Käy töissä huonopalkkaisessa duunissa ja luulee että saa vielä joskus naisen.
Dark fear on ihan perus ätmi
Varissuolla
21329
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Sittenhän minulla on kohtalon toveri. Huonopalkkainen mies ei kelpaa edes huonopalkkaiselle kouluttamattomalle naiselle. Rehellisesti sanoen olen kyllä miettinyt millä elettäisiin jos vanhempien nettotulot olisivat yhteensä 2800 euroa kuukaudessa ja vaikka nyt se kaksi lasta. Onhan tietysti lapsilisät mutta kyllä siinä oltaisiin aivan puilla paljailla. Entäs äitiysloma. Siinäpä sitä oltaisiin 1400 euron netolla kun yksinkin eläessä käteen jää aivan kaikkien menojen jälkeen maksimissaan 200 euroa kuussa. Että ei sillä naisettomuudella nyt tässä tilanteessa ole hirveästi merkitystä kun sulla ei olisi varaa käydä treffeillä edes ulkona syömässä saati käydä baarissa.
DarkFearilta on jäänyt vielä miesten koulu eli sotaväkikin käymättä. Ei ihme että hänellä on poikuus tallella vielä nelikymppisenäkin.
Ai sulla itselläsi onkin kalju vai. Taidat olla selvästi niitä persujen äänestäjiä, kun oot kerran antanut sun tukkasi kaljuuntua ihan jo nuoruusvuosina.
Mulla itselläni kun onkin hyvälaatuinen ja tuuhea tukka ja naisia mulla on myös ollut paljon ihan heti parikymppisestä lähtien, kun mä olenkin tasoltani ihan selkeä YTM-mies.
Eipä sitä nykyaikaisen ja eurooppalaishenkisen miehen tarvitse mitään suomen armeijaa käydä, kun ne talvisodan juoksuhautoihin jämähtäneet ahdasmieliset militaristipaskajuntit ja persujen äänestäjät kyllä suorittavat sen armeijan muutenkin.
Jotkut ei pärjää edes 4000 palkalla. Minä pärjään 2000 palkalla tosi hyvin. Asun halvassa yksiössä ja en tuhlaa rahaa turhuuksiin.
En todellakaan ole mikään ätmiluuseri, sillä sanoisin olevani ihan hyväpalkkaisessa työssä, kun tienaan kuitenkin peräti 12-14euroa/tunti lisät päälle. Sillähän pärjää yksin asuva sinkkumies oikein hyvin, kun parhaimmillani oon tienannut yli 4tonnia kuukaudessa ja useasti yli kolme tonnia.
Varakkuutteni näkee hyvin myös siitä, että kuinka asun vuokralla 60 neliön kaksiossa ja käytän kyllä rahaa kuukausittain ihan mukavasti.
Tällä palstallahan sitä onkin paljon just niitä työttömiä ätmiluusereita, jotka eivät viitsi töissä edes käydä, kun siitä ei ole naista heille palkintona.
Et itsekään ole saanut naista työnteostasi huolimatta vaan olet aina vain neitsyt-setä!
Mikä on osakesalkkusi arvo tällä hetkellä?
Kun saisikin 12€. Alkupalkka oli koejalla 9,50 ja nyt 11€. Dark Fear on selvästi kermaperse jolla ei ole käsitystä kuinka huonosti moni alta 40 v on palkattu. Yleinen tilanne kolmeykymppisillä tuotannotyöntekijöillä on että ollaan aivan puilla paljailla. Säästöjä on ehkä tonni tai pari eli pelkkiä karkkirahoja aikuiselle. Velkaa sitten on monella aivan liikaa maksukykyyn nähden.
Oletko sä sitten hankkinut mitään ammatillista koulutusta vai miksi työskentelet "vapaaehtoisesti" näissä huonopalkkaisissa tuotantotöissä??
Ajattelin vaan, että jos olisit käynyt amiksen, niin olisit voinut päästä ihan hyviin ja hyväpalkkaisiin töihin. Kuitenkin esim. sähkömiehenä, putkimiehenä, autonkorjaajana, kokkina, tarjoilijana, merkonomina yms. vastaavissa amistaustaisissa ammateissa säkin tienaisit melko varmasti nykyistä enemmän ja sulla olisi työssäsi myös paremmat työehtosopimukset ja ammattiliitot paremmin takana.
Oon mä itsekin joskus nuorempana työskennellyt satunnaisesti vähän aikaa noissa huonopalkkaisissa ns. paskatöissä, jos oman alan töitä ei ollut sillä hetkellä tarjolla, mutta huonon palkan vuoksi niissä ei ole viitsinyt työskennellä kuukautta tai paria pidempään.
Mutta jos et ole mitään koulutusta suorittanut, niin oletko koskaan miettinyt sitä vaihtoehtoa, että kouluttautuisit johonkin parempipalkkaiselle ammattialalle??
Kuten sanoinkin, niin ei sun olisi mikään pakko mitään yliopisto- tai korkeakoulutasoista koulutusta hankkia, sillä ihan perus-amisalakin mahdollistaisi sulle jo paremman palkan ja työmahdollisuudet.
Et vastannut. Mikä on osakesalkkusi arvo tällä hetkellä ja paljonko sillä saa osinkotuloa suunnilleen vuodessa?
Kävin pelkän amiksen ja aloin tekee raksahommia sitten armeijan jälkeen noin 23 vuotta sitten. Oon tienannut keskimäärin 2500 verojen jälkeen. Joskus matkatöissä tienaa 3500 kun olin hotellia remppaamassa hesassa. Kun asuu pienellä paikkakunnalla niin asuminen on aika halpaa, tällä hetkellä maksan vuokraa 250 euroa ja avovaimo samanverran.
Ei mulla ole koskaan ollut mitään osakesalkkuja, sillä oon aina vaan siirtänyt osan palkasta säästötilille ja oon kokenut sen ihan hyväksi vaihtoehdoksi.
No sulla on jo ihan hyvä työläisen peruspalkka, jolla tulee ihan hyvin toimeen.
Nyt on jo otetta. Noin sitä pitää kiusaajia ojentaa kun ei ne muuten ikinä opi. Toikin äskeinen kiusaaja meni ihan hiljaiseksi.
Mulla+on+ammatillinen+koulutus.+Olen+töissä+talotehtaalla+missä+alkupalkka+on+9,50+€+tunti.+Talotehtaat+kuuluvat+mekaanisen+metsäteollisuuden+sopimuksen+piiriin+mikä+on+heikko.+Alimmat+palkat+ovat+jotain+8+euroa+ja+paras+minkä+voi+saada+on+jotain+13.50+€.
Betonielementtitehtaalla+tarjottiin+10€+tunti.+Toi+10€+tuntipalkka+on+ihan+normaali+puunjalostusteollisuudessakin.+Yksi+muija+kertoi+siivonneen+aiemmin+hiki+päässä+hotellihuoneita+9,20+€+tunti.+Rakennusliiton+tessi+on+nykyään+pelkkä+vitsi.+Työmailla+on+pelkkiä+vuoratyöntekijöitä+joista+90%+virosta.+Palkat+on+siinä+10-12€+tunti+kokeneilla+ammattilaisillakin.+Ette+taida+ihan+ymmärtää+miten+vaikea+tilanne+nykyään+on+amisaloilla.++Se+sisäinen+devalvaation+on+jo+tapahtunut.+Noita+13-15+euron+tuntipalkkoja+saavat+teollisuudessa+vanhemmat+työntekijät+jotka+saivat+joskus+liukumia.+Nuoremmille+ei+makseta+kuin+tessin+minimi.+
Myyttiä+teollisuuden+hyvistä+palkoista+pitävät+yllä+muutaman+öljynjalostamojen+ja+paperiteollisuuden+prosessinhoitajien+palkat.+Näitä+paikkoja+on+kuitenkin+häviävän+pieni+osa+kaikista.
Varmasti, märissä unisssasi. Mä olen tehnyt raksahommia 15 vuotta joten sadut ei mene läpi. Tiedän ihan täsmälleen mitä saa.
Tienaan 800 euroa kuukaudessa. Pärjään oikein hyvin jos en syö kun kerran päivässä. Teen 8 tunnin työpäiviä.
Missä ihmeessä oikein voi muka noin huonosti tienata?? Eikö sentään työehtosopimukset mahdollistaisi sulle vähintään joku liki 10euroa/tunnilta?
Jospa hän on työkokeilussa?
Niiden tessin mukaan käypä alkupalkka voi olla 8 euroa ja ammattilaisen palkka 10.50 €. Käytännössä noita työnvaativuusluokituksia ei käytetä vaan palkka on sama riippumatta mitä teet.
Tienaan 180 euroa kuukaudessa. Siitä maksan vuokran ja kaiken.