Heissan kreationistit. Kysyn kolme kysymystä kreationismista: 1. Mihin muuhun tieteenalaan kuin teologiaan kreationismi perustuu "tieteenä"? 2. Missä tunnetuissa yliopistoissa kreationismia voi opiskella? 3. Montako väitöstutkimusta kreationismista on tehty? Mainitse joku. Tänks.
Onko kreationismi tiede?
17
255
Vastaukset
- ölkynmölkky
Ei kuulu vastauksia. Kretupellet nukkuu vielä?
- Akateeminen
1. Kreationismi ei perustu yhteenkään tieteeseen vaan on yleisnimitys kaikille yliluonnolliseen elämänsyntyyn perustuville uskomuksille.
2. Kreationismia oppina ei voi opiskella yliopistoissa, ainakaan yhdessäkään vakavasti otettavasssa, mutta kreationismia ilmiönä ja kreationisteja kyllä tutkitaan useammankin eri tieteenalan toimesta, kuten teologian, sosiaalitieteiden, psykiatrian ja lääketieteen.
3. Kreationismia on ilmiönä tutkittu laajasti joten kyllä siihen liittyviä väitöksiä on olemassa. En vaan pääse tältä koneelta nyt kiinni oikeisiin tietokantoihin.- puutrews
Olisi mielenkiintoista tietää mitä psykiatria on saanut selville kreationismista.
3. Suomessa on tehty ainakin yksi, teologian alalta.
http://www.uef.fi/-/25-3-kreationistiset-tekstit-perustuvat-tieteellisten-loydosten-sijaan-virheargumentteihin-ja-kokemusperaiseen-ajatteluun- joillekinsallittua
Nieminen ja Mustonen päätyivät lähteiden merkitsemisessä hyvin outoon ratkaisuun: he käänsivät kaikkien suomeksi julkaistujen teosten nimet englanniksi. Näin he tulivat keksineeksi lähteitä, joita ei oikeasti ole edes olemassa ja joita ei Internetin hakuohjelmilla voi löytää.
joillekinsallittua kirjoitti:
Nieminen ja Mustonen päätyivät lähteiden merkitsemisessä hyvin outoon ratkaisuun: he käänsivät kaikkien suomeksi julkaistujen teosten nimet englanniksi. Näin he tulivat keksineeksi lähteitä, joita ei oikeasti ole edes olemassa ja joita ei Internetin hakuohjelmilla voi löytää.
Väität siis, ettei teoksia, joiden nimet N. ja M. käänsivät englanniksi, ole olemassa?
Katoavatko samalla tavalla kaikki suomenkieliset teokset, jos niiden nimi käännetään englanniksi?- empiirinenkoe
kekek-kekek kirjoitti:
Väität siis, ettei teoksia, joiden nimet N. ja M. käänsivät englanniksi, ole olemassa?
Katoavatko samalla tavalla kaikki suomenkieliset teokset, jos niiden nimi käännetään englanniksi?"Katoavatko samalla tavalla kaikki suomenkieliset teokset, jos niiden nimi käännetään englanniksi? "
Voithan kokeilla. - Knark5
kekek-kekek kirjoitti:
Väität siis, ettei teoksia, joiden nimet N. ja M. käänsivät englanniksi, ole olemassa?
Katoavatko samalla tavalla kaikki suomenkieliset teokset, jos niiden nimi käännetään englanniksi?Jos teoksen nimi käännetään englanniksi mainitsematta alkuperäistä suomalaista nimeä, syntyy tietenkin nimetty teos jota ei ole olemassa. Jos vaikkapa Darwinin Lajien synty -teoksen nimi käännetään takaisin englanniksi toisin, saadaan teos Birth of the Species, jota ei ole olemassa.
- Näillä-mennään
Onko taloustiede totta, paitsi jos uskoo mainoksiin,. Sillä ei ole mitää oikeudenmukaista perustaa. Oikeus on vahvemman oikeus, se on politiikassakin ja kilpailussa sääntönä. Voittajalla ei ole vastuu muuta kuin voittamisessa, kaikki konstit on luvallisia, kun ne ei tule julki. Parhaiten toimii valeet, jotka on vaikea niellä, ne heittäen yli ymmärryksen, puhutaan miljardi huijauksista, kuka niitä tajuaa? Saatikka uskoo, paitsi lapsellinen apukoululainen: Keisarin uudet vaatteet.
"Heissan kreationistit. Kysyn kolme kysymystä kreationismista: 1. Mihin muuhun tieteenalaan kuin teologiaan kreationismi perustuu "tieteenä"? 2. Missä tunnetuissa yliopistoissa kreationismia voi opiskella? 3. Montako väitöstutkimusta kreationismista on tehty? Mainitse joku. Tänks."
Kreationismi tarkoittaa uskoa luomiseen.
Se ei ole mikään tiede, eikä tarvitsekaan olla, vaikka rehellinen tiede on yhtä luomisen kanssa.
1. Kreationismi ei perustu tieteeseen, vaan Jumalan sanaan, joka on totuus. Rehellinen tiede sen sijaan perustuu Raamattuun.
2. Kreationismia voi opiskella lukemattomissa yliopistoissa ulkomailla. Syötä esim. googleen teksti: "which universities, colleges and seminaries teach a literal genesis" niin saat suuren määrän yliopistoja jo pelkästään Yhdysvalloissa.
Adventisteilla on myös monia yliopistoja: Voit syöttää googleen: "Seventh-day adventist university and college"
Voit myös syöttää: "50 best christian colleges and universities 2017"
Monia muistakin sivustoja on googlattavissa.
3. Väitöskirjojen lukumäärä ei ole tiedossa, mutta varmasti yllä mainituissa yliopistoissa niitä on tehty paljon.>>...rehellinen tiede on yhtä luomisen kanssa.<<
Kyllä tiede voi olla luovaa, mutta yleensä tieteen piirissä ollaan kaiketi eri mieltä tuossa asiassa.
Kreationismi = oppi, jonka mukaan kaikkeus ja kaikki mitä siinä on luotu.
Kreationismi itsessään ei tietenkään ole tiedettä, mutta luomista voi tutkia tieteellisesti.
Esimerkiksi Yhdysvalloissa on vuodesta 1963 toiminnassa The Creation Research Society, eli tutkimuslaitos, joka keskittyy luomisen tieteelliseen tutkimiseen.
Siellä on jäsenenä yli 700 tiedemiestä, ja jäseneksi ei pääse jos ei ole suorittanut akateemisia oppiarvoja tai ole muuten selvästi tieteellisesti ansioitunut tiedemies.
Maailmassa on paljon tiedemiehiä, jotka uskovat luomiseen.asdfman; "Kreationismi = oppi, jonka mukaan kaikkeus ja kaikki mitä siinä on luotu."
Juurikin noin, mutta kreationismi ei ole edes oppi vaan uskonnollinen uskomus.
assman: "Kreationismi itsessään ei tietenkään ole tiedettä, mutta luomista voi tutkia tieteellisesti."
No ei tietenkään kreationismi ole tiedettä - ei edes pseudotiedettä. Siinä vaan olet väärässä että luomista voi tutkia tieteellisesti.
Tiede kun voi tutkia ainoastaan ilmiöitä, joista on objektiivisia havaintoja. Kumma kyllä, luomisesta ei ole objektiivisia havaintoja. Paitsi, kun kesämökkini naapuri Juho loi lantaa kärryihin.
asdfman: "Esimerkiksi Yhdysvalloissa on vuodesta 1963 toiminnassa The Creation Research Society, eli tutkimuslaitos, joka keskittyy luomisen tieteelliseen tutkimiseen."
Ettö ihanko tutkimuslaitos? Ja että tieteellistä tutkiimusta? No missä ne CRS:n tieteelliset julkaisut kun tiedemaailmassa havaintoja.
asdfman: "Siellä on jäsenenä yli 700 tiedemiestä, ja jäseneksi ei pääse jos ei ole suorittanut akateemisia oppiarvoja tai ole muuten selvästi tieteellisesti ansioitunut tiedemies."
Että ihanko jopa 700 "tiedemiestä"? Ja vielä ansioitunut "tiedemies". Okei. Joska vaikka luettelit noista "ansioituneista tiedemiehistä" 10 pätevintä?
asdman; "Maailmassa on paljon tiedemiehiä, jotka uskovat luomiseen."'
En sanoisi paljon, kun heitä on 0.03 % oikeista tiedemiehistä.
- Liber_librorum
Onko kreationismi tiede? - ei ole se on yksi kristinuskon lahkoista.
- Knark5
Ja nuoren maan kreationismi on lisäksi hyvää vauhtia erkaantumassa kristinuskosta.
- Ruunaperii
Satuja voi tieteellisesti tutkia, samoin harhoja, luuloja, olemattomuutta, mitä vaan.
Tiede on tapa tutkia, työväline. Mitä tutkii sitä saa, tukkia kuulu itse prtosessiin mukaan, hänet voidaan erotaa töistään kilometritehtaalle, ellei tilaaja ei ole tyytyväinen, - tai astuu varpaille. Tutkimuksen sisälle "asennettu" tavoite, se on liikesalaisuus.
Einstein miten ja mitä Jumala on ajatellut, luodessaan maailmankaikkeuden. Monta asiaa ja kaikki sopii yhteenniin erinomaisen saumattomasti, se ylittää tieteen käsityskyvyn. Sitä ihmetellään, tässä kohtaa tiede lyö haskat tiskiin.
Telepatiaa, ennaltatietämistä, ruumiista itrautumista, näitä tutkitaan, mutta niisä ei julkaista tuloksia, ne kuuluu sotasalaisuuksien piiriin.
Huipputiede on salaista sotatiedettä, se tulee vasta 50 vuoden päästä julki, jos silloinkaan, - kuka on kuolemassa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1205699- 292080
- 1771912
Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.651080Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101063Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä24977- 73957
Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42887Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24882Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12745