mitä tarkoittaa 90 päivän karenssi

työntekijöille.sopii

eli onko se 3 kk karenssi eli 30 päivää kuluu kuukaudessa vai 4,5 kk karenssi eli 20 arkipäivää kuluu kuukaudessa miksi jos saa potkut tai itse irtisanoo itsensä niin miksi karenssi eikö heti kuuluisi saada päivärahaa aika pitkä on olla 4.5 kk ilman rahaa ja sitten vasta anoa päivärahaa

11

343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olisiko hyvä juttu jos sun elämäsi rahoitettaisiin ihan alusta loppuun muiden toimesta riippumatta siitä miten aikasi käytät?

    • helmiä_sioille

      Sitä, että haet toimeentulotukea siltä 90ltä päivältä.

    • lazyz

      Sitä, että joku ei usko motivaatioosi.

    • mikä.60.päivää

      en itsestä puhunut vaan tuli mieleen kun hallitus sanoo että alle 10 työntekijän firmoille että saa antaa potkut ilman syytä ja karenssi tippuu 90 stä päivästä 60 päivään niin mitä se oikeasti tarkoittaa niin nyt ei puhe minusta vaan yleisesti

      • pitkätukka-68

        jos saat potkut ilman syytä, et saa päivääkään karenssia.


    • Kaisanoasaa

      Karenssista kannattaa aina valittaa. Kerro vaikka että olet masentunut naiseton ätmi niin läpi menee.

    • 90 päivän karenssi on käsittääkseni juuri se kolme kuukautta eli kaikki päivät lasketaan.

    • Ruma-ätmi

      Mun karenssi kesti hiukan yli 10 vuotta. Alkoi kesäkuussa 2006 ja loppui joulukuun viimeinen päivä 2016. Siinä välissä olin töissä, kolme kertaa kurssilla 2008-2011 ajan ja 2013-2014 olin töissä myös ja tein myös useita lyhyt aikaisia työkeikkoja. Karenssi se vaan jatkui. Niin että jos sun naamas ei miellytä työkkärin tätiä niin 90 päivää voi olla 900 päivääkin.

      • refgweweadawef

        Mullakin oli ns. kolmen kuukauden työssäoloehto vuosia, välissä olin töissäkin mutta ei puljun tilinauhat kelvanneet työkkärille. Tosin työkkärin tätien kanssa ei ollut mitään kismaa.


    • vissiinn

      Kaikki päivät lasketaan vissiin

    • Ätmi-

      Kyllä se tarkoittaa sitä että 3 kk olet karenssissa eli vaikka lokakuun ekasta päivästä joulukuun loppuun ja joudut hakemaan toimeentulotukea sinä aikana. Rahallisesti tuskin hävii mitään ellet ole saanut sellaista karenssia josta otetaan pois 20-40% tuesta.
      Kerran sain karenssin kun en mennyt työkkäriin sovittuna aikana vaikka olin töissä silloin, töissä jonka itse olin hommannut ja olin ilmoittanut työkkäriin etten pääse sinne tulemaan. Karenssia voi tulla ihan mistä vaan vaikka siitä ettei ole tehnyt cv tä oma asiointi palveluun. Siitäkin saa karenssia ettei ole hommannut työturvallisuuskorttia jos ei pääse töihin sen takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      107
      1173
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      62
      1143
    3. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      146
      856
    4. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      64
      853
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      68
      757
    6. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      108
      657
    7. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      94
      618
    8. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      54
      598
    9. 78
      571
    10. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      538
    Aihe