :)peris234 kirjoitti:
Eikö tän ketjun aihe pitänyt olla mun entinen Jaguar?
Mut eipä Bicky Royal mies, Timpan perhe yms. elä missään rinnakkaistodellisuudessa vaan ihan Turussa. Monesti olen nähnyt heitä milloin missäkin ja jopa käynyt Penetratros MC:n kerhotalolla tutustumassa. Tosin Liljalaakson Timpan kanssa en ole paljoakaan jutellut kun ei ole juurikaan mitään yhteistä hänen kanssaan, mutta hänet voi hyvinkin bongata huomenna näihin aikoihin tai vähän aikaisemmin esim. Myllyn Prismasta :)Niin tässähän piti olla keskustelunaiheena se sun Jaguar, eikä Bicky Royal-mies tai Timpan perhe. Mutta aina vaan jostain syystä ne palstalaiset vetävät nämä henkilöt mukaan keskusteluun, jos susta tai sun autoista on puhe.
Olenhan mäkin nähnyt usein Bicky Royal-miehen ja Penetrators MC:n miehiä Varissuolla, sekä Timpan perheineen Prismassa ostoksilla. Komeasti se Bickyn jyystö-Truck kyllä vaan keulii, kun mitä näin kerrankin sen lähtevän Satakunnantiellä liikennevaloista keulien:)))))))))))))))))))))))))))))))))))- EdesUnissa
peris234 kirjoitti:
Eikö tän ketjun aihe pitänyt olla mun entinen Jaguar?
Mut eipä Bicky Royal mies, Timpan perhe yms. elä missään rinnakkaistodellisuudessa vaan ihan Turussa. Monesti olen nähnyt heitä milloin missäkin ja jopa käynyt Penetratros MC:n kerhotalolla tutustumassa. Tosin Liljalaakson Timpan kanssa en ole paljoakaan jutellut kun ei ole juurikaan mitään yhteistä hänen kanssaan, mutta hänet voi hyvinkin bongata huomenna näihin aikoihin tai vähän aikaisemmin esim. Myllyn Prismasta :)Niin kun kerrot tuossa T2015-psykoosiviestissä tuosta puntaroinnistasi mitä psykiatri sanoisi, jos tietäisi, että olet kehittänyt kokonaisen rinnakkaistodellisuuden, jossa elävät Näädän perhe, bicky ja kumppanit :)
- Moonis
DarkFear kirjoitti:
Niin tässähän piti olla keskustelunaiheena se sun Jaguar, eikä Bicky Royal-mies tai Timpan perhe. Mutta aina vaan jostain syystä ne palstalaiset vetävät nämä henkilöt mukaan keskusteluun, jos susta tai sun autoista on puhe.
Olenhan mäkin nähnyt usein Bicky Royal-miehen ja Penetrators MC:n miehiä Varissuolla, sekä Timpan perheineen Prismassa ostoksilla. Komeasti se Bickyn jyystö-Truck kyllä vaan keulii, kun mitä näin kerrankin sen lähtevän Satakunnantiellä liikennevaloista keulien:)))))))))))))))))))))))))))))))))))Taitaa olla sullakin kohonnut psykoosiriski kun väität nähneesi kaikenlaista, mikä on vain periksen mielikuvituksen tuotetta. Kannattaa lukea toi T2015 psykoosiriski kirjoitus. Teet karhunpalveluksen periksen mielenterveydelle komppaamalla ei-todellisia juttuja :/
Se kun on aito periksen kirjoittama viesti. Jos nikissä olisi nollan tilalla iso o, se näyttäisi ihan eriltä eli tältä Totuus2O15 eli ei ole väärennetty vaan aito nikki. - havaitsija
DarkFear kirjoitti:
Niin tässähän piti olla keskustelunaiheena se sun Jaguar, eikä Bicky Royal-mies tai Timpan perhe. Mutta aina vaan jostain syystä ne palstalaiset vetävät nämä henkilöt mukaan keskusteluun, jos susta tai sun autoista on puhe.
Olenhan mäkin nähnyt usein Bicky Royal-miehen ja Penetrators MC:n miehiä Varissuolla, sekä Timpan perheineen Prismassa ostoksilla. Komeasti se Bickyn jyystö-Truck kyllä vaan keulii, kun mitä näin kerrankin sen lähtevän Satakunnantiellä liikennevaloista keulien:)))))))))))))))))))))))))))))))))))Mäkin sitä kun olen sut useasti nähnyt Turussa kävelemässä yhdessä sen Yussufin kanssa, kalju komeasti auringossa kiiltäen. Marssitte kuin Pride-paraatissa ainakin!
- aisurimies-
Autojen ostaminen o vihulaista hommaa ja sitten niiden korjaaminen. Korjaamot huijaa oikein urakalla ainakin naisia. Muijani auto hajos ja korjaamo sano kustannukseksi 3800 euroa. Epäilin heti kusetusta ja pyysin enoani katsomaan autoa koska tietää niistä jotain 35 vuoden kokemuksella. Enoni sano että 270 euroa menee korjaukseen töineen kaikkineen ja veimme auton sitten toiseen kojaamoon joka veloitti 300 euroa. Kävin kyllä siellä ekalla korjaamolla kertomassa mielipiteeni siitä miten ne kusettaa ihmisiä ja tein myös poliisille ilmoituksen.
- Jyystötruvk
Mitä lääkkeitä käytät?
Puhut erikoisia asioita.Pregabalin Stada (alunperin Lyrica) 150mg 4 kapselia päivässä
Rivatril 0,5mg 1-4 tablettia päivässä. Käytännössä syön neljä per päivä.
Temesta 1mg 1 tabletti päivässä tarvittaessa. Käytän säästeliäästi, harvaa herkkua.
Atarax 25mg 1-4 tablettia unilääkkeenä. Monesti pärjään ilmankin, tai yhdellä.
Parisen vuotta sitten söin myös Ketipinor neuroleptiä, mutta se lopetettiin kun mun psykoottiset oireet paranivat ja lääke nosti P-ALAT maksa-arvoa. Myönnetään toki että tuli sitä oluttakin nautittua samanaikaisesti.- jessica_näätä
peris234 kirjoitti:
Pregabalin Stada (alunperin Lyrica) 150mg 4 kapselia päivässä
Rivatril 0,5mg 1-4 tablettia päivässä. Käytännössä syön neljä per päivä.
Temesta 1mg 1 tabletti päivässä tarvittaessa. Käytän säästeliäästi, harvaa herkkua.
Atarax 25mg 1-4 tablettia unilääkkeenä. Monesti pärjään ilmankin, tai yhdellä.
Parisen vuotta sitten söin myös Ketipinor neuroleptiä, mutta se lopetettiin kun mun psykoottiset oireet paranivat ja lääke nosti P-ALAT maksa-arvoa. Myönnetään toki että tuli sitä oluttakin nautittua samanaikaisesti.Eutanasian paikka:))))))))))))))))))))))))!!
- Turr5tg
Pitäs viettää ulkoilmarlämää ja tehdä töitä
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!9511990Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla1079076Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.1285059- 1024271
Yksi kuoli kolarissa Outokummussa
-toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei814234Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka394190Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti73953Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j113729Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden403613Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle313585