Miten voin selvittää onko paraabeli toisen paraabelin alapuolella?
Paraabelit
11
439
Vastaukset
- hiuka
kuvaaja?
paraabelin arvo (y-koordinaatti) pisteessä x? - Kanootti3
Vinkki: tutki niiden lausekkeiden erotusta.
- KaksiParaabelia
Pitää selvittää molempien minimiarvo. Ei kait kysymystä muulla tavalla voine ymmärtää. Kysehän lienee vain kahdesta pisteestä.
Väärin!
Otetaan paraabelit (1) y = x^2 ja (2) y = 1/2 x^2 2.Nämä leikkaavat pisteissä x = /- 2.
Paraarabelin (2) minimi on y = 2 ja se on siis suurempi kuin paraabelin (1) minimi joka on y = 0.
Kun -2 < x < 2 on paraabelien erotus 1/2 x^2 2 - x^2 = - 1/2 x^2 2 > 0 ja paraabeli (2) on paraabelin (1) yläpuolella.
Kun x > 2 tai x < -2 on paraabelien erotys < 0 ja (1) on (2):n yläpuolella.
- parastaennen
Paraabelin yhtälöt pitää muuttaa huippupistemuotoon, josta sitten päätellään.
- Noinkohan
Pitää ensin määritellä, mitä tarkoitetaan alapuolella olemisella. Tarkoittaako että jokaisella x arvolla ensimmäisen parabelin y-arvo on suurempi kuin toisen. Vai että ensimmäisen parabelin kaikki y-arvot ovat suurempia kuin mikään toisen parabelin y-arvo.
- Menisikö_näin
Kumpikin onnistuu menetelmällä, että ensin lasketaan paraabelien leikkauspisteet. Mikäli näitä löytyy, ei haluttu ehto täyty. Muussa tapauksessa lasketaan paraabelien ääriarvot. Ääriarvoja vertaamalla voidaan päätellä, täyttävätkö paraabelit kummassakaan mielessä ehdon.
Ei tässä alapuolella olemisessa ole mitään epäselvää. Jos meillä on kaksi funktiota f ja g ja kysytään onko g:n kuvaaja f:n kuvaajan alpuolella niin kyllä tämä tapahtuu sjvs kun f(x) > g(x) kaikilla arvoilla x.
Jos f(x) >= g(x) kaikilla arvoilla x niin f :n kuvaaja ei ole missään pisteessä x g:n kuvaajan alapuolellaa.
- laskee
Jos on kyse R^2:n eli tason käyristä, yltä löytyy hyviä vinkkejä. Kanootn vinkki on asian ydin. En oikein jaksa uskoa, että kyse olisi useampiulotteisesta avaruudesta termin "alapuolella" perusteella, vaikka alapuolisuus voidaan määritellä myös niissä.
- Kanootti3
Niin, tosiaan eihän sitä edes sanottu onko paraabelit tasossa.
- Orwell-1984
Kanootti3 kirjoitti:
Niin, tosiaan eihän sitä edes sanottu onko paraabelit tasossa.
Ehkä ne ovat n-pallon pinnalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle253140Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122289Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.722168Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1051941Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761623Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥421439Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta161355Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001285- 1141130
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151096