aksuja kansalaisten kulutuksen ohjaamiseksi. Lähde ylen aamu-uutiset äsken. Itse kansanedustajat paahtavat omilla autoillaan (kilometrikorvaukset vero ja velkarahoistamme ropisevat heidän pankkitileilleen), taksilla, bussilla ja lentokoneilla kotimaassa ja ministerit myös ulkomaille veronmaksajien laskuun. Kansanedustajien valiokuntamatkat ulkomaille vuosittain monta kertaa veronmaksajien laskuun lentokoneella.
Kokoomus Orpo haluaa lisää haittaveroja ja muita m
urhrd
10131
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Totta kai todellinen lama on vasta tulossa ja nyt pitää keksiä uusia veroja.
Suomalainen ei usko kuin verokeppiä. Kyllä ne humppa-ajot vähenevät, kun laitetaan humpuukiajolle tarpeeksi hintaa.
Samalla vähenee myös muukin kulutus joten lamaa pukkaa kun kaikki ovat motissa kotonaan.
Humpuukikulutuksen pitääkin vähentyä. Kerskakulutus on suurin ympäristörikos jota ihmiskunta on tehty. Kertakäyttötuotteiden (=alle 10 vuotta kestävien) valmistamisesta, myymisestä ja käyttämisestä tulee rankaista. Ne tulee rikosoikeudellisesti rinnastaa koviin huumeisiin.
Ei tavalliset ihmiset kerskakuluta.
Jokainen älypuhelimia, kestämättömiä halpavaatteita, muovikippoja ym. ostava tavallinen ihminen kerskakuluttaa. Juuri halpojen paskojen tuotanto tuhoaa ympäristöä. Kymmeniä vuosia kestävät korjattavissa olevat tuotteet eivät ole kerskakuluttamista. Sellaisia tuotteiden pitäisi olla.
Matkapuhelinvero olisi hyvä lisävero, jonka keräämisen suorittaisi operaattorit. Uudelta puhelimelta esimerkiksi 10 euroa kuukaudessa, josta sitten vuosittain vero putoaisi euron per kk. Kymmenen vuoden kuluttua matkapuhelinta saisi käyttää verottomasti. Teknisesti tuo on mahdollista IMEI-koodin avulla, kun tiedetään milloin IMEI on otettu ensimmäisen kerran käyttöön.
Koitapa nyt hillitä tuota trollaustasi,
Millä oikeudella kerskakulutat? Oletko joku saatanan kokoomuskyrpä? Sinut on laitettava tilille maapallon tuhoamisesta!
Ne huviajelut loppuu nyt. Ei sillä autolla tarvitse pärryyttää joka jumalan päivä tai viikko tai edes kuukausi. Peltikotterot pitääkin laittaa prässiin ja puristaa pieniksi kuutioiksi ilmakehää tuhoamasta. Kyllä kävellen ehtii hyvin ja jos on kiire niin polkupyörillä. Ei niitä kakaroitakaan tarvi jatkuvasti kuljetella harrastuksiin sinne ja tänne ja tuonne. Se loppuu se turha huviajelu nyt ja sille laitetaan niin kova hinta ettei varmasti huvita lähteä mihinkään.
Orpo haluaa myös uuden ministerin. Ympäristö ja energia ministerin. Sehän se ympäristöä säästääkin virkalimousinin muodossa!