Ero väkivaltaisesta suhteesta

Vihdoinvapaa1

Erosin reilu kuukausi sitten väkivaltaisesta suhteesta. Eron hetkellä mies uhkasi tappaa lapsemme ja samalla itsensä. Loputkin luottamuksen rippeet hävisi samantien enkä voi antaa lasta hänelle vaikka hän haluaisi. Suhteen aikana väkivalta kohdistui lähinnä minuun mutta tämä oli viimeinen niitti lopullisen luottamuksen menettämiseen. Miten tästä voi selvitä??

3

561

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asiatjärjestyyaina

      Tee poliisi-ilmoitus!

      Hyvä että huomasit ajoissa.
      Onko paikkakunnallasi jotain naispäivystystä tms?
      Onko sinulla jokin sukulainen tai tuttava jossain, jonne voisit mennä vähäksi aikaa?
      Kysy poliisilta mitä mahdollisuuksia on.

      Kyllä sinä selviät, kun olet uskaltanut ottaa sen askeleen että erosit. Lastesi ja itsesi vuoksi jaksat.

      Kertokaa muut tällä palstalla olijat miten olette selviytyneet ja minne ottaa yhteyttä!

      Entä vertaistukiryhmät?
      Rikospäivystys?

      Tässä muutama linkki, jos olisi apua:

      https://www.naistenlinja.fi/

      https://www.mielenterveysseura.fi/fi/mielenterveys/vaikeat-elämäntilanteet/väkivalta/heti-apua-väkivaltaan

      https://www.riku.fi/fi/erilaisia rikoksia/lahisuhdevakivalta/

      Tässä juttu väkivallasta:
      https://yle.fi/uutiset/3-7084941

      Voimia sinulle, lapsillesi ja onnea uuden elämän alkuun!
      Muista että et ota tätä miestä takaisin!!!!!!!!

      Olet sen arvoinen että saat itsellesi ja lapsillesi rauhallisen ja onnellisen elämän!
      Iso hali minulta!

    • Hei Vihdoinvapaa1!

      Hyvä, että olet lähtenyt hakemaan neuvoja. Ikävä kuulla, että olet joutunut kokemaan väkivaltaa suhteessasi. Tilanne ei varmasti ole ollut helppo sinulle. Näistä väkivaltaisista uhkailuista on hyvä olla lastensuojeluun yhteydessä.

      Monet järjestöt tarjoavat matalan kynnyksen palveluita väkivaltaa kokeneille. Näitä ovat esimerkiksi Naistenlinja https://www.naistenlinja.fi/ , Nollalinja https://www.nollalinja.fi/ tai Ensi- ja turvakotien liitto https://ensijaturvakotienliitto.fi/.

      Voit halutessasi tulla juttelemaan asiasta lisää Rikosuhripäivystyksen chattiin. RIKUchat on auki arkisin klo 9-15 ja maanantai-iltaisin klo 17-19 osoitteessa www.riku.fi.

      Ystävällisesti Rikosuhripäivystys

    • dvvvcvcv

      jäi lukijoille vähän epäselväksi mitä kansalaisuutta ja ihonväriä kaveri oli

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      146
      2248
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      58
      1285
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1177
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1137
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1049
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      1048
    7. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      998
    8. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      94
      989
    9. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      975
    10. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      972
    Aihe