Miksi niitten pullot ei kelpaa oikeitten kauppojen palautusautomaatteihin.
Lidl, jälkeenjäänyt rihkamakauppa
pullonkerääjä
27276
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Samaa ihmetellyt. Ihme kun ovat saaneet lanseerattua oman kaljamerkin, OLUT, Olvihan sitä valmistaa.
No miksi Tallinnasta raahatut tölkit ei kelpaa, oisko sama syy Lidlin tölkeissä?
Onko FREEWAY-limsaa saatavilla vielä Lidiltä..ostin sitä monta vuotta sitten ...
Lidlin viestintävastaava Pilvi-Sisko Riikoseen, joka kertoi miten konsernin pullonpalautusjärjestelmä toimii.
- Kuten muutkin kaupat, Lidl on tölkkien ja lasipullojen osalta mukana Palpassa. PET-muovin osalta meilllä on kuitenkin oma kierrätysjärjestelmä. Meille voi palauttaa kaikki jakeet, myös Palpan PET-pullot, ja niistä saa pantin. Koska meidän PET-pullot eivät kuitenkaan kuulu Palpaan, eivät muut suomalaiset ketjut ota pulloja vastaan, Riikonen selvitti.
Miksi Lidlin muovipullot eivät sitten kuulu Palpaan? Riikosen mukaan konsernilla on oma muovinkierrätysjärjestelmä, johon se on tyytyväinen.
- Järjestelmä toimii hyvin ja olemme päättäneet, että kuulumme siihen. Tällä hetkellä näköpiirissä ei ole muutosta tähän tilanteeseen.
Asiaan selvitystä kysynyt Niko epäili Lidlin juonivan asialla, että asiakkaat saadaan takaisin kauppaan. Riikosen mukaan pullonpalautusjärjestelmän takana ei ole mitään markkinointihuijausta tai muuta vastaavaa.
- Tässä on kyse kierrätysjärjestelmästä. Meillä on eurooppalainen muovinkierrätysjärjestelmä, johon kuulumme ja siinä olemme varmaan jatkossakin, Riikonen totesi.
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2013/11/23/miksei-lidlin-pulloja-voi-palauttaa-muihin-kauppoihin
" Omat muovipullomme kierrätetään uusien juomapullojen raaka-aineeksi. Omalla järjestelmällä pääsemme hyödyntämään kansainvälisen kierrätyslogistiikkamme tehokkuusedut. Kierrätettävillä materiaaleilla on merkittävä rahallinen arvo. Oma pullonpalautusjärjestelmä huolehtii siitä, että kierrätysmuovimme on tasalaatuista ja saamme siitä suurimman tehokkuushyödyn, sanoo Sipponen".
https://esaimaa.fi/uutiset/lahella/94e65bb6-7221-492e-9877-8637b90b222d
Palpan toimitusjohtaja Pasi Nurminen näkisi mielellään Lidlin muovipullotkin mukana suomalaisessa kierrätysjärjestelmässä. Nurmisen mukaan yhtenäinen järjestelmä tehostaisi kierrätystä. Muovipulloja palautetaan Suomessa vuosittain 350 miljoonaa kappaletta.
— Muut kauppaketjut ovat mukana Palpan järjestelmissä sekä tölkkien, lasipullojen että muovipullojen osalta. Lidl on halunnut pitäytyä viimeksi mainittujen osalta omassaan. Siksi niistä saa pantin vain Lidlin palautuspisteissä. Meillä ei olisi mitään sitä vastaan, että Lidl olisi mukana myös muovipullojärjestelmässä, sillä yhteistyö Lidlin kanssa toimii moitteettomasti, Nurminen sanoo.
Sitä ei kuitenkaan tapahdu, ainakaan vielä.
No tietysti siksi, että asiakas joutuu palaamaan Lidliin yhä uudestaan ja uudestaan.
Eli tuokin systeemi on persiistä, kuten Lidl muutenkin.
No persiistähän se olet sinäkin tullut.
lidlin vikahan tuo ei ole, ettei muut kaupat ota vastaan sen pulloja ja toimita eteenpäin.
kyllä lidlikin ottaa muiden kauppojen pullot ja välittää ne palpalle.
mutta lidl onkin kauppa, jossa homma pelaa!
Kyllä se on liiterin vika, ne ei anna palautusoikeutta omille pulloilleen oikeissa kaupoissa.
ei. lidl ei voi mitenkään päättää, mitä pulloja k-kaupan väiski ottaa vastaan ja mitä ei.
lidl voi päättää sen mitä itse ottavat vastaan. ja nehän ottaa kaikki, koska haluavat palvella asiakkaitaan hyvin.
Onhan se alkellinen putiikki muutenkin. Itsepalveluvaakojakaan ei ole, kassalla sitten punnitaan muutakin kilohintaisten lisäksi samaan satsiin.
Totta tuokin, kuten pullojen palautus muihin kauppoihin, miksi ei onnistu. Toisaalta hyvä etteivät ota vastaan litlin moskaa joka onkin ongelmajätettä, kuten siellä myytävätkin roippeet. Nehän ovat oikeista kaupoista peräisin olevia parasta ennen päivän umpeutuneita tuotteita
Ainakin meidän lähi-Lidlissä on hevi-osastolla vaaka jossa voi punnita ja katsoa hinnan ja verrata sitä kassakuitissa olevaan. Kaupoissa, missä asiakkaat punnitsee itse tuotteet on hyvin yleistä että pussiin sujautetaan vähän ylimääräistä tai tarkoituksella punnitaan väärällä hinnalla.
Että se siitä epärehellisyydestä.
Olen ollut Lidlin asiakas alusta lähtien, enkä vielä koskaan ole nähnyt tahikka ostanut päiväysvanhaa, toisin kun ääs ta koo-marketeista.
Toki minäkin olen Lidlissä käynyt mutta ruuat ja muut tykötarpeet ostan S- ja K-kaupoista koska ne ovat niissä tuoreempia ja edullisempia. Kotimaiset tuotteet ovat myös ostokriteerinä koska ne ovat laadukkaita verrattuna muuhun euroopan moskaan.
Näin on, S-kauppahan kertoi että ne minimoi hävikkiä, siksi antavat pilaantuvat ja pilaantuneet tuotteet Lidliin myytäviksi. Siellä pistetään uusi parasta ennen leima lappuun ja hiukan ylihintaakin, normaaliin tapaan. Esimerkiksi tuore tomaatti S-kaupassa 1,29 euroa kilo, lidlissä sama mutta valmiiksi mätä 2,79 euroa kilo, siis S-kaupasta "ulosheitetty".
Lidl toimii paremmin, kaikki pullot pitäisi saada palauttaa kaikkiin kauppoihin kuten Lidlissä.
Saa palauttaa muihin kauppoihin, mutta muut kaupat ei niistä maksa panttia.
Miksi tyhjästä maksaisivatkaan.
Lidli on rupisten nyyhkyttäjien moskeija.
On kyllä vähän ihme PET muovipullot on samaa muovia kaupasta toiseen,ja litistetään kierrätyksessä,olis asiakkaille helpotus kun sais palauttaa syrjemmälläkin lähikauppaan eikä aina vain kaupunkien Lidleihin.
Sen takia limut ostankin yleensä muualta kun ei ole aina autoa käyttää kaupungin Lidlin palautuksiin.
Sen summan häviävät ainakin minulta,kuitenkin tulee noita virvoitusjuomiakin juotua toista sataa litraa vuodessa ja uskon että moni muu huonosti liikkumaan pystyvä tekee samoin kuin minä eli äkkiä puhutaan miljoonista.
Ja kun tuo palautus ei onnistu,ei tule sitten lähdettyä muutenkaan aina pelkästään Lidlin reissulle kauppaloihin,vaikka siellä halvempi ruoka ehkä onkin,viekööt lähikaupat rahani.
Liiterissä.Kassa 1 sulkeutuu.Kassa 3 aukeaa.Kassa 4 sulkeutuu.Kassa 2 aukeaa.
Kassa 3 sulkeutuu.Kassa 5 aukeaa.Kassa 2 sulkeutuu.Kassa 1 aukeaa.Esimiestä pyydetään kassalle.
Pullonpalautus jumissa.Tätä showta liiterissä päivästä toiseen.
Lidlin muovipullot palavat ainostaan aatun krematoriossa.. Siksi ei kelpaa muualle.
Nyt vasta sen huomasit. Ainoa positiivinen asia on Lidlinpaistopiste, mutta siellä missä Koolla ja Ässälläkin on laadukkaat ei Lidliä vältämättä tarvi lainkaan. Lidl on imago kopiofirma. Ei luoda omaa uutta tuoretta vaan mukaillaan mahdollisimman pitkälle mainoksissa ja tuotebrändeissä tunnetumpia brändejä.
Lidl ansaitsisi miljoonasakot, kun ei anna kaikkia tarjouksiaan mummoille ja papoille, joilla ei ole älykännyä.
Saatko sinä K-plussatarjoukset ilman Plussa- korttia tai S-kaupan bonuspäiviltä alennuksen ilman Bonus-korttia joka maksaa muistaakseni 100e?
Sehän ei ole lidlin asia vaan S Ryhmän ja K ryhmän asia. Jokatapauksessa LIDLIn automaatteihin kelpaavat kaikki pullot.