Laillisuus voitti 1918. Punikit hävisivät!

Niin siinä vain kävi.
Punikit todistavat loputtomiin päinvastaista, mutta totuus ei pala tulessakaan.
390
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Punikki johtajat eivät välittäneet rivimiehistä, jojtajat pakenivat venäjälle jättivät joukkonsa.

Äänestä

Hyvinhän siinä kävi kaikille. Jos punikit olisivat voittaneet, olisivat kaikki osapuolet hävinneet, nyt voittivat kaikki, paitsi ne Venäjälle luikkineet punikit, Harva heistä selvisi sielläkään hengissä Stalinin puhdistuksista ja nekin jotka selvisivät hengissä, ei se elämä ollut kummoista. Joku Otto-Ville siellä keplotteli jotenkin, mutta eipä hänkään edes lähisukulaisiaan pystynyt auttamaan, kun oman nahkansa pelasti.
Vaan vaikea se on punikkien jälkeläisten tunnustaa tosiasiaa, että yksikään heistä ei olisi täällä kirjoittelemassa, jos punikit olisivat voittaneet. Kyllä se systeemi olisi vaan sellainen ollut, että Suomi olisi vajonnut kurjuuteen ja viimeistään Stalinin puhdistuksissa punikit olisivat tosiaan kalvaneet.

Äänestä
  • Näin on, samanlailla olisi Siperiaan viety punikit kuin valkoisetkin , sieltä ei olisi ollut enää paluuta Suomeen, suurin osa olisi teloitettu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Valkosoturi kirjoitti:

Niin siinä vain kävi.
Punikit todistavat loputtomiin päinvastaista, mutta totuus ei pala tulessakaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu