Paraabelit

paraabeli

Miten voin selvittää onko paraabeli toisen paraabelin alapuolella?

11

446

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiuka

      kuvaaja?
      paraabelin arvo (y-koordinaatti) pisteessä x?

    • Kanootti3

      Vinkki: tutki niiden lausekkeiden erotusta.

    • KaksiParaabelia

      Pitää selvittää molempien minimiarvo. Ei kait kysymystä muulla tavalla voine ymmärtää. Kysehän lienee vain kahdesta pisteestä.

      • Väärin!
        Otetaan paraabelit (1) y = x^2 ja (2) y = 1/2 x^2 2.Nämä leikkaavat pisteissä x = /- 2.

        Paraarabelin (2) minimi on y = 2 ja se on siis suurempi kuin paraabelin (1) minimi joka on y = 0.

        Kun -2 < x < 2 on paraabelien erotus 1/2 x^2 2 - x^2 = - 1/2 x^2 2 > 0 ja paraabeli (2) on paraabelin (1) yläpuolella.
        Kun x > 2 tai x < -2 on paraabelien erotys < 0 ja (1) on (2):n yläpuolella.


    • parastaennen

      Paraabelin yhtälöt pitää muuttaa huippupistemuotoon, josta sitten päätellään.

    • Noinkohan

      Pitää ensin määritellä, mitä tarkoitetaan alapuolella olemisella. Tarkoittaako että jokaisella x arvolla ensimmäisen parabelin y-arvo on suurempi kuin toisen. Vai että ensimmäisen parabelin kaikki y-arvot ovat suurempia kuin mikään toisen parabelin y-arvo.

      • Menisikö_näin

        Kumpikin onnistuu menetelmällä, että ensin lasketaan paraabelien leikkauspisteet. Mikäli näitä löytyy, ei haluttu ehto täyty. Muussa tapauksessa lasketaan paraabelien ääriarvot. Ääriarvoja vertaamalla voidaan päätellä, täyttävätkö paraabelit kummassakaan mielessä ehdon.


      • Ei tässä alapuolella olemisessa ole mitään epäselvää. Jos meillä on kaksi funktiota f ja g ja kysytään onko g:n kuvaaja f:n kuvaajan alpuolella niin kyllä tämä tapahtuu sjvs kun f(x) > g(x) kaikilla arvoilla x.

        Jos f(x) >= g(x) kaikilla arvoilla x niin f :n kuvaaja ei ole missään pisteessä x g:n kuvaajan alapuolellaa.


    • laskee

      Jos on kyse R^2:n eli tason käyristä, yltä löytyy hyviä vinkkejä. Kanootn vinkki on asian ydin. En oikein jaksa uskoa, että kyse olisi useampiulotteisesta avaruudesta termin "alapuolella" perusteella, vaikka alapuolisuus voidaan määritellä myös niissä.

      • Kanootti3

        Niin, tosiaan eihän sitä edes sanottu onko paraabelit tasossa.


      • Orwell-1984
        Kanootti3 kirjoitti:

        Niin, tosiaan eihän sitä edes sanottu onko paraabelit tasossa.

        Ehkä ne ovat n-pallon pinnalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      68
      1226
    2. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      138
      1024
    3. Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä

      Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i
      Maailman menoa
      111
      680
    4. Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee

      Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku
      Tv-sarjat
      16
      591
    5. S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä

      Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant
      Maailman menoa
      22
      545
    6. Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen

      Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁
      Ikävä
      61
      531
    7. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      31
      523
    8. Mies miksi moinen vetäytyminen?

      1) Olit loukkaantunut tai suuttunut 2) Sulla oli toinen nainen 3) Luulit, etten halua jatkaa tutustumista 4) Vai joku
      Ikävä
      52
      499
    9. Mitä vit,,tua!

      Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul
      Suomussalmi
      22
      476
    10. Hyvä Kukkola! toitte tänne taas jotain uutta

      Niin sitä pitää! Kehittää oikeasti tarjontaa. Nyt on maut kohdillaan! Käykäähän herkuttelemassa wingseillä ja siipiweikk
      Haapavesi
      62
      475
    Aihe