Minulle on saman työnantajan kanssa käynyt seuraavasti:
Ensin "pikkupomo" alkoi kiusaamaan mm. vahtimalla tekemisiäni/töitäni. Valitin hänen käytöksestään esimiehelleni, joka vain totesi, ettei kyseinen henkilö ole sinun esimiehesi, älä välitä.
Esimies sitten vaihtui, pikkupomo luuli pääsevänsä isoksi, mutta onneksi ei, näin ajattelin... Tuli uusi pomo ja pikkupomolla olikin paljon "päätäntävaltaa", mikä johti siihen, että työnkuvani muuttui, töitä oli aina vaan vähemmän... Nyt "tilanne" on se, että meillä käytiin YT neuvottelut "tuotannollisista ja taloudellisista syistä" (kyseessä isohko firma) ja MINÄ olin AINOA, joka irtisanottiin vedoten taloudellisiin syihin... Jos katson palkkapussiani, olen hieman eri mieltä (olen pienipalkkaisimpia työntekijöitä osastolla, joka tekee ainoana positiivista tulosta).
Voi olla, että vaan kuvittelen...
Entä jos kiusaaja onkin esimies?
6
340
Vastaukset
- mielipide------
Sehän on vain positiivinen asia että pääset paskasta työpaikasta lopullisesti eroon.
Nokka vaan eteenpäin ja unohdat mulkut pomosi ja jos näet niitä joskus niin keskaria vaan näytät tai sitten et huomioi niitä millään tavalla.
Nehän ovat oikeasti ihan pellejä ja mielisairaita. Kärsi ja unohda, thats it.- Kilometritehtaalle
Thank´s, tuollaiseen johtopäätökseen minäkin olen tässä asiaa tarkemmin pohtiessani tullut... sairas paikka... ilmapiiri huono..., eli hyvä vaan, että pääsen pois ja samalla HE saavat firmassa talouden kuntoon ;O)
Ainoa "ongelma" on se, että sitä kun on tottunut tekemään hommia vuodesta toiseen, miten sitä nyt sitten osaa olla jouten, sillä nykysuomesta on todella vaikea saada oikeaa työtä.
- Äläannahöynäyttää
Oliko tuotannolliset ja takoudelliset syyt oikeita? Tiesitkö että työtehtäviä ei saa muuttaa olennaisesti se on laitonta. Soita liiton lakimiehelle onko jotain tehtävissä...jos irtisanominen on ollut laiton voit saada korvauksen.
- Yrjöä
Pomo kiusaa. työntekijä syyllistetään. Yksi tapaus oli sellainen että miljonääripomo teetti yli kahden ihmisen työt kahdessa eri työspisteessä. Soitti illalla ja viikonloppuna ilman asiaa. Alainen teki töitä puolilleöin, varashälytin toi vartijan, jatkoi kotona kun töissä ei voinut. Pomo sanoi että ei ole antaa lisäresursseja. Lähetti assistentin mulkoilemaan puhumatta alaisen työpisteelle. Levitti huhuja rikostaustasta ja huumeista johdolle sai kuulla niistä, ei mitään perää. alainen irtisanoutui. antoi laittoman työtodistuksen, työsopimuskin oli osittain laitoin, kiiireellä kyhätty. ajatteli varmaan että alainen täytyy pitää kurissa savustamisen jälkeen, lähetti TN henkivartijan alaisen kotiovelle. Selvitti kotiosoitteeen matrikkeleista tutun proffan avulla. selviitti uuden työpaikan ja esimiehen, välitti tälle tiedon että mahdollisesti epäluotettava rikollinen.
vanhaan työpaikkaan palkattiin 2 ihmistä tekemään lähteneen työt.
pomo tunnettu henkilö näkyy lehtien palstoilla. pomojen kiussaamiseen ei pääse kiinni. alainen dokumentoinut ja julkistaa kun eläkkeellä eikä voi enää vahingoittaa - Kiusaamiselle_loppu
Jos esimies kiusaa sano hänelle suoraan että hän toimii asiattomasti ja pyydä häntä lopettamaan se. Liity liittoon ja kerää todisteita. Myös työsuojelusta AVI saa ilmaista neuvontaa mitä kannattaa tehdä.
Kiusaamalla hän rikkoo lakia.
Työterveyslaki
28 §
Häirintä
Jos työssä esiintyy työntekijään kohdistuvaa hänen terveydelleen haittaa tai vaaraa aiheuttavaa häirintää tai muuta epäasiallista kohtelua, työnantajan on asiasta tiedon saatuaan käytettävissään olevin keinoin ryhdyttävä toimiin epäkohdan poistamiseksi.- Valitettavasti
Tämä vaan ei toimi käytännössä. Kiusaaja voittaa aina varsinkin jos on esimies.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1518244KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4287313Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei703769Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521483452Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092924Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään502463- 1261976
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231823Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv351639Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811490