Ei vois yhtään kiinnostaa ottaa vastaan tytärtä ja poikaystäväänsä. En jaksa seurustella hänen kanssaan ja poikaystävä on ulkomainen, pitää siis puhua englantia. Isä = miesystäväni palvoo tytärtään ja hyväksyy hänen kaikki toiveensa. Miten voisin kiemurrella irti asiasta suututtamatta ketään ....en jaksaisi kertakaikkiaan leikkiä sosiaalista ja kivaa...
Miesystävän tytär tunkee yövieraaksi
12
486
Vastaukset
- oppeliini1
Oma tupa, oma lupa. Voit tavata ystävääsi silloin kun sinulle ja hänelle sopii, ilman muita ihmisiä.
Sinun ei tarvitse tunkea itseäsi muiden väliin. "mutku se pyysi..." ei ole tarpeeksi hyvä syy mennä miehen ja hänen lapsensa väliin.
Tai vaihda miesystäväsi lapsettomaan. - oma_asunto
Sama tuli mullakin mieleen, ei muuta kuin muutto erilleen ja miehen vaihto lapsettomaan.
- kunnioitamiesystävääsi
On se niin että sinun on oltava sosiaalinen.
Miesystävälläsi on tytär ja sinun on kunnioitettava sitä.
Jos tytär haluaa esitellä kaverinsa, niin tottakai isä tykkää että se on kiva asia.
Olet hyvin itserakas ja et ajattele muitten tunteita.
Opettele olemaan sosiaalinen, se onniin että tässä maailmassa on voitava sietää muitakin kuin vain sinua!
Jos sinä rakastat miesystävääsi, niin ymmärrät että hän rakastaa tytärtään! - entästoisinpäin
Entäs jos sinulla olisi aikuinen tytär tai poika?
Ja miesystäväsi kieltäisi häntä käymään kylässä ja jopa yöpymään?
Miltä sinusta tuntuisi? - Xfrtyu
Kuinka kauan he viipyvät? Jos aika on lyhyt niin pystyt siihen kuten kuka tahansa normaali aikuinen.
Jos vierailu on pitempi niin keksi itsellesi paljon muuta tekemistä. Ei kai heidän kanssaan tarvi olla 34/7 - problemresolve
Voi voi, sinua raukkaa, ymmärrän hyvin, miten ikävää on jutella sellaisten ihmisten kanssa joista et ole tippaakaan kiinnostunut. Ikävä kyllä, kyseinen nuori nainen on mitä ilmeisimmin miesystävällesi se kaikkein rakkain ihminen, tai ainakin toiseksi rakkain sinun jälkeesi :), joten pahaa pelkään, että sen kanssa joudut elämään.
Sen vuoksi mielikuvitukseni lähti laukkaamaan. Ainahan sitä voi miehelle ehdottaa seuraavaa;
a) tytär voi vierailla isänsä luona vain yhden (1) kerran vuodessa ja viipyä silloinkin vain pari tuntia. Sen ajan varmaan jaksat esittää kiinnostunutta. Jos et jaksa, hyppää suoraan kohtaan f).
b) tytär ei saa jäädä teille yöksi. Eikä yövieraita miehen puolelta muutenkaan teille. Piste.
c) tytär ei saa tuoda poikakaveriaan mukanaan, eikä tulevaisuudessa lapsiaankaan, siis jos niitä saa.
Tämä kannattaa tehdä miesystävälle selväksi jo tässä vaiheessa. Mieti; sinulle täysin
yhdentekevän ihmisen kersat, sinun huushollissasi, rääkymässä ja vaatimassa huomiotasi. Never ever, eikös niin?
d) miesystäväsi ei enää tapaa tytärtään. Tämä olisi sinulta tosin aika rankka pyyntö (tai käsky).
Ai niin, ei saanut suututtaa ketään, miesystäväsi on siis tooooooosi herkkänahkainen..
e) sinä lähdet pois kotoa siksi aikaa kun tytär kumppaneineen tulee miesystäväsi luokse. Olet poissa niin kauan kuin vierailu kestää. Ei niille mitään tarvitse selitellä miksi et ole läsnä.
Mutta jos et halua poistua kotoasi, niin helpointa on jos...
f) miesystäväsi varaa itselleen ja tyttärelleen hotellihuoneet ja he viettävät aikaa keskenään niin pitkään kuin haluavat kotisi ulkopuolella. Voit tarjoutua maksumieheksi, jos miehellä tekee tiukkaa rahasta. Voit myydä tämän ajatuksen miehelle siten, että hotellissa he voivat syödä ja juoda hyvin, voi jutella rauhassa vaikka aamuun saakka jos siltä tuntuu, ei tarvitse sinun yöunia eikä jaksamista ajatella. Sinun ei tarvitse passata ketään, ei sotke normielämääsi, eikä teidän hienoa kotia.
Jos minä olisin miesystäväsi, valitsisin tämän vaihtoehdon, ilman sinun ehdotustasikin koska eihän se tyttären tapaaminen teidän kotona, sinun läsnäollessa, mitään herkkua nytkään ole ollut.
Joten tässä vaihtoehdossa kaikki voittavat.
Jos mies on niin itsepäinen tai tyhmä, että ei ymmärrä omaa parastaan, eli ei valitse kohtaa f), tee asia miehelle helpoksi. Pistät tavarat jakoon ja kumpikin asuu jatkossa omassa asunnossaan.- Kaikkea.sitä
Voi kauhea.
- AmmuLiina
Kiitos hyvistä neuvoista kaikille !
Vielä palaan sen verran, että asumme miesystävän kanssa eri asunnoissa, joten tytär poikaystävineen olisi hyvin voinut olla isänsä luona yötä (iso omakotitalo). Mutta halusi kuitenkin tulla minun talooni, luultavasti siksi, että se on juuri kunnostettu ja halusi sitä kai näyttää poikaystävälleen tms. Ei muuten kysynyt edes minulta, voiko tulla yöksi vaan isältään ! Emme siis ole kovinkaan läheisiä tämän tyttären kanssa, kuten arvaatte. Minä yli 60 v ja hän n. 25 v., eipä ole paljon yhteistä, paitsi isänsä. Onneksi lähtivät sitten aika nopeesti aamulla muualle, kun olivat syöneet laittamani aamiaisen tietysti ensin... - Näinonnäreet
Kerro miesystävällesi, että olet jo 60-vuotias ja sinun on vaikea löytää yhteistä säveltä 25-vuotiaan kanssa. Et tarkoita tätä pahalla, vaan olet vain rehellinen.
Nuoret ovat tänä päivänä todella itsekkäitä. Fiksu nuori ei olisi pyrkinyt kyllä sinun asuntoonsa vaan olisi yöpynyt isänsä luona.
On järkevää pitää erilliset asunnot.
Parhaimmassa tapauksessa tyttären mielenkiinto lopahti yhden käynnin jälkeen. Jos ei, voithan aina sanoa, että voi harmi, olen vatsataudissa, flunssassa.
Kenenkään ei pitäisi joutua olemaan omassa kodissaan tuollaisella fiiliksellä kuin sinulla oli. Kyllä sinulla on oikeus valita ketä otat sinne vieraaksi, oli se sitten miten tärkeää miesystävällesi vai ei.
Fiksu miesystävä ei myöskään olisi vaatinut sinulta moista vieraanvaraisuuttasi. Se on sinun kotisi. - Musta.sukkainen
Ala vokottelemaan sitä pimun ulkomaalaista poikaystävää, niin vierailut loppuu välittömästi.
- saanenollakohtelias
Kohta asut yksinäsi isossa hyvin rempatussa omakotitalossasi, etkä ehkä koskaan ymmärtänyt miksi.
- ValitseLapsetonMies
Ette tunne hyvin? No ehkä se haluaisi tutustua sinuun?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281488- 371401
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541149- 69994
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi254954Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei193934- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää16830Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818