V pen mega ja alkoholi?

Lääkäri ei maininnut eikä pakkausselosteessa kerrota saako alkoholia juoda tämän kanssa? V Pen Mega kuuri kyseessä angiinaan.
349816
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hei.

Onpa kurjaa, angiina ei ole mikään mukava kaveri, kurkku on tosi kipeä. Mutta onneksi olet saanut lääkkeen siihen, lääke tepsii mukavasti jo muutamassa päivässä. Muistahan kuitenkin syödä kuurin loppuun, ettei bakteeri pääsisi uusiutumaan ja vaihdat hammasharjan uuteen. Bakteeri todennäköisesti on hammasharjassasikin. Jos seurustelet tai vastaavaa, myös lähikontaktillasi voi olla samainen bakteeri. Hänetkin tulisi hoitaa, mikäli on oireita.

Antibioottien ja alkoholin yhteiskäytöstä varoitellaan paljon, mikä on toisaalta varsin hyvä asia. Tämä johtunee siitä, että osaan antibioottien ja alkoholin yhteiskäyttöön liittyy oikeastikin haitallisia ja vakavia vaikutuksia, esimerkiksi Flagyl- kauppanimellä oleva antibiootti, jossa alkoholin kanssa yhteisvaikutuksena on ns. antabusreaktio. Tämä tarkoittaa sitä, että tulee todella paha olo, ihon punoittaa ja mahdollisesti tulee myös sydämen rytmihäiriöitä.

V-pen lääke on penisilliini ja sillä ei ole todettu olevan yhteisvaikutuksia alkoholin kanssa. V-pen, kuten muutkin antibiootit aiheuttavat kuitenkin vatsaoireita, joita alkoholi ei varmasti helpota, päinvastoin. Oksentelu puolestaan voi haitata antibiootin imeytymistä ja heikentää tehoa bakteeria vastaan. Alkoholi voi aiheuttaa oksentelua.

Olet kuitenkin toipilaana ja riittävästä nesteen saamisesta sekä levosta tulee huolehtia, jotta tervehtyisit nopeammin. Alkoholia ei lasketa riittäviin nesteisiin. En voi kannustaa alkoholin juomiseen, jättäisin ainakin reilut humalat väliin.

Äänestä

Kuinka ajattelit juoda alkoholia jos on vaikeuksia jo vettä niellä?

Äänestä
  • Jos on alkoholiongelmaa, niin sitähän nielee vaikka kuinka kipeänä.
    Viittaa kyllä ongelmaan, jos ei pysty yhden lääkekuurin ajan olemaan ilman alkoholia.
    Joskus kehotetaan antibioottikuurin aikana olemaan ilman alkoholia jo siitäkin syystä, ettei jää humalassa lääkkeet ottamatta.
    Toki joidenkin antibioottien kanssa alkoholi on jopa vaarallista.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Vpenmega kirjoitti:

Lääkäri ei maininnut eikä pakkausselosteessa kerrota saako alkoholia juoda tämän kanssa? V Pen Mega kuuri kyseessä angiinaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu