Ei mikään puoluetausta

Työ

Yrittäjien pitäisi olla ilman puoluetaustaa ja valita työntekijät ei puolue tai hyväveliverkoston kautta..
Omien näkemysten mukaan.yms.sympaattisuus,persoona,avoimuus,rehellisyys,työn arvostus.

10

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yrittäjänpuoliso

      Kyllähän yrittäjä valitsee sen minkä haluaa ja tarvitsee, olettaen että työntekijä osaa työnsä tai opettelee jos ei osaa, sekä hoitaa työnsä tunnollisesti. Ei yrittäjällä ole varaa palkata työntekijää puoluetaustan, hyväveliverkoston (toki hyvät suositukset huomioidaan) tms. perusteella. Tehoton, lusmu työntekijä on todella suuri riski ja kallis yrityksessä, missä palkkarahat maksetaan yrityksen tulosta, eikä mistään puoluetuesta tai lisämäärärahasta. Mistäpä revit rahat, jos työntekijä ei tienaakaan oma palkkaansa?

      • Valitettavan monet kepuloistaustaiset yrittäjät ovat saaneet kunnalta perusteetonta tukea yrityksiensä perustamiseen ja pyörittämiseen. Puoli-ilmaisen tontin tai rakennuskaavan paraatipaikalle vailla mitään järkeviä perusteita.

        Välillä haiskahtaa, että kuntapäättäjät eivät ole selvillä siitä, että julkisia varoja ei saa kohdentaa yksityisiin yrityksiin tai sitä, että jaettu tai annettu "etu" on valikoiva eli kohdistuu tiettyyn yritykseen.

        Kannattaa myös huomioida, että tuen käsite on laaja eli kyseessä ei tarvitse olla rahallinen tuki. Julkisen palvelun tarjoaminen yritykselle markkinahintaa alhaisemmalla on lain vastaista(tilat, kunnallistekniikka jne)!


      • sivustaseuraaja

        Tuo taitaa koskea enimmäkseen matkailuyrittäjiä. Suurin yritysmaailman raha Sallassa tulee muualta kuin matkailusta, sekä työpaikat ja sitä valitettavasti ei tiedosteta. Toki matkailu on yksi siivu, mutta sen pitäisi toimia yrittäjän omilla, ei kunnan rahoilla. Sehän vääristää kilpailua, kun kunnan omistama yritys toimii (meidän verorahoilla) samoilla aloilla kun omilla rahoilla toimiva yrittäjä.


      • 98473
        KepuloisetVITTUUN kirjoitti:

        Valitettavan monet kepuloistaustaiset yrittäjät ovat saaneet kunnalta perusteetonta tukea yrityksiensä perustamiseen ja pyörittämiseen. Puoli-ilmaisen tontin tai rakennuskaavan paraatipaikalle vailla mitään järkeviä perusteita.

        Välillä haiskahtaa, että kuntapäättäjät eivät ole selvillä siitä, että julkisia varoja ei saa kohdentaa yksityisiin yrityksiin tai sitä, että jaettu tai annettu "etu" on valikoiva eli kohdistuu tiettyyn yritykseen.

        Kannattaa myös huomioida, että tuen käsite on laaja eli kyseessä ei tarvitse olla rahallinen tuki. Julkisen palvelun tarjoaminen yritykselle markkinahintaa alhaisemmalla on lain vastaista(tilat, kunnallistekniikka jne)!

        Jos hyvä yritysidea löytyy kunta varmasti antaa tontin ja tukee muutoinkin. On vain niin on helpompi ruikuttaa kuin alkaa yrittäkäksi.


      • Aivan varmasti tukee, jos idean esittäjä on kepuloinen tai kepuloisvaltuutetun sukuloinen.

        Esimerkkejä jo etukäteen tuhoon tuomituista kepuloisyrittäjistä ja -ideoista on Sallan kunnan Via Dolorosana tunnettu historia pullollaan!

        Onko yritysidea hyvä vai huono määrittelee kepuloistaustainen virkamies ja sen käsittelee kepuloisen vetämä lautakunta ja viime kädessä hyväksyy kepuloisjohtoinen valtuusto!

        Do I need to say more!


      • sillälaillakepu
        KepuloisetVITTUUN kirjoitti:

        Aivan varmasti tukee, jos idean esittäjä on kepuloinen tai kepuloisvaltuutetun sukuloinen.

        Esimerkkejä jo etukäteen tuhoon tuomituista kepuloisyrittäjistä ja -ideoista on Sallan kunnan Via Dolorosana tunnettu historia pullollaan!

        Onko yritysidea hyvä vai huono määrittelee kepuloistaustainen virkamies ja sen käsittelee kepuloisen vetämä lautakunta ja viime kädessä hyväksyy kepuloisjohtoinen valtuusto!

        Do I need to say more!

        Tähän on helppo lisätä kokemuksen syvällä rintaäänellä, että moni ei-kepulaistaustainen yrittäjä on saanut kuulla Sallan kunnan kaikkitietävältä virkamiesportaalta kielteisen ja ylimielisen päätöksen!


    • eipersuilulle

      Persuja nyt ei kukaan suostu töihin ottamaan.

      • TuskinMitäänOsaavat

        Eihän ne mitään osaakaan...


    • qwsaz

      älkää puhuko paskaa se on omasta asenteesta kiinni saako töitä,mutta paljon on noita työtä pelkääviä ja ennemmin hakevat sossusta rahaa.

    • Työ

      Osalle kyläläisistä maistuu kuppi siihenmalliin että vaikka onkin työnhakijana niin en palkkaisi alkoholin liikakäytön johdosta koska liian kovat riskit menettää oman firman asema työnsaannissa palkatessa alkoholin suurkuluttaja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      131
      2502
    2. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      100
      2085
    3. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      38
      1710
    4. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      38
      1560
    5. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      52
      1393
    6. Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä

      Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään
      Kankaanpää
      26
      1094
    7. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      58
      1090
    8. Kuka on Farmi Suomi Riiko?

      Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe
      Tv-sarjat
      9
      1046
    9. Vastuuhenkilöt

      Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.
      Lapua
      62
      1020
    10. Pelataanko sivistyslautakunnan päätöksissä reilua ja avointa peliä?

      Huomasin, että sivistyslautakunta on tehnyt viikko sitten isoja miljoona päätöksiä lastemme koulukuljetuksissa ja kaup
      Ähtäri
      30
      726
    Aihe