Kun roomaliset olivat hävittäneet temppelin vuonna 70, juutalaiset tarvitsivat paikan jossa järjestää uskonelämäänsä ja jumalanpalveluksia. Tätä varten syntyi synagoga, jolle tarvitsi vielä määrittää tarkempi järjestys, miturgia ja virat. Se tapahtui verkkaalleen toisen- ja kolmannen vuosisadan aikana. Tämä on pitävin todiste siitä että evankeliumit on kirjoitettu vasta monia vuosikymmeniä juutalaissodan jälkeen kun synagogalaitos oli viimein vakiintunut. Jos evankeliumit olisivat kirjoitettu jo paljon ennen sitä, niissä ei mainittaisi sanallakaan synagogista eikä varsinkaan puhuttuisi Jerusalemin piirittksestä.
Synagogat syntyivät vasta temppelin tuhouduttua
Tgc
26345
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Totta, enpä ole tullut ajatelleeksikaan, vaikka kumpikin asia, temppelin hävitys ja synagogien synty on tuttu. Näin on selvä, että Jeesus ei ole voinut lukea Nasaretin synagogassa.
Sama koskee myös Paavalia. Kuinka Paavali olisi voinut vierailla aynagogissa diasporassa jos synagigia ei vielä ollut? Meni vielä vuosikymmeniä Paavalin kuoleman jälkeen kun ensimmäisiä synagigia alettiin perustamaan.
Eikös nämä vierailut mainita Apostolien teoissa, jonka kirjoittajana pidetään samaa henkilöä kuin Luukkaan evankeliumin?
Höpö höpö
Jeesus luki Tooraa synagoogassa ja mm synagoogan esimies , Krispus tuli uskoon Paaavalin saarnan kautta.
Nykykäsityksen mukaan se on kirjoitettu vasta noin vuonna 120 ja on nuorempi kuin Luukkaan evankeliumi. Evankeliumi on kirräjoitettu siis vasta Apostoloruilun jälkeen. Huomattavaa on myöe se ettei ensimmäisetä- tai toiseltakaan vuosisadalta ole löytynyt ainuttakaan arkeologista todistetta synagogista vaan varhaisimmat synagoga rakennukset ovat paljon myöhemmältä ajalta kuten vaikkapa Kapernaumin synagoga joka on rakennettu vasta viidennellä vuosisadalla. Sitä ennen ei Kapernaumissa ole synagogaa koskaan edes ollutkaan. Sama kehitys on nähtävillä myös muualla Välimeren ympäristössä kuten vaikkapa Roomassa, Ostiassa ja Alexandriassa.
Tämä oli uutta, mutta on yksi lisä UT:n ja Jeesuksen toiminnan väärentämisen osoitukseen. Koko uskonto kehitettiin olemattomille asioille, kuten niin moni muukin uskonto.
Eksegetiikasta suoritin vain alimman arvosanan. Silloin uskottiin, että Luukkaan evankeliumi oli suunnilleen samanaikainen Apostolien tekojen kanssa. Kuten nimimerkistänikin on arvattavissa, en ole seurannut kovin tarkkaan eksegetiikan kehitystä, mutta olen huomannut, että Luukkaan evankeliumiakin pidetään nykyisin nuorempana kuin silloin, saati että Ap.t. on kirjoitettu vasta n. 120. Kiitoksia ajantasaisista tiedoista.
Pompeiin, Herculaneumin, Stabian kaupunkin kaivauksista on löydetty kolmekin synagogaa. Yksi jokaisessa kaupungissa. Ovatko synagogat siis aikamatkanneet?
Tai sitten ne olivat vain ihan tavallisia varastohalleja.
Antaisitko lähteen tuolle? Synagogiksi kutsuttuja paikkoja siis "kokoontumistaloja" on ollut ennen temppelin tuhoutumista mutta lain säätämät jumalanpalvelusmenot olivat vain temppelissä.
Varhimmat tiedot synagogista esim Jerusalemissa ajalta ennen kapinaa ovat yhdestä paikasta ja kertovat paikan olleen diasporajuutalaisten yöpymispaikka näiden vieraillessa Jerusalemissa. Tietyt jumalanpavelusmenot niihin ovat vakiintuneet vasta kapinan jälkeisenä aikana ja varhimmat löydetyt synagarakennukset ovat toiselta vuosisadalta .
Synagogarukoukset ja muut menot ovat oppineilta ja ovat varmuudella temppelin hävityksen jälkeiseltä ajalta. Tuntuu oudolta että jeesus joka ainakin UT:n mukaan haukkui kaikki aikansa oppineet olisi jostain syystä arvostanut jo ehkä hänen aikanaan alussa ollutta oppineiden aloittamaa perinnettä -miksi se nyt ei olisi ollutkaan huono asia kun kaikki muu heissä oli ?
Synagoogia alettiin perustaa kokouspaikoiksi jo Babylonian vankeuden aikoihin, joten yleissivistys puuttuu monelta!
Ja taas yksi kieroutunut uskovainen yrittää selittää Raamattua parhain päin.
Ei alettu, uskomus on väärä.
Jeesuksen esitettynä aikana ei siis ollut synagoogeja.
Ei sen enempää Jeesuksen eikä vielä Paavalinkaan aikaan. Meni vielä useita vuosikymmeniä Paavalin kuoleman jälkeen, ennen kuin synagoga laitos vakiintui.
Jeesus ei ollut varsinaisesti lain opettaja, mutta synagogissa lain selittäjän ei tarvinnut olla pappi tai lain opettaja. Kirjoituksia saattoi selittää kuka tahansa tehtävään pätevöitynyt. Kirjoitusten lukeminen ja niiden selittäminen oli kuitenkin synagogan olennainen toimintamuoto.
"Kirjoitusten lukeminen ja niiden selittäminen oli kuitenkin synagogan olennainen toimintamuoto." Ei ollut Jeesuksen aikaan vaan vasta myöhemmin .Kirjoituksia sai muinoin selittää kuka hyvänsä ei siihen ollut mitään pätevöitymistapaa paitsi kirjoitusten tunteminen ja kukin sitten sai sen verran seuraajia kuin sai.
Olet aivan oikeassa. Kirjoitusten lukeminen ja niiden selittäminen oli toimi joka vielä Jeesuksen aikaan tapahtui ainoadtaan temppelissä. Jos halusi kuulla Raamattua luettavan, oli matkattava Jerusalemikn. Muiden käsiin kalliita papyruskirjoja ei luovutettu. Koska asiasta oli säädetty pyhissä kirjoissa, niin vähintään kerran viikossa juutalaisten oli vaellettava sapatiksi temppeliin.
Temppeliin ei tarvinnut vaeltaa kuin tiettyinä pyhiinvaellusjuhlina eikä sinne meno olisi ollut mahdollistakaan koska moni oli rituaalisesti epäpuhdas tai asui liian kaukana tms. Sitten kun synagogia jo oli ja niissä tietyt jumalanpavelukset jotka korvasivat tietyllä tavalla temppelin uhreineen, menot niissä olivat avoimia kaikille myös naisille ja ei- juutalaisille eikä rituaalinen epäpuhtaus ollut este synagoogaan tulolle.Kaikki juutalaisethan temppelin tuhon jälkeen ovat rituaalisesti epäpuhtaita mutta tietyt säännöt silti voimassa mutta eivät estä synagogaan tuloa eikä torakääröjen materiaali ole papyrus.
Kuolleenmeren kääröt olivat kallista papyrusta. Ne ovat vanhimmat tähän asti säilyneet tekstit ja vadta ensimmäiseltä vuososadalta. Sitä vanhempia tekstejä ei olla löydetty sen enempää. En ainakaan ole lukenut että juutalaiset olisivat kirjoittaneet savitiilille tai lehmänlantaan.
Uskon vastustajat ovat tainneet keksiä uuden väitteen, tässä muutama lainaus vikipediasta.
Historia[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Synagogalaitos sai todennäköisesti alkunsa Babylonian maanpakolaisuuden aikana, kun juutalaiset joutuivat eroon Jerusalemissa sijaitsevasta temppelistään. [1] Synagogan pohjapiirros noudattaa ilmestysmajan pohjapiirrosta, joka oli ensimmäisen temppelin edeltäjä.
Vuonna 226 sassanidit syrjäyttivät arsakidien dynastian vallasta Babyloniassa. Tämä hieman rajoitti juutalaisten vapauksia, mutta käytännössä juutalainen laki säilyi juutalaisten elämää ohjaavana "voimana". Toinen juutalaisten kannalta kielteinen kausi sijoittui 400-luvulle, kun synagogia ja akatemioita suljettiin
Wikipedia on siitä jännä paikka että sinne voi kuka tahansa käydä kirjottelemassa mitä tahansa. Se on yhtä uskottava kuin Muumien lukeminen Suomen historian kirjoina.
No riittääkö lainaus Helsingin yliopiston sivulta.
"Varhaisimmat maininnat synagogista ovat Egyptistä 200-luvulta eKr.,"
http://www.helsinki.fi/teol/pro/juuret/synagogalaitoksenkehitys.htm
Heh. Mutta se ei todista sitä, että Israelissa olisi Jeesuksen aikana ollut synagogeja.
Päivän trollaaja astui esille jauhamalla epähistoriallista sontaa.
Saattoi olla niin, että UT;n aikana ei ollut synagogia käytössä. Vuosisatoja myöhemmin niitä näkyi kyllä tulleen.