Abortti kun mies hylkää raskauden takia

ratkaisut

Onko täälä ketään, kenen mies tai miesystävä on jättänyt raskauden takia ja olet tehnyt abortin sen takia.? Luin tällasia juttuja ja sai vähän miettimään, onko moni tehnyt abortin esim. Valviralta luvan saatua kun yli 12 raskausviikkoja?

www.meidanperhe.fi/keskustelu/314996/ketju/_miksi_mies_hylkaa_raskaana_olevan_naisen_
/kaksplus.fi/threads/raskaana-ja-mies-jaetti.2069980/
www.vauva.fi/keskustelu/1480679/ketju/olen_raskaana_ja_mies_jatti
www.vauva.fi/keskustelu/1304315/ketju/raskaana_ja_mies_jatti_toisen_takia
/www.vauva.fi/keskustelu/1487105/ketju/mies_jatti_kun_olen_raskaana_han_haluaa_puhua_kayt
https://keskustelu.suomi24.fi/t/9166481/arvostaisitko-sina-miesta-joka-jattaa-raskaana-olevan-vaimonsa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/13962375/mies-jatti-kun-tulin-raskaaksi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14325871/raskaana-ja-mies-jatti
https://keskustelu.suomi24.fi/t/1977694/mies-jatti-yksin-laskettuna-aikana

Kun nettiä lukee tuntuu raskaana olevan hylkääminen olevan tosi yleistä. Mutta onko abortin teko tässä tilanteessa monella edessä tai takana?

6

355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ettäsillälaillaXD

      Jälleen kerran alotus johon ei tietenkään saa paschabotin mielestä vastata mitään ;-D

      Kuka vaj.acci lapsiaan ryhtyy tapp.amaan jonkun m * * q.un ukon takia?! Siitäkö se koko elämä on kiinni?

      "onko moni tehnyt abortin esim. Valviralta luvan saatua kun yli 12 raskausviikkoja? "

      Tottakai onnistuu tällä ylistetyllä mahtilailla ihan millä tahansa väkisin vää.nnetyllä "sosiaalisyyllä" aina sinne rv20 saakka, ja tiedän tapauksen jossa syynä oli rv17 juuri se että mies ei aio osallistua lapsen elämään. Siis lähes keskosikäsiä lapsia tap.etaan itsekkäillä mukavuus.syillä.. että on tää "hieno" laki, eikö totta?

    • Huojennus

      Kyllä minä olen jättänyt parikin muijaa. Ja tekivät sitten kyllä abortin. Mikä oli suunnaton helpotus.

    • Äiti3

      Kyllähän meistä jokainen nainen tietää, että jos suhde pettää alkumetreillä niin nainen kantaa vastuun lapsesta.

      • DomPerignon-34

        En mä vaan. Vaikka loppuis myöhemminki. 😊


    • Minusta tämä aloitus sopii hyvin keskusteluksi siitä synnytyksen jälkeisestä masennuksesta. Onko sillä jotain tekemistä esim. sen kanssa, että naiset jää yksin raskautensa kanssa ja synnytyksen jälkeen? Kuitenkin on kyse tilanteesta, kun nainen eniten tarvisi tukea ja toisen läsnäoloa, tukiverkkoja ja toisten ihmisten vastuunkantamista asiasta. Nykymaailmassa tätä on yhä vähemmän. Jos ei lapsen isäkään ole kiinnostunut ja häipyy paikalta niin onko sitten ihme, että päätyy aborttiin, jos arvioi, ettei voimat ja tukiverkot riitä selviämään lapsivuodeajastakaan.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      81
      4502
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      122
      4177
    3. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      46
      4163
    4. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      180
      3401
    5. 186
      2683
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      61
      2669
    7. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2597
    8. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      35
      2582
    9. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      68
      2469
    10. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      43
      2142
    Aihe