Onks kellään kokemusta ruusufinnistä?? Jos on, niin onko olemassa jotain hyvää tehoavaa hoitokeinoa? Itse olen syönyt monenlaisia antibioottikuureja ja laittanut rasvoja. Mikään ei tunnu tehoovan.. En kai joudu olemaan koko ikääni punaposkinen?
ruusufinni
punaposkinen tyttö
5848
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mulla on on ollut kahdesti elämäni aikana (32v) ruusufinni ja valitettavasti minulla ainakaan ei ole tehonnut muut kuin roacuttan kuurit tähän tautiin. Se saa ainoastaan ihotautilääkäriltä ja huima hinta jää maksettavaksi itselle tästä lääkekuurista ja kolmanneksi se on vielä pitkäkestoinen kuuri mutta kun sen käyttä niin iho on taas kunnossa. Tämän lääkkeen sivuvaikutuksista sen verran että täällä on käyty kovasti keskustelua niistä mutta itselläni ei ollut muuta kuin että iho kuivui kovasti ja siihen auttoi 3xpäivässä rasvaus mutta auta jos unohdit niistä kerrankin pois kärsit hilseilevästä ihosta kuukauden sen jälkeen.
Ja vältä stressiä se aktivoi ruusufinnin ainakin minulla.
Olisin kiitollinen jos ruusufinniin Roaccutan-hoitoa saaneet tai laserhoidoissa (Photoderm, pulsed-dye)käyneet kertoisivat kokemuksistaan. Pitääkö taudin pidempään piilossa? Mikä vaikutus punotukseen, poltteluun ja ihon tuntoherkkyyteen?
Heippa...itselläni on ollut paha akne ja olen syönyt 3 kertaa pitkän roaccutan kuurin...joka kerta kasvoni ovat palanneet hyvään kuntoon...puoli vuotta sitten sairastuin ruusufinniin ja sain vaivaan tetrasylal antibiottia ja rosazol voidetta...kuukausi kului ja kasvoni olivat taas kuin mainoksesta...juuri tänään huomasin taas taudin merkkejä ja päätin ryhtyä uuteen taisteluun...tsemppiä kyllä tautia vastaan voi taistella...ps: vältä stressiä , se laukaisi taudin myös minulla
minulla on todettu rosacea ja syön antibioottikuuria. olen ollut toteavinani että tiukka ruokavalio auttaa pitämään ruusufinniä loitolla eli mausteet (ml. vanilja), hedelmät kuuluvat kiellettyihin ruokiin. Nyrkkisääntönä voi sanoa että kaikkea Suomen maaperässä kasvavaa voi syödä. Lisätietoa saa myös amerikkalaisesta rosacea-yhdistyksestä rosacea.org.
No just... eli en saisi periaatteessa syödä sitten mitään, koska en voi maitotuotteitakaan syödä, lihaa en juuri syö ja olen jättämässä jauhot ja pullamössöt pois. B-vitamiin on se jota pitää välttää mutten usko, että nyt kaikista hedelmistä on luovuttava.