Paraabelit

paraabeli

Miten voin selvittää onko paraabeli toisen paraabelin alapuolella?

11

278

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiuka

      kuvaaja?
      paraabelin arvo (y-koordinaatti) pisteessä x?

    • Kanootti3

      Vinkki: tutki niiden lausekkeiden erotusta.

    • KaksiParaabelia

      Pitää selvittää molempien minimiarvo. Ei kait kysymystä muulla tavalla voine ymmärtää. Kysehän lienee vain kahdesta pisteestä.

      • Väärin!
        Otetaan paraabelit (1) y = x^2 ja (2) y = 1/2 x^2 2.Nämä leikkaavat pisteissä x = /- 2.

        Paraarabelin (2) minimi on y = 2 ja se on siis suurempi kuin paraabelin (1) minimi joka on y = 0.

        Kun -2 < x < 2 on paraabelien erotus 1/2 x^2 2 - x^2 = - 1/2 x^2 2 > 0 ja paraabeli (2) on paraabelin (1) yläpuolella.
        Kun x > 2 tai x < -2 on paraabelien erotys < 0 ja (1) on (2):n yläpuolella.


    • parastaennen

      Paraabelin yhtälöt pitää muuttaa huippupistemuotoon, josta sitten päätellään.

    • Noinkohan

      Pitää ensin määritellä, mitä tarkoitetaan alapuolella olemisella. Tarkoittaako että jokaisella x arvolla ensimmäisen parabelin y-arvo on suurempi kuin toisen. Vai että ensimmäisen parabelin kaikki y-arvot ovat suurempia kuin mikään toisen parabelin y-arvo.

      • Menisikö_näin

        Kumpikin onnistuu menetelmällä, että ensin lasketaan paraabelien leikkauspisteet. Mikäli näitä löytyy, ei haluttu ehto täyty. Muussa tapauksessa lasketaan paraabelien ääriarvot. Ääriarvoja vertaamalla voidaan päätellä, täyttävätkö paraabelit kummassakaan mielessä ehdon.


      • Ei tässä alapuolella olemisessa ole mitään epäselvää. Jos meillä on kaksi funktiota f ja g ja kysytään onko g:n kuvaaja f:n kuvaajan alpuolella niin kyllä tämä tapahtuu sjvs kun f(x) > g(x) kaikilla arvoilla x.

        Jos f(x) >= g(x) kaikilla arvoilla x niin f :n kuvaaja ei ole missään pisteessä x g:n kuvaajan alapuolellaa.


    • laskee

      Jos on kyse R^2:n eli tason käyristä, yltä löytyy hyviä vinkkejä. Kanootn vinkki on asian ydin. En oikein jaksa uskoa, että kyse olisi useampiulotteisesta avaruudesta termin "alapuolella" perusteella, vaikka alapuolisuus voidaan määritellä myös niissä.

      • Kanootti3

        Niin, tosiaan eihän sitä edes sanottu onko paraabelit tasossa.


      • Orwell-1984
        Kanootti3 kirjoitti:

        Niin, tosiaan eihän sitä edes sanottu onko paraabelit tasossa.

        Ehkä ne ovat n-pallon pinnalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      355
      4794
    2. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      3311
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      75
      2311
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      346
      1720
    5. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      183
      1690
    6. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      215
      1640
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      106
      1285
    8. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      76
      1280
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1177
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1142
    Aihe