Koulu vain tässä kärähti vihapuheen sallimisesta poliitikkoja kohtaan ja sen sallimisesta. Ja nyt loukkantui siitä, että Huhtasaari vain jatkojulkaisi asian.
Mitähän Presidentti Niinistö tähän kun hänenkin kuva oli siinä jutussa mukana koulun seinällä. taisi joutua puun ja kuoren väliin Sauli, kumpaa nyt arvostelee, koulua joka salli kuvat käytävälleen ja instaan vai Huhtasaarta joka vain jatkojulkaisi kuvat, tuskin avaa suutakaan tästä vaikka pitäisi, koska koulun opttajien ei tulisi sallia tällaista vihapuheen/kuvan julkaisemista.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000005848194.html
Mitähän Presidentti Niinistö tähän kun hänenkin kuva oli siinä jutussa mukana koulun seinällä. taisi joutua puun ja kuoren väliin Sauli, kumpaa nyt arvostelee, koulua joka salli kuvat käytävälleen ja instaan vai Huhtasaarta joka vain jatkojulkaisi kuvat, tuskin avaa suutakaan tästä vaikka pitäisi, koska koulun opttajien ei tulisi sallia tällaista vihapuheen/kuvan julkaisemista.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000005848194.html
Vastaukset 18
Vanhimmat
Koulu ärähti kun kärähti vihapuheen sallimisesta politiikkoja kohtaan. . Tuollaisia kuvia ei missään tapauksessa olisi saanut päästää seinille julkisuuteen. Ihan koulun oma vika, turha syyttää huhtasaarta. Mitä Pres. Niinistö tähän?
Sama kuin syyttäisi ylen iltauutisia jos se julkaisee jonkun jutun missä loukkaantuu vakavasti ihmisiä.
Kyllä tässä nyt haukutaan aivan väärää puuta. Opettaja joka sallii tuollaiset vihapuhe työt on nyt nostettava tikunnokkaan. Veikkaan että suvakkinaisope ruorissa kun tätä on tehty.
Mutta tällä saa mukavasti otsikoista pois Toivolan ym. vihreiden toilailut.
Vielä pitäis äänestysikärajaa laskea. Huh, huh, keitähän nuo koulussa aivopestyt pissaliisat ja mopopojat äänestäisivät. Toivottavasti vanhemmat ovat valveilla siitä mitä kouluissa tapahtuu.
"Mitähän Presidentti Niinistö tähän kun hänenkin kuva oli siinä jutussa mukana koulun seinällä."
Presidentti Niinistö ja Pekka Haavisto oli laitettu pelastajien puolelle ja Huhtasaari sekä Halla-aho "tappajien" puolelle kuvassa. Presidentti Niinistön lause: "Suomi ei voi sulkea rajojaan sulkeutumatta itse" eli avoimet rajat tulla on hyvää ja rajavalvonta pahaa.
Suomeen VAI Kuoleen -julisteessa on Suomeen-sanan alla kuva tasavallan presidentti Sauli Niinistöstä ja vihreiden kansanedustaja Pekka Haavistosta. Kuoleen-sanan alla perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho ja Laura Huhtasaari.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000005848194.html
Huhtasaarta ja Halla-ahoa aika hyvin maalitettu.
Olikohan nuo edes lasten omia ajatuksia? Koulun johto ei nyt ollut ajan tasalla, vihapuhehan ei ole sallittua ei varsinkaan kouluissa missä lapset oppivat asioita, opet sallivat tuollaista ja yrittävät kääntää asian muualle.
jo kaikin voimin ajamassa Kokoomuksen vaaliohjelmaa tuleviin vaaleihin.
Lapset osoittautuivat Plagiaatti-Lauraa viisaimmiksi. Sekös Kopiosaarta velmuttaa.
Tuohan on selvää syrjimistä ja vihapuhetta.
Vihreiden Haavisto ja Persidentti Niinistö ovat hyviksiä ja Halla-aho ja Huhtasaari pahiksia.
Ja tuollainen opettajien suostumuksella julkiseen tilaan ja instaan. Tuskin opettajat antaisivat laitattaa käytäville esim. jotain imaamin kuvaa jolla olis vaikka dynamiittipötkö suussaan?
Tai vaikka Touko Aallon syömässä heiniä ladossa housut kintuissa. Vaikka eihä siinä mitään pahaa olisi, eihän? Lapset on lapsia.
Kyllä olen oman tyttären puheita kuunnellut ja tullut johtopäätökseen koulun ohjaavasta kasvatuksesta politiikan saralla. Kaikkinainen poliittinen toiminta ja kirjoittelu ehdottomasti kiellettävä kouluissa ! Mitä jos kyseessä olisi ollut persuopettaja irvailemassa Virheille !
Suomi olisi sekaisin ja Jälkiviisaat kans perjantaina. Nyt perjantaina ryöpyn saa vain Huhtasaari melko varmasti.
Miksi kukaan muu saisi? Huhtasaari tuo plagiaatti yrittää rajoittaa nuorten sananvapautta.
Koko Suomen huomio keskittyy tähän myrskyyn vesilasissa. Tärkeämpääkin pohdittavaa olisi.
Mielenkiintoista tässä keississä on se että mitäs jos asia olis ollut toisinpäin. En tiedä millaisia kantaa ottavia julisteita kaikkiaan tuolla on tehty. Mutta miettikää, mitä jos joku ysiluokkalainen (-set) olisi tehnyt jonkun rajat kiinnemmäksi -julisteen. Siihen olisi liitetty rauhalliseen suomalaiseen maisemaan Huhtasaari ja Halla-aho ja viereen kuvia palavista autoista, vaikkapa Ruotsin levottomuuksista, ja siihen viereen vaikka Andersson, Aalto, Emma Kari tai Sanna Marin tai muita vastaavia. Mistä kohu silloin olisi syntynyt. Ja ihan oikeasti, olisiko koulussa puututtu tuon julisteen tekoon. Haluaisin kuulla kommentin, mielellään jonkun opettajan suusta, tähän asiaan. Tämä on mielenkiintoinen asia. Rajoitetaanko kantaa ottavuutta jotenkin. Sinänsä tuo esittämäni juliste ei olisi mitenkään paha, pahempi on tämä missä ko. poliitikot liitettiin kuoleen -sanaan.
Seuraava kysymys onkin sitten, mistä tuollaiset vaihtoehdot olivat tulleet oppilaille mieleen? Ihan selvää on, että heille on opettajien toimesta ohjailtu tuollaisia vaihtoehtoja. Muun väittäminen on naurettavaa. Se, että kyseessä on koulun/opettajien poliittinen operaatio paljastuu mm. jatkosta. Jos kyseessä olisi ollut oppilainen harharetki, olisi opettajien odottanut kertovan asiasta oppilailleen ja opettanut asioita tehtävänsä mukaisesti.
Sen sijaan koulu päätti julkaista helmikuussa 2018 kyseisen piirroksen. Sillä haluttiin ilmiselvästi leimata jonkin puolueen jäseniä nimeltä mainiten. Siis koulu maalitti perussuomalaisten johtoa käyttääkseni tätä omituista nykytermiä. Halusi osoittaa, kuinka pienet koululaisetkin inhosivat heitä, ”murhaajia”. En ihmettele, että perussuomalaisten johdossa hermostuttiin asiasta. Sehän oli tökeröä poliittista peliä.
Jatko muuttui mielenkiintoiseksi, kun Huhtasaari julkaisi kuva somessa ja paheksui asiaa. Koulun rehtori paheksui kuvan julkaisemista ja syytti Huhtasaarta oppilaiden ja koulun maalittamisesta. Oppilaiden maalittaminen on kummallinen väite, koska kuvassa oli vain lasten etunimiä. Montakohan Janipetteriä tai vastaavaa Suomesta löytyykään? Koulu toki tuli maalitetuksi, mutta se oli sen aiheuttanut jo itse aikaisemmin julkaisemalla kuvan.
Taas persu aliarvioi oppilaiden kykyjä. Lisäksi koti vaikuttaa asiaan.
Sitä paitsi työ on aivan oikeassa!
Nyt persut ovat kieltämässä nuorilta sananvapauden! Kantti ei kestä keskustelemaan asiasta asiana vaan yritetään syyllistää fiksuja nuoria.
Huhtasaaren motiiveista kertoo se että hän reakoi yli puoli vuotta tapahtuman jälkeen. Onko hän niin tyhmä?
No nythän ne alaikäiset saivat oikein roppakaupalla sitä sananvapautta, ihan julkisesti.
Palestiinalaiskouluissa on vähän saman tapaista lasten manipuloimista "politiikalla", tosin vaaralisemmassa muodossa EU, n kustantamana.
Koulu vastuuseen! Hehän julkaisivat kuvan instagrammissa itse ensin, olikos siihen lupaa?
Kuinkahan olisi käynyt, jos näiden poliitikkojen kuvien sijaan olisi käytetty kyseisen koulun opettajien kuvia?