Onko normaalia että käyttää syksyllä mekkoa/hametta. Kun lähdin ulos haameella ja ihmiset katsoo oudosti pari tuttua tuli kysymään että missä mun housut on?
Minusta se on normaalia
Kertokaa että onko , koska en halua olla nolatun tuntuinen :(
Minusta se on normaalia
Kertokaa että onko , koska en halua olla nolatun tuntuinen :(
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ihmiset ovat ilmeisesti tottuneet siihen kummalliseen muotiin että hameen kanssa käytetään farkkuja tai legginsejä. Normaali hameen käyttötapa (hame ja sukkahousut/sukat) alkaa olla vähemmistössä.
Kyllä on ihan normaalia.Voit käyttää syksylläkin hametta.Tietenkin jos on kylmä niin suurin osa ihmisiä käyttää pitkiä housuja.Mutta tietty legginsit tai pitkikset auttaa.Ohuet sukkahousut voivat olla kylmät.Onhan niitä paksuja talvisukkahousuja myös.Ja hameitakin on paksumpia.Käytän myös itse usein hametta,eikä minua kukaan ole tuijottanut sen vuoksi oudosti.Älä turhaan välitä tuosta,kyllä saat pukeutua hameeseen:)
Tämän aloituksen vuoksi katselin eilen vähän tarkemmin naisten asusteita kaupungilla. Nuoret naiset käyttivät paksuja sukkahousuja hameen kanssa, mutta kun ikä pyöri lähempänä keski-ikää, hameen alle ilmestyi paksut leggingsit (farkkuja tai muita pitkiä housuja en nähnyt hameen kanssa).
Hassua että mielessä yleistetään sukkahousut aina ohuiksi. Ainakin täällä pääkaupunkiseudulla on runsaasti myynnissä 40-50 denierin sukkahousuja jotka ovat juuri sopivia näillä ulkolämpötiloilla (pakkasella sitten talvisukkahousut).
Totta.Usein ajatellaan tosiaan sukkahousujen olevan niitä ohuita beigejä:)
Nykyään on todella paksuja ja kivan värisiä sukkahousuja jotka yhdistettynä hameeseen ovat kivan näköiset ja ihan hyvä vaate jos tykkää hameessa kulkea,vuodenajasta riippumatta.
Palstan yleisotsikko huomioiden kyseessä taitaa olla pikemminkin päinvastainen tarkoitus. Pelkissä tiukasti istuvissa housuissa leveä lantio, iso peppu tai paksut reidet korostuu. Mutta kun housujen päälle puetaan vielä hame tai pidempi pusero, sen helma peittää lantionseudun ja piilottaa nämä alueet.