Moi
Monet masennuslääkkeet saattavat harventaa päälakea tai muuten huonontaa hiuksia.
Toki tämä on lääke kohtaista ja etenkin kuinka suurella annostuksella lääkettä syö.
-Osaako joku sanoa mistä johtuu masennuslääkkeiden vaikutus hiuksiin?
-Voiko tätä mitenkään ehkäistä, esim vitamiineilla ?
-Kiitos
Monet masennuslääkkeet saattavat harventaa päälakea tai muuten huonontaa hiuksia.
Toki tämä on lääke kohtaista ja etenkin kuinka suurella annostuksella lääkettä syö.
-Osaako joku sanoa mistä johtuu masennuslääkkeiden vaikutus hiuksiin?
-Voiko tätä mitenkään ehkäistä, esim vitamiineilla ?
-Kiitos
Vastaukset 2
Vanhimmat
ei kaikkia ole pakko ottaa/ostaa mitä lääkäri.....määrää. Lääkkeissähän pyörii bisnes enemmän kuin kenenkään hoito
Jos jokin masennuslääke aiheuttaa sinulle hiusten harvenemista tai hiustenlähtöä, niin kannattaa pyytää lääkäriä vaihtamaan lääke johonkin toiseen. En tiedä, mistä johtuu, ja jos tiedettäisi, niin varmaan lääkevalmistaja "korjaisi" lääkkeen niin, ettei enää aiheuta.