Kolmivuorotyö

Kimivo

Nyt tarttis neuvoa ja kokemuksia. Elikkäs teen kolmivuorotyötä ja työvuorolistat ovat 3 viikon jaksoissa mihin sisältyy tietty tuntimäärä. Elettiin listan ensimmäistä viikkoa missä mulla oli MA aamu 7-14, TI vp, KE ilta 12-21:30, TO aamu 7-14:30, PE ja LA välinen yö 21-7 samoin LA ja SU välinen yö. Esimies pyysi maanantaina jos lähtisin aamuvuorostani kotiin klo 12 ja tulisin yöksi kun työntekijöitä puuttuu. Näin ollen hän lupasi että saan sitten KE ja TO vapaiksi. Tähän menin sitten suostumaan. No kun olen tämän yövuoroni sitten tehnyt niin esimieheni ottaa minuun yhteyttä ja kertoo että hän on nyt laskenut tuntini väärin silloin kun suunniteli tätä vuoronvaihtoa. Se yö minkä tein ei riitä korvaamaan KE ja TO työtunteja mitkä sain vapaaksi joten lopputulos siitä kun suostuin joustamaan on että olen 9 tuntia velkaa talolle. Eli yhden helvetin kokonaisen työpäivän. Nyt esimies kyselee mistä vapaapäivästä voisit luopua. Listassani jään aina vapaille yövuoroista eikä oikeen huvittais valvontavapaita vähentämään. Ainoa vaihtoehto listan viimeisellä viikolla vkl vapaasta ottaa toinen koska sitä ennen on ollut aamu ja iltavuoroa niin ei olisi niin raskasta.
Siis vituttaa suoraan sanottuna. Minä joustin ja työnantaja mokas. Itsekkin olisi tietty pitänyt olla hereillä ja tästä lähtien en enää sokeasti suostu vuoronvaihtoihin varsinkaan ylim. Yövuoroihin kun näinkin vituiksi meni tääkin.

4

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyykyttäjä

      Tee ensimmäisen yön jälkeen aamu perään, väsyneenä ei ole tuottava. Menee viimeinenkin yö ihan koomassa sekä tehottomasti.

      Tunnit täynnä ja työnantaja sai mitä tilasi, eli yhden vuoron tehokkuus jaettuna 3:lle vuorolle.

    • iisi.solution

      Ota palkatonta vapaata, palkka ei liene tuollaisessa paikassa kovinkaan suuri kuitenkaan niin ei tule suurta vahinkoa vaikka pitää ne 9 tuntia palkattomana, pääsee helpommalla. Pienen palkan takia ei kannata paljon vaivautua eikä varsinkaan stressata. Tuollainen vuoropyöritys muutenkin alkaa varmasti rasittamaan pitkän päälle, olisi mieluummin edes samaa vuoroa koko viikon verran.

      • RöllilläMetsässäTölli

        Olisinpa itsekin käsittänyt tuon iakanaa kun olin paskalla palkalla rankoissa töissä. En olisi yrittänyt täysillä yli vuotta tehdä kovasti töitä ja täydellistä jälkeä, kun siitä sai vain paskat kouraan ja palkankorotuskin meni vieruskaverille joka ei sitä edes pyytänyt. Vaihdoin firmaa ja nyt tienaan noin 1000€/kk enemmän. Ehkäpä se työhön käytetty kärsimys tulee minulle näin jälkikäteen takaisin maksettuna, ikäänkuin karma.


    • MiksetKäänny

      Ongelmasi kanssa työpaikan luottamusmiehen puoleen? Saatat vaikka saada apua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3854
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2791
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2458
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1879
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1809
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1766
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1497
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      386
      1459
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1238
    Aihe