Entä jos kiusaaja onkin esimies?

Kilometritehtaalle

Minulle on saman työnantajan kanssa käynyt seuraavasti:
Ensin "pikkupomo" alkoi kiusaamaan mm. vahtimalla tekemisiäni/töitäni. Valitin hänen käytöksestään esimiehelleni, joka vain totesi, ettei kyseinen henkilö ole sinun esimiehesi, älä välitä.
Esimies sitten vaihtui, pikkupomo luuli pääsevänsä isoksi, mutta onneksi ei, näin ajattelin... Tuli uusi pomo ja pikkupomolla olikin paljon "päätäntävaltaa", mikä johti siihen, että työnkuvani muuttui, töitä oli aina vaan vähemmän... Nyt "tilanne" on se, että meillä käytiin YT neuvottelut "tuotannollisista ja taloudellisista syistä" (kyseessä isohko firma) ja MINÄ olin AINOA, joka irtisanottiin vedoten taloudellisiin syihin... Jos katson palkkapussiani, olen hieman eri mieltä (olen pienipalkkaisimpia työntekijöitä osastolla, joka tekee ainoana positiivista tulosta).
Voi olla, että vaan kuvittelen...

6

362

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mielipide------

      Sehän on vain positiivinen asia että pääset paskasta työpaikasta lopullisesti eroon.
      Nokka vaan eteenpäin ja unohdat mulkut pomosi ja jos näet niitä joskus niin keskaria vaan näytät tai sitten et huomioi niitä millään tavalla.

      Nehän ovat oikeasti ihan pellejä ja mielisairaita. Kärsi ja unohda, thats it.

      • Kilometritehtaalle

        Thank´s, tuollaiseen johtopäätökseen minäkin olen tässä asiaa tarkemmin pohtiessani tullut... sairas paikka... ilmapiiri huono..., eli hyvä vaan, että pääsen pois ja samalla HE saavat firmassa talouden kuntoon ;O)
        Ainoa "ongelma" on se, että sitä kun on tottunut tekemään hommia vuodesta toiseen, miten sitä nyt sitten osaa olla jouten, sillä nykysuomesta on todella vaikea saada oikeaa työtä.


    • Äläannahöynäyttää

      Oliko tuotannolliset ja takoudelliset syyt oikeita? Tiesitkö että työtehtäviä ei saa muuttaa olennaisesti se on laitonta. Soita liiton lakimiehelle onko jotain tehtävissä...jos irtisanominen on ollut laiton voit saada korvauksen.

    • Yrjöä

      Pomo kiusaa. työntekijä syyllistetään. Yksi tapaus oli sellainen että miljonääripomo teetti yli kahden ihmisen työt kahdessa eri työspisteessä. Soitti illalla ja viikonloppuna ilman asiaa. Alainen teki töitä puolilleöin, varashälytin toi vartijan, jatkoi kotona kun töissä ei voinut. Pomo sanoi että ei ole antaa lisäresursseja. Lähetti assistentin mulkoilemaan puhumatta alaisen työpisteelle. Levitti huhuja rikostaustasta ja huumeista johdolle sai kuulla niistä, ei mitään perää. alainen irtisanoutui. antoi laittoman työtodistuksen, työsopimuskin oli osittain laitoin, kiiireellä kyhätty. ajatteli varmaan että alainen täytyy pitää kurissa savustamisen jälkeen, lähetti TN henkivartijan alaisen kotiovelle. Selvitti kotiosoitteeen matrikkeleista tutun proffan avulla. selviitti uuden työpaikan ja esimiehen, välitti tälle tiedon että mahdollisesti epäluotettava rikollinen.

      vanhaan työpaikkaan palkattiin 2 ihmistä tekemään lähteneen työt.

      pomo tunnettu henkilö näkyy lehtien palstoilla. pomojen kiussaamiseen ei pääse kiinni. alainen dokumentoinut ja julkistaa kun eläkkeellä eikä voi enää vahingoittaa

    • Kiusaamiselle_loppu

      Jos esimies kiusaa sano hänelle suoraan että hän toimii asiattomasti ja pyydä häntä lopettamaan se. Liity liittoon ja kerää todisteita. Myös työsuojelusta AVI saa ilmaista neuvontaa mitä kannattaa tehdä.
      Kiusaamalla hän rikkoo lakia.

      Työterveyslaki

      28 §
      Häirintä
      Jos työssä esiintyy työntekijään kohdistuvaa hänen terveydelleen haittaa tai vaaraa aiheuttavaa häirintää tai muuta epäasiallista kohtelua, työnantajan on asiasta tiedon saatuaan käytettävissään olevin keinoin ryhdyttävä toimiin epäkohdan poistamiseksi.

      • Valitettavasti

        Tämä vaan ei toimi käytännössä. Kiusaaja voittaa aina varsinkin jos on esimies.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      134
      742
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      197
      700
    3. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      647
    4. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      27
      641
    5. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      99
      634
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      61
      619
    7. 43
      565
    8. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      531
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      525
    10. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      520
    Aihe