Mitä tapahtuu jos käyttää esim hydrauliikkaöljyä auton jäähdytin järjestelmässä
Öljyä jäähdyttimeen
Jäähdytinäijä
5136
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
hetken päästä vituttaa jos on kallis auto
Motor kyllä hajoaa liiasta kuumuudesta, kun ei siirappi kierrä kennoissa.
Miksi pitäisi kun nykyään pakkasnestettäkin on. Nykymalliset kennot, pumput, letkut ja venttilit eivät moista kestä ja kiertokin jää vajavaiseksi.
Todella wanhoina aikoina käytettiin toisinaan moottoripetrolia jäähdytinjärjestelmässä talvella. Tällaiset thermosifoni (=ei pumppua) järjestelmät ja umpivalurautainen moottori kesti aika hyvin keittämistäkin pahemmin vaurioitumatta.
Oli myös tehdastekoisia öljyjäähdytteisiä moottoreita. Näissä petrolimoottoreissa tai puolidieseleissä tavoiteltiin korkeampaa käyntilämpötilaa ja sitä kautta pienempää polttoaineenkulutusta ja vähentämään polttoaineen kulkeutumista voiteluöljyyn.
Sitä minäkin että outo kysymys nykyaikana, ehkä joskus 50-luvulla lie ollut pakkasneste kallista tai hankalammin saatavaa jolloin aloittajan kysymyksen olisi ehkä ymmärtänyt :D
(en tosin tiedä 50-luvun oloista yhtään mitään kun olen syntynyt vasta 70-luvulla)
Vielä 60-luvun loppuun asti oli vanhan petroolitraktorin alla valopetroolilamppu antamassa lämmöt öljypohjaan ja sitten kaadettiin vaan kuumat vedet koneeseen ja lähdettiin metsätöihin. Aluksi bensan voimin ja kun kone lämpeni, niin petroolilla.
Toki lokilämmittimiä oli olemassa, mutta ei vanhaan traktoriin raaskittu ostaa.
Sama ralli jatkui vielä Kostamus-työmaalla 80-luvulla, sillä ei venäläisillä ollut pakkasnestettä työkoneissa, vaan vesi keitettiin ensin nuotiolla tynnyrin puolikkaassa ja sitten kaadettiin kuumana sinkkiämpärillä koneeseen. Kone ruksutti sen jälkeen koko päivän ja työn loputtua vesi lorautettiin pihalle tyhjennysventtiilin kautta.
Ja sama ralli jatkui seuraavana aamuna eli tehokasta ja tuottavaa oli neuvostotyö.
Suomalaisilla rakentajilla oli toki käytössä pakkasnestettä sekä hydrauliikkaa.
Suomalaisilla sopimusten allekirjoittajilla ei ollut käytössä tuonkaltaista pakkasnestettä, vaan heillä oli ämpärikaupalla konjakkia ! Auttaahan sekin aikansa viluun.