Syyttelystä hyökkääminen

Kukatämäkumppaninion

Meidän suhteessa on ongelma, että näen mieheni valehtelevan, monesti on myös todisteet siitä, mutta mies alkaa karjumaan ja on joskus jopa väkivaltainen. Hänen mielestään kaikki syytökset ovat perättömiä ja vääristelen asioita. Hän löysi sivun, jossa kerrottiin, että toisen aiheeton syyttely saa toisen helposti hyökkäämään takaisin. Taisi mies vähän ymmärtää väärin, koska sanoi "Se olikin yleinen tapa vastaavassa tilanteessa. Olin miettinyt että miten mun pitäisi sitten toimia, ja noin vaan tulee, halusi tai ei". Syyttää minua hänen väkivaltaisesta käytöksestään. Tiedän itse, että valehtelevat ihmiset puolustavat itseään hyökkäämällä, koska eivät halua valheen tulevan ilmi. Miten te toimitte, jos joku syyttää teitä aiheetta?

3

408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sevalintasevalinta

      " Miten te toimitte, jos joku syyttää teitä aiheetta?"
      Juoksisin tukka suorana pois tuon tason ihmisen luota. En olisi koskaan missään tekemisissä tuonlaisten ihmisten kanssa. Käyttäisin Luojan meille kaikille antamaa valttia - VALINNAN VAPAUTTA - järjestääkseni elämäni kunnioittavien ja rehellisten ihmisten kanssa.

    • parisuhteessaelävä

      Minkälaisia todisteita sinulla on ollut? Antaisitko esimerkkitapauksen valehtelusta ja siitä kiinni jäämisestä?

      Yhtälailla narsisti - tyyppinen ihminen osaa ajaa toisen osapuolen raivonparteelle halutessaan ja myös haluamattaan. Tuo voi tulla myös niin alitajuisesti (lapsuudessa opitut käyttäytymismallit), että sitä ei edes itse tiedosta tekevänsä. Toivon että sinulta ei tätä piirrettä löydy.

      Samaten voidaan taas ajatella sinun eduksesi, että valehtelijat tosiaan käyttävät tätä hyökkäävää tyyliä pelotellakseen toisen hiljaiseksi. Se on eräänlainen henkisen väkivallan muoto. Jos olet ehdottoman varma hänen valehtelustaan (selvät realistiset todisteet), mieti onko suhde sinulle hyväksi. Näissä tilanteissa täytyy kuitenkin olla myös rehellinen itselleen. On oltava täysin varmat todisteet, ettei sinua itseäsi leimata valehtelijaksi. Ja että et todella syytä toista, ilman kunnollisia todisteita.

      Entinen puolisoni käytti nimenomaan tuota aggresiivisuutta saadakseen minut "uskomaan" hänen sanojaan, eli hallitsi pelolla. Huusi, tuijotti uhkaavasti, heristi sormea, rikkoi kodin tavaroita.
      Suhde päättyi kun noita tilanteita kasaantui ja sain ne "todelliset todisteet" millä näytin hänelle, että hän oikeasti valehteli. Oli itselleni henkisesti erittäin raskasta aikaa. Kun ei enää luottanut omiin ajatuksiinsa, ja rupesi jopa epäilemään omaa mielenterveyttä. Voimia!

    • Onperjantai

      Jos ei kestä totuutta kuulla niin on ymmärtämätön omasta käyttäytymisestään. Ei osaa asettua toisen saappaisiin miten toinen kokee asiat. On myös patologisia valehtelijoita ketkä ei nää totuutta, on vain se heidän oma visio asiasta.

      Itse sanoin kerran yhdelle multipersoonalle asiasta mikä minua häiritsi hänen käytöksessään, niin hän jätti minut heti. Olin asiassa oikeassa ja hän ei kestänyt sitä että osasin lukea hänen toimintaansa. Syytti minua sekopää stalkiksi. Eli yritti vielä minusta tehdä sen ilkeän ihmisen. Jotenkin kieroutunut käsitys asiasta. Itse hän toimi väärin. Arka asia oli niin hyökkäsi heti.
      Jos jostain olen onnellinen niin tämänkaltaisen suhteen loppumisesta.
      Mieti tarkkaan millaisessa suhteessa haluat elämäsi elää. Onko mahdollisuus parempaan?
      Tsemppiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      196
      1502
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      944
    3. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      921
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      816
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      711
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      710
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      671
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      664
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      636
    Aihe