Mikä häiritsee Tv mastoa, päivittäin???

Ollaan ihmetelty, mistä johtuu tn lähetyksissä jatkuva epäselvä kuva. Kestää muutamia hetkiä ja vääristää kuvan. Tätä on jatkunut muutaman vuoden ja yhä useimmin ja enemmän häiriöitä päivittäin. Mahtaako joku käyttää omiin tarkoituksiin mastoa, johan lauantaina uutisointiin itämaan saariston ostajista ja muuallakin sisämaassa tehtyjä kiinteistökaiäuppoja ympäri suomen, ja kiinnostusta riittänyt missä vain puolustusvoimain ,ym.trakeristen tiet tietoliikenne ym.ym kiinteistöt bensa asemat ovat olleet haluttuja. Ja yllättävän paljon näitä tän kys.maan elättejäkin löytyy joka niemestä notkosta suomessa. Mistähän on oikiasti hommassa kyse?? Onkohan joku liittämässä seinäjokia johonkin. Notti
25675
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Lapuan masto jää tyhjänpantiksi 2020, koska silloin siirrytään HD-aikaan ja Ylen lähetykset ovat jo kauan lähetetty HD:nä Seinäjoelta.
Lapuan maston omistaa Digital Colony, joka on Yhdysvalloista johdettu, kansainvälinen sijoitusyhtiö, joka taas on Digital Bridgen ja Colony NorthStarin yhteisyritys. Mitä lie tekevät mastolle vuoden 2020 jälkeen, myyvätkö eniten tarjoavalle, vai romuraudaksi?

Äänestä
  • Älä pölökky naurata, hyvinkin tarpeellinen...

    Äänestä

  • Kuinkas muuten sait kiriootukses tähän ensimmääseksi. Nimittäin olin kirioottanu ensimmääsenä vastausta aloituksehe ja huamasin jotta oli mun kiriootuksen tilalla tämän häirikön tekstiä. Sitä näköjään 24 sualen tyäntekijä voi pistää omiansa mihinkä välihin tahansa. Samalla tua rillit huurus valavoja pistää omia sualijuttuja ylenmäärin.

    Äänestä

  • TorviMikäTorvi kirjoitti:

    Kuinkas muuten sait kiriootukses tähän ensimmääseksi. Nimittäin olin kirioottanu ensimmääsenä vastausta aloituksehe ja huamasin jotta oli mun kiriootuksen tilalla tämän häirikön tekstiä. Sitä näköjään 24 sualen tyäntekijä voi pistää omiansa mihinkä välihin tahansa. Samalla tua rillit huurus valavoja pistää omia sualijuttuja ylenmäärin.

    Hopia ei oo häpiä! 😁

    Äänestä

Suomalaasten pitääs olla hualissaan tällääsistä uutisista, tuallaanen hallitus eikä mitää saa aikaaseksi, kaikkia saa ostaa, pitääs lailla kiältää myyminen ulukomaalaasille maille.

Äänestä

Kukas tuota TV-tä enään vahtaa, tuohan on täyttä puppua tämän todellisuus ja samoja ohjelmia pyörittävä moneen kertaan, kyllä kannattaa siirtyä asiaisemmille tietolähteille ja niistä vertailemalla tajuta mailman kohtalo ja tulevaisuutemme.

-Tuohan paasaa hallituksen silmille kaatuvaa hömppää -tuutit täysinä.

Äänestä

Kuka katsoo nykyään enää tv:n suoria lähetyksiä? Youtube, netflix, areena, katsomo ja ruutu toimii pelkällä nettiyhteydellä. Sieltä saa katsoa kaiken haluamansa, juuri silloin kun itseä huvittaa. Ja saa noistakin suorana katottua jos haluaa, en vain osaa käsittää miks joku elokuva tai sarja pitäis nähdä suorana. Eikä me alle nelikymppiset muutenkaan vahdata iltauutisia, kuten setämiehet, me katotaan jotain ihan muuta.

Äänestä
  • Onks suorat televisiolähetyksetkin muka wanhaaliittoa

    Äänestä

  • mittäää--- kirjoitti:

    Onks suorat televisiolähetyksetkin muka wanhaaliittoa

    On.

    Äänestä

Sietäis alle nelikymppistenkin katsoa uutisia.
Pysyisitte ajan tasalla. Olen kyllä huomannut nuorison olevan tosi tietämättömiä tolloja.

Äänestä

Pakko lupamaksu pois ja tv-pihalle kaares -

Äänestä
  • Joo ja lupamuksu pitäisi perustua aikaan, miten tuota tyhyjää looraa vahtaa.

    Äänestä

  • vahtoo-aika-maksuun kirjoitti:

    Joo ja lupamuksu pitäisi perustua aikaan, miten tuota tyhyjää looraa vahtaa.

    Aina kun ylestä alkaa suoltaa communismia sieltä tulis automaattisesti rahaa katsojien niskaan

    Äänestä

Tuulimyllyt häirittööö.

Äänestä
  • Taas ryccät asialla?????????

    Ei tänne mitää kommunistia

    Äänestä

Häiritsee myös Järviradioo? Syykin on selvinnyt. Tutkikaapa itse.

Äänestä
  • Niin säähän seuraakkin vaan s24 kirioottajia, ja sössötät niitä pskanjauhamisia tuutin täyreltä jpka nurkas.

    Äänestä

Sinä nyt et huomaa muutakaan. Mamujen etumukset on ainut huomiosi kohde

Äänestä

Nyt sitten kaatui Ylen hd-lähetykset kesken uutisten. 🤨

Äänestä

Se johtuu mamuista niitä on liikaa Suomessa.

Äänestä

En mä ainakaan huomaa mitään eroa hd ja tavallisen välillä. Sais poistaa koko hd kanavat sieltä häirihtemästä. Eihän niitä edes löydä kuin vahingos. Jos katton uutisia, niin painan kaukosäätimestä 1 tai 3, riippuen kellonajasta.

Se hd kuva on ainoastaan kirkkaampi. Ne on sielä lähetyspääs fixannu kuvaa kirkkaammaksi, että se näyttääs paremmalta tavalliseen verrattuna. Saman asian voi tehdä ihan oman telkkarin kirkkaus ja kontrasti säädöillä. Ei ainakaan tämmöises vähän vanhemmas 32 tuuman telkkaris eroa huomaa, ihan hyvin siitä uutiset näkee.

Täyttä humpuukia koko hd sanon mä!

Äänestä
  • Ei kyllä ole, kun tavallisin töllön koko on 55 tuumaa tai isompi.

    Äänestä

  • Valtava_ero kirjoitti:

    Ei kyllä ole, kun tavallisin töllön koko on 55 tuumaa tai isompi.

    No varmaan teillä raharikkailla on varaa ostaa aina se uusin telkkari. Mutta meillä köyhillä ei oo varaa ostaa sitä jättitelkkaria, vaan tyydymme pieneen kansalaistelkkariin. Ja kun omaa tuttavapiiriä katselen, niin kyllä se 32 aika tavanomainen koko on. Ja dikiboksit on kylessä kiinni, kun ei muuten näy mittään. Kyllä köyhän pitää pärjätä yhdellä telkkarilla se 10vuotta, sitten se yleensä hajoaa ja pitää ostaa tilalle uusi. Raharikkaat ostaa telkkareita kuin sukkia, siksi ne kuvittelee että kaikilla on jättitelkkarit. Me köyhät laahustetaan tekniikan osalta aika monta vuotta jäljessä. Vain rikkinäisen tilalle ostetaan uusi, muu on tuhlausta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


TvMastonVirityksetkö kirjoitti:

Ollaan ihmetelty, mistä johtuu tn lähetyksissä jatkuva epäselvä kuva. Kestää muutamia hetkiä ja vääristää kuvan. Tätä on jatkunut muutaman vuoden ja yhä useimmin ja enemmän häiriöitä päivittäin. Mahtaako joku käyttää omiin tarkoituksiin mastoa, johan lauantaina uutisointiin itämaan saariston ostajista ja muuallakin sisämaassa tehtyjä kiinteistökaiäuppoja ympäri suomen, ja kiinnostusta riittänyt missä vain puolustusvoimain ,ym.trakeristen tiet tietoliikenne ym.ym kiinteistöt bensa asemat ovat olleet haluttuja. Ja yllättävän paljon näitä tän kys.maan elättejäkin löytyy joka niemestä notkosta suomessa. Mistähän on oikiasti hommassa kyse?? Onkohan joku liittämässä seinäjokia johonkin. Notti

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu