Miksi asiallinen avaus poistetaan?

Taas poistettiin asiallinen avaus luomisesta.
13269
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat
Aloittaja

Tässä eilinen avaukseni pääpiirteissään:

Sananlaskujen kirjan mukaan Viisaus luotiin ennen taivaan ja maan luomista.

22 "Minut Herra loi ennen kaikkea muuta, luomisensa esikoisena, ennen taivasta ja maata.

Kysyin toisessa ketjussa onko tämä Viisaus sama kuin Johanneksen evankeliumin Sana eli Jumala, joka tuli lihaksi eli Jeesukseksi. VT:n sananlaskujen kirjassa Viisaus on chokma. UT:n Sana on Logos, joka voi tarkoittaa puhetta, sanaa, merkitystä, ajattelua, järkeä, periaatetta, sääntöä, suhdetta tai oppia. Tässä mielessä Johanneksen evankeliumin kirjoittaja voi viitata Sananlaskujen kirjan Viisauteen.

Kuitenkin kreationistien mielestä Viisaus ei ole Jeesus, koska esimekiksi nimimerkin asdfman mukaan: "Ei se ole, koska Jeesus ei ole luotu olento. Jeesus on iankaikkinen Jumalan Sana."

Voisivatko kreationistit yrittää vastata tähän kysymykseen eivätkä kiemurtele ja poista aivan asiallisia, luomiseen liittyviä avauksia?

4Äänestä

Ymmmärtäisin sensoreita tällä kohtaa. Minusta pelkästään Raamatun merkityksiä ja ristiriitoja noin yksityiskohtaisesti pohtivat keskustelut sopisivat paremmin vaikkapa raamattupalstalle.

Äänestä
  • Minusta kyseinen avaus sopi tälle palstalle, koska kreationismi perustuu vain ja ainoastaan VT:n ensimmäiseen Mooseksen kirjaan ja sen kirjaimelliseen tulkintaan. Ja kaikki siitä löydettävät lukemattomat ristiriidat, virheet ja järjettömyydet osoittavat että tuo ainoa kreationismin perusta on jo itsessään täydellisen kestämätön.

    2Äänestä

  • Kreationismi_on_sairaus kirjoitti:

    Minusta kyseinen avaus sopi tälle palstalle, koska kreationismi perustuu vain ja ainoastaan VT:n ensimmäiseen Mooseksen kirjaan ja sen kirjaimelliseen tulkintaan. Ja kaikki siitä löydettävät lukemattomat ristiriidat, virheet ja järjettömyydet osoittavat että tuo ainoa kreationismin perusta on jo itsessään täydellisen kestämätön.

    Tuo perustelu on kyllä järkeenkäypä. Kristinusko ei kuitenkaan perustu Mooseksen ensimmäisen kirjan kirjaimelliseen tulkintaan mikä kreationismin rökityksen tuoksinassa helposti unohtuu.

    1Äänestä

  • Aloittaja

    "Minusta pelkästään Raamatun merkityksiä ja ristiriitoja noin yksityiskohtaisesti pohtivat keskustelut sopisivat paremmin vaikkapa raamattupalstalle."

    Avauksessa ei ole nostettu esille mitään Raamatun sisäistä ristiriitaa. Olen täsmälleen samaa mieltä nimimerkin 'asdfman', ettei Sananlaskujen kirjan Viisaus ole Jeesus.

    Muinaisen Lähi-idän luomismyytit eivät perustuneet maailman luomiseen tyhjästä vaan asioiden järjestelyyn. Luominen on kaaoksen järjestelyä, jossa ilmiöille annetaan käsite ja nimi. Näin ne tulevat olevaiseksi. Tämä tulee varsin selvästi esille ensimmäisessä luomismyytissä.

    Esimerkiksi yön ja päivän käsite:

    3 Jumala sanoi: "Tulkoon valo!" Ja valo tuli. 4 Jumala näki, että valo oli hyvä. Jumala erotti valon pimeydestä,

    Ja niiden nimeäminen:

    5 ja hän nimitti valon päiväksi, ja pimeyden hän nimitti yöksi.

    Tähän perustuu se, että viisaus, järki ja sanat ovat tärkeitä luomiskertomuksessa. Luulisin, että muinainen maailma on ollut ihmisille vaarallinen, epävarma ja kaoottiselta vaikuttava. Pelkona on saattanut olla esimerkiksi se, että tulvavesi peittää koko maailman, aurinko ei nousekaan enää, aurinko sammuu, taivas putoaa niskaan jne. Luomismyyteillä on tuotu järkeä ja järjestystä maailmaan.

    Raamatusta on tulkittavissa, että Viisaus on ollut persoonallinen olento, jonka kautta maailma on luotu (asetettu järjestykseen).

    19 Viisaudella Herra loi maan perustan, ymmärryksellä hän rakensi taivaat,

    Lähi-idän mytologian tutkimuksesta voidaan viisaus yhdistää Jumalan puolisoon, naispuoliseen jumalattareen. Tämä tulee esille peitetysti jopa Raamatusta. Mielestäni tämä on aivan perustavaa laatua oleva kysymys Raamatullisessa luomiskertomuksessa. Emme kai hylkää niitä myyttejä, joihin Raamattu perustuu vaan hyväksymme ne osaksi jatkumoa.

    4Äänestä

  • tieteenharrastaja kirjoitti:

    Tuo perustelu on kyllä järkeenkäypä. Kristinusko ei kuitenkaan perustu Mooseksen ensimmäisen kirjan kirjaimelliseen tulkintaan mikä kreationismin rökityksen tuoksinassa helposti unohtuu.

    Ei olekaan kysymys kristinuskosta. Tämä palsta käsittelee kreationismia. Kreationistit eivät ole mielestäni edes kristittyjä.

    Äänestä

Eikö tähän tosiaan kukaan kretu osaa selittää yhtään mitään? Tavallisesti kretuilta kyllä irtoaa kaikenlaisia selityksiä muista asioista. Onko nyt niin että Munuaistutkija on saanut kretut hiljaiseksi???

Äänestä
  • Ehkä aihe ei liity kreationismiin!

    Äänestä

  • Aloittaja

    mitästäturhia kirjoitti:

    Ehkä aihe ei liity kreationismiin!

    Perustelisitko tarkemmin, miksi aihe ei liity kreationismiin?

    Herra loi tuon olennon (Viisauden) luomisen esikoisena, ennen taivaan ja maan luomista. Tuon olennon avulla Herra loi taivaat ja maan. Minusta olisi mielenkiintoista tietää, kuka tuo olento on kun se ei kreationistien mielestä ole Jeesus.

    22 "Minut Herra loi ennen kaikkea muuta, luomisensa esikoisena, ennen taivasta ja maata.

    19 Viisaudella Herra loi maan perustan, ymmärryksellä hän rakensi taivaat,

    Äänestä

Sananlaskujen kirjoittaja on kuningas Salomo, joka sai Jumalalta erityisen suuren viisauden. (1.Kun.4:29-31)
Jeesus on tietenkin Salomoakin viisaampi. Sekä Salomo että Jeesuksen viisaus on peräisin Jumalalta, niin siinä mielessä kyse on samasta viisaudesta. Tarkkaan ottaen jokaisen ihmisen viisaus tulee Jumalalta.

Äänestä
  • Aloittaja

    Nyt ei ole kyseessä kognitiivinen ominaisuus 'viisaus', se ei viihdytä ketään leikkimällä päivät pitkät kenenkään edessä. Kognitiivinen viisaus ei myöskään leiki maan kiekolla. Kyseessä on jokin jumalolento. Aikaisemmin olen kuullut kreationistien väittävän, että se olisi Jeesus, mutta jun ei ole niin olemme yhä suuremman mysteerin äärellä. Kuka oli tuo Herraa päivät pitkät viihdyttävä olento, joka leikki Herran edessä kaiken aikaa?

    30 Jo silloin minä, esikoinen, olin hänen vierellään, hänen ilonaan päivät pitkät, kaiken aikaa leikkimässä hänen edessään.

    31 Maan kiekko oli leikkikalunani, ilonani olivat ihmislapset.

    Äänestä

  • " Tarkkaan ottaen jokaisen ihmisen viisaus tulee Jumalalta. "

    Eipä taida Raamatun mukaan tulla. Et taida tuntea kirjoituksia.
    Jaakob: "Tämä ei ole se viisaus, joka ylhäältä tulee, vaan se on maallista, sielullista, riivaajien viisautta. "

    Äänestä

Apina tuntee apinan, on sanottu. Mielensä pahoittaa sivistyneistö, joka tietää Jeesuksen kerran eläneen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Munuaistutkija kirjoitti:

Taas poistettiin asiallinen avaus luomisesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu