Paraabelit

paraabeli

Miten voin selvittää onko paraabeli toisen paraabelin alapuolella?

11

272

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiuka

      kuvaaja?
      paraabelin arvo (y-koordinaatti) pisteessä x?

    • Kanootti3

      Vinkki: tutki niiden lausekkeiden erotusta.

    • KaksiParaabelia

      Pitää selvittää molempien minimiarvo. Ei kait kysymystä muulla tavalla voine ymmärtää. Kysehän lienee vain kahdesta pisteestä.

      • Väärin!
        Otetaan paraabelit (1) y = x^2 ja (2) y = 1/2 x^2 2.Nämä leikkaavat pisteissä x = /- 2.

        Paraarabelin (2) minimi on y = 2 ja se on siis suurempi kuin paraabelin (1) minimi joka on y = 0.

        Kun -2 < x < 2 on paraabelien erotus 1/2 x^2 2 - x^2 = - 1/2 x^2 2 > 0 ja paraabeli (2) on paraabelin (1) yläpuolella.
        Kun x > 2 tai x < -2 on paraabelien erotys < 0 ja (1) on (2):n yläpuolella.


    • parastaennen

      Paraabelin yhtälöt pitää muuttaa huippupistemuotoon, josta sitten päätellään.

    • Noinkohan

      Pitää ensin määritellä, mitä tarkoitetaan alapuolella olemisella. Tarkoittaako että jokaisella x arvolla ensimmäisen parabelin y-arvo on suurempi kuin toisen. Vai että ensimmäisen parabelin kaikki y-arvot ovat suurempia kuin mikään toisen parabelin y-arvo.

      • Menisikö_näin

        Kumpikin onnistuu menetelmällä, että ensin lasketaan paraabelien leikkauspisteet. Mikäli näitä löytyy, ei haluttu ehto täyty. Muussa tapauksessa lasketaan paraabelien ääriarvot. Ääriarvoja vertaamalla voidaan päätellä, täyttävätkö paraabelit kummassakaan mielessä ehdon.


      • Ei tässä alapuolella olemisessa ole mitään epäselvää. Jos meillä on kaksi funktiota f ja g ja kysytään onko g:n kuvaaja f:n kuvaajan alpuolella niin kyllä tämä tapahtuu sjvs kun f(x) > g(x) kaikilla arvoilla x.

        Jos f(x) >= g(x) kaikilla arvoilla x niin f :n kuvaaja ei ole missään pisteessä x g:n kuvaajan alapuolellaa.


    • laskee

      Jos on kyse R^2:n eli tason käyristä, yltä löytyy hyviä vinkkejä. Kanootn vinkki on asian ydin. En oikein jaksa uskoa, että kyse olisi useampiulotteisesta avaruudesta termin "alapuolella" perusteella, vaikka alapuolisuus voidaan määritellä myös niissä.

      • Kanootti3

        Niin, tosiaan eihän sitä edes sanottu onko paraabelit tasossa.


      • Orwell-1984
        Kanootti3 kirjoitti:

        Niin, tosiaan eihän sitä edes sanottu onko paraabelit tasossa.

        Ehkä ne ovat n-pallon pinnalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö, että haluaisin panna

      Sinua. Onko sinulla samanlaiset ajatukset ja tunteet?
      Ikävä
      189
      4365
    2. Hyväksytty kaivattusi

      Vartaloa vai et? Rehellinen vastaus
      Ikävä
      34
      1604
    3. Minulta loppuu aika

      Halusin olla täydellinen. Nyt näyttää siltä että viimeinen kiristys jää puolitiehen, sillä h-hetki on jo ihan kohta käsi
      Ikävä
      40
      1510
    4. Syvälliset keskustelut

      Olisivat tärkeintä ensisijaisesti hänen kanssaan Tulisi sellainen hetki, mutta kaikki meni pieleen
      Ikävä
      25
      1494
    5. Olisipa sitä henkisesti eheämpi ja rohkeampi

      mikään maallinen mammona ei itseäni kiinnosta, eikä sen menetys kiinnostus. Mutta kun kohtaa jonkun sykäyttävän ihmisen,
      Ikävä
      20
      1385
    6. Mitä ajattelet

      Kun näet kaivattuasi?
      Ikävä
      112
      1326
    7. Moi, nainen

      Tunnustan, olen heikkona sun hymyyn, ja sekään ei auta yhtään, että sulla on täydellinen nenä. Joten ensi kerralla, kun
      Ikävä
      30
      1200
    8. Kyllähän tämä vähän kirpaisee

      Mutta oman sisäisen rauhan vuoksi jätän sinut nyt historiaan. Todennäköisesti olet jo sinäkin mennyt eteenpäin. Olipah
      Ikävä
      38
      1197
    9. Nyt on pakko tunnustaa

      AA että on ikävä sinua!!
      Ikävä
      19
      1159
    10. Sulla on uskomaton luonne

      Saat minut hetkessä iloiseksi, tai sanotaan nyt niin, että ajatus sinusta saa sydämeni hyppimään riemusta. En vain saa s
      Ikävä
      44
      1048
    Aihe