Paraabelit

paraabeli

Miten voin selvittää onko paraabeli toisen paraabelin alapuolella?

11

446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiuka

      kuvaaja?
      paraabelin arvo (y-koordinaatti) pisteessä x?

    • Kanootti3

      Vinkki: tutki niiden lausekkeiden erotusta.

    • KaksiParaabelia

      Pitää selvittää molempien minimiarvo. Ei kait kysymystä muulla tavalla voine ymmärtää. Kysehän lienee vain kahdesta pisteestä.

      • Väärin!
        Otetaan paraabelit (1) y = x^2 ja (2) y = 1/2 x^2 2.Nämä leikkaavat pisteissä x = /- 2.

        Paraarabelin (2) minimi on y = 2 ja se on siis suurempi kuin paraabelin (1) minimi joka on y = 0.

        Kun -2 < x < 2 on paraabelien erotus 1/2 x^2 2 - x^2 = - 1/2 x^2 2 > 0 ja paraabeli (2) on paraabelin (1) yläpuolella.
        Kun x > 2 tai x < -2 on paraabelien erotys < 0 ja (1) on (2):n yläpuolella.


    • parastaennen

      Paraabelin yhtälöt pitää muuttaa huippupistemuotoon, josta sitten päätellään.

    • Noinkohan

      Pitää ensin määritellä, mitä tarkoitetaan alapuolella olemisella. Tarkoittaako että jokaisella x arvolla ensimmäisen parabelin y-arvo on suurempi kuin toisen. Vai että ensimmäisen parabelin kaikki y-arvot ovat suurempia kuin mikään toisen parabelin y-arvo.

      • Menisikö_näin

        Kumpikin onnistuu menetelmällä, että ensin lasketaan paraabelien leikkauspisteet. Mikäli näitä löytyy, ei haluttu ehto täyty. Muussa tapauksessa lasketaan paraabelien ääriarvot. Ääriarvoja vertaamalla voidaan päätellä, täyttävätkö paraabelit kummassakaan mielessä ehdon.


      • Ei tässä alapuolella olemisessa ole mitään epäselvää. Jos meillä on kaksi funktiota f ja g ja kysytään onko g:n kuvaaja f:n kuvaajan alpuolella niin kyllä tämä tapahtuu sjvs kun f(x) > g(x) kaikilla arvoilla x.

        Jos f(x) >= g(x) kaikilla arvoilla x niin f :n kuvaaja ei ole missään pisteessä x g:n kuvaajan alapuolellaa.


    • laskee

      Jos on kyse R^2:n eli tason käyristä, yltä löytyy hyviä vinkkejä. Kanootn vinkki on asian ydin. En oikein jaksa uskoa, että kyse olisi useampiulotteisesta avaruudesta termin "alapuolella" perusteella, vaikka alapuolisuus voidaan määritellä myös niissä.

      • Kanootti3

        Niin, tosiaan eihän sitä edes sanottu onko paraabelit tasossa.


      • Orwell-1984
        Kanootti3 kirjoitti:

        Niin, tosiaan eihän sitä edes sanottu onko paraabelit tasossa.

        Ehkä ne ovat n-pallon pinnalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      449
      1289
    2. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      64
      1116
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      61
      852
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      61
      805
    5. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      737
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      100
      723
    7. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      72
      694
    8. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      671
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      62
      664
    10. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      27
      663
    Aihe