Joidenkin mielestä darraisena töissä olo on helvettiä mutta minusta se on normipäivää parempi. Krapulassa sitä on helpompi suodattaa urpojen työkaverien jutut pois mielestä ja keskittyä pääkipuun. Huomenna on pitkä päivä edessä ja siihen valmistaudutaan kunnon ryyppäämisellä. Hyvä homma jos selviydyn töihin huomenna.
Krapulassa duuniin
Duunaridena
8207
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tapasin taannoin, siis reilu 10 vuotta sitten, erään putkimiehen, joka ei juopotellut koskaan viikonloppuisin, koska "joutui" ryyppäämään liikaa työmaalla. Mitähän sillä sitten tarkoitettiinkaan.
Todennäköisesti reissuhommissa ja joi illat.
Mulla on viimeiset kosketukset suurrakennusteollisuuteen 20 vuoden takaa, ja tiedän ettei isoilla työmailla juopoteltu tuolloin enää.
Vaikea uskoa että tilanne olisi mennyt ainakaan huonompaan suuntaan.
Noin 20 vuoden takaa taitavat minunkin kokemukseni raksoilta olla. Viimeisellä työmaalla sai nosturikuski viinakrampin kesken työpäivän ja vietiin ambulanssilla sairaalaan. Vähän sen jälkeen siellä törttöili kirvesmies melkein viikon ajan horjuhumalassa. Oli nimittäin käväissyt Tallinnassa ja viinaa riitti arkipäivisinkin otettavaksi. Samaisella viikolla tulivat projektin tilaajat tarkistamaan töiden edistymistä ja kiusalliselta örvellykseltä vältyttiin, koska kirvesmies passitettiin vierailun ajaksi pukukoppiin lepäämään.
Juopon paikka on katuojassa, eikä työmaalla jauhamassa paskaa ja pilaamassa ilmapiiriä.
Ota lopputili vitun sontaseppo.
Montaako kullia olet imenyt? Entäs tyttäresi?
Vittu isälläsi ja veljelläsi on ollut yhteensä vähemmän seksikumppaneita kuin sinulla!!!!!
Kerran käräytin tyypin joka oli kännissä töissä. Tyyppi sai potkut heti.
So what? Joka viikko sitä joutuu lähtemään töihin pari kertaa ihan hiton moisessa krapulassa tai joskus vielä ihan humalassakin.
Mutta ei se mitään kun ei kukaan puhalla ja monilla työkavereilla on sama juttu. Se on vähän tälläinen yhteinen salaisuus. Ei siitä kannata mesota.