opiskelu houkuttelevammaksi

jos työttömyyttä halutaan vähentää,eikö opiskelu pitäis olla houkuttelevampaa?nyt työttömän ei ole järkeä ottaa alkaa opiskelemaan koska tulotaso laskee ja opintolainaa ei kannata ottaa koska miten sitä sitten opintojen jälkeen työttömänä lainaa maksaa pois ja jos pääseeki lyhyelle työsuhteelle niin eihän työnteko kannata jos siitä ei käteen jää paljoa enempää kuin työttömänä kun joutuu velkoja lyhentää

8

625

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7 ammattia

      Suomalaisia koulutetaan loputtomasti, mutta koulutuksella ei ole minkäänlaisia myönteisiä vaikutuksia. Jostain syystä suomalainen koulutus on täysin tehotonta ja tuloksetonta. Muualla Euroopassa koulutusajat ovat lyhempiä ja koulutettu työvoima tuottaa huomattavasti enemmän. Jos suomalaisille järjestettäisiin mahdollisuus opiskella ulkomailla entistä sujuvammin, opiskelulla olisi jotain merkitystä. Suomessa ei kannata opiskella, suomalainen koulutus ei kelpaa mihinkään.

    • kira

      just niin. itsekin jouduin juuri työttömäksi ja sain ajatuksen alkaa opiskelemaan toista korkeakoulututkintoa, joka tukisi sitä mitä työkseni haluan tehdä.

      mutta yhtä nopeasti tajusin, että eihän tässä nyt asuntolainaa omaava ihminen voi heittäytyä opintotuen varaan, että se siitä sitten kai, ansiosidonnaisella elelemään eikä voi edes opiskella mitä haluaisi.

      onko kellään mitään ideioita, mitä tällaisessä paatitilanteessa voi tehdä ?

      • junnu

        " ansiosidonnaisella elelemään eikä voi edes opiskella mitä haluaisi. "

        Ansiosidonnaisella voi opiskella yliopistossa tai vast. ILTAISIN JA VIIKONLOPPUISIN , tai kokopäiväisesti aikuiskoulutuskeskuksissa .

        Sehän tässä on kummallista , että se jolla olisi aikaa , ei saa päivällä sivistää itseään .....

        Juniori , melkein valmis opistotasolla , sai kenkää ABB:lta , aloitti ilta- ja viikonloppuopiskelun , tulos : päiväraha vietiin .
        Onneksi pääsi parin kk:n jälkeen töihin .


      • taivaanlahja, mutta

        Vaikka täällä ei saakaan puhua positiivisesti tvp-koulutuksesta, niin kerron silti. Niillä on ollut ainakin minun tutkintojeni jatkoksi sopivia kursseja. Vielä en ole päässyt, kun hakijoita on ollut niin paljon. Oletko katsellut mol.fi:stä. Koulutuksen voi keskeyttää, jos sellainen kummajainen kävisi, että saatkin töitä.


      • kira
        taivaanlahja, mutta kirjoitti:

        Vaikka täällä ei saakaan puhua positiivisesti tvp-koulutuksesta, niin kerron silti. Niillä on ollut ainakin minun tutkintojeni jatkoksi sopivia kursseja. Vielä en ole päässyt, kun hakijoita on ollut niin paljon. Oletko katsellut mol.fi:stä. Koulutuksen voi keskeyttää, jos sellainen kummajainen kävisi, että saatkin töitä.

        minä olen kyllä käynyt katsomassa mol.fi-koulutustarjontaa eikä toistaiseksi ole ollut tarjolla mitään minulle hyödyllistä ja sellaista mikä jatkaisi opintojani haluamaani suuntaan.

        tässä vaiheessa olen vielä kriittinen, mutta tietysti jos (kun) työttömyys jatkuu, niin varmaankin pitää jotain fiksua tehdä aikansa kuuluttaakseen. nyt vielä tuntuu siltä, etten viitsisi aikaani käyttää sellaisen opiskeluun minkä jo osaan.

        avoimessa yo:saa kai "saisi" opiskella, mutta kelläpä on varaa maksaa 90 euroa yhdestä kurssista, kun tutkinto-opiskelijana se olisi ilmaista. tosin kun opintotuella pitäisi elellä tuossa tilanteessa, niin rahat olisi kyllä kuitenkin todella vähissä. patti mikä patti!


    • Mie

      Miten voit olla varma, ettet opiskelun loputtua pääse töihin. Työnantajan edustajana olenkin sanonut monelle, jos ei ole luottanut itseensä sen vertaa, että olisi uskaltanut ottaa opiskeluun lainaa, miten voi kuvitella, että työnantaja voisi uskoa työntekijään.

      • Älä yllytä

        Yllytyksestä saa saman kuin teosta.
        Älä yllytä ottamaan lainaa ja ihmisiä elämään velaksi.Kukaan ei tulevaisuutta tiedä. voi vain arvailla.
        Loppupelissä kaikki on pakko maksaa takaisin.
        Ei ole sinulla minkäänlaista vastuuta.

        "Miten voi kuvitella että työnantaja voisi uskoa työntekijään."
        Selitäppäs tämä!!!!!!
        Onko tämä joku blondivitsi, vai mikä on?


    • Idiootti magneetti

      Jouduin poliisien saatamana mielisairaalaan siksi, että olin väitteiden mukaan irtisanoutunut työstäni. Todellisuudessa minut irtisanottiin taloudellisista ja tuotannolisista syistä. Olin ansiosidoinnaisella päivärahalla, eikä työnhaussani ollut huomauttamista, mutta siltikin lanttumaakari väitti, että työttömyyttä ei sallita, mutta koulutus sallitaan. Tuolloin ei ollut yhteishaun aika. Vapaudenriistoa ei saatu oikeuden tutkittavaksi mielenterveys ja perustuslain mukaisesti.

      Video kun pipittää olla työttömänä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4936
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3506
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2953
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2935
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      8
      2757
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2280
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      39
      1778
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1700
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1691
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1584
    Aihe