Klassismin ajan suosituimmat säveltäjät

regn

Välillä erilaisista kirjoista saa lukea Haydnin olleen "klassismin ajan suosituin ja arvostetuin". Sittemmin mestari Haydn on edelleen pysynyt arvostettuna, mutta pudonnut jonkin verran Mozartin ja Beethovenin alapuolelle mm. teostensa esittämismäärissä.

Toisaalla saattaa lukea Salierin olleen ajan ykkösnimi.

Titteliä "klassismin ajan suosituin säveltäjä" näkee heiteltävän rennosti ja vailla perusteluja.

1. Oliko kyseisenä aikana joku nimi selvästi ylitse muitten kuten tänä päivänä suosittuja ovat vain Mozart, Beethoven ja Haydn (jossain määrin Gluck) ja tietysti Schubert, jos hänet vielä klassismiksi laskee?

- Vai oliko silloin juuri kukaan kovin tunnettu maansa rajojen ulkopuolella (toki nykyisiä valtioitakaan ei edes ollut vaan pieniä alueita joita yhdisti kieli ja tavat)?

2. Millä suosio mitataan? Salierin teoksia kuulemma paljon käännettiin eri kielille, Haydn saattoi olla suuri maine nimenä ja häntä pidettiin jonkinlaisena suurena mestarina jos olen ymmärtänyt.

3. Olivatko ketkään säveltäjät suuria kuuluisia jättejä nykyisen asemansa tapaan vielä tuolloin?

4. Onko romanttinen kultti tullut jälkikäteisesti kaikille säveltäjille?

5. Oliko Haydn suositumpi kuin Mozart omana aikanaan? Oliko Salieri suositumpi kuin Mozart omana aikanaan?

1

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dina_Dildoes

      Haydn oli suuri vuorovaikuttaja. hän saattoi sanoa: Vihellä vähän alkua niin mä sävellän loput.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      23
      4113
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      223
      3744
    3. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      24
      2689
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      33
      2686
    5. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      99
      2681
    6. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      9
      2599
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2406
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      40
      2374
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2306
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1801
    Aihe