On toi väkijuoma melkoinen litku. Puolisoni tykkäsi bailta nuorempana, viinaa meni ja mullakin toi juominen lisääntyi kun aloitin seurustelun naisen kanssa. Seurustelun edetessä nainen vähän rauhoittui mutta silti bailasi melko usein. Nuori nainen myös hiiltyi aika äkkiä viinapäissään, oli myös todella mustasukkainen juotuaan, selvänä taas ihan vastakohta. Siinä vuosien saatossa alkoholin käyttö toi esiin myös naisen "pervon" puolen kun seksistä kyse. On naisia jotka ei halua seksiä humalassa tai juotuaan mutta puolisoni oli toista maata. Siihen mitä juotuaan halusi ei selvänä ollut mitään mahdollisuutta. Nainen oli kuin toinen ihminen selvänä. Nyttemmin viime vuosina nainen on vähentänyt juomista aika lailla, osittain iän tuomaa muutosta ja muutenkin. Ja kun ikää tulee alkoholin käyttö tuo myös painoa, nainen lihoi aika reilusti, sitten väheni juominen. Mulla toi alkoholi ei vaikuita kummoisemmin, ehkä ole vähän sosiaalisempi ei muuta eroa. Suurimmat Tappelut ja riidatkin on käyty naisen olessa humalassa, jos en ollut halukas ottamaan yhteen nainen kyllä tiesi miten saadaan vähän meiningiä kun on se fiilis päällä. Riita tai tappelut taas puhdistaa ilmaa kuten nainen on todennut.
Alkoholin vaikutus
tulivaanmieleen
2104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kannattaa juoda joka päivä viinaa.
Vaimoni oli likimain täysraitis ja viimeiset parikymmentä vuotta absolutisti.
Koskaan hän ei ole huomauttanut minun ryyppäämisestäni vaikka joskus olisi aihetta ollutkin.
Itse en ole kännissä rähjätyyppiä. Pikemminkin päin vastoin.
Viimeiset 15 vuotta on mennyt periaatteella "kotona (Suomessa ) en ota mitään. Espanjassa otan jokainen päivä. Muilla matkoilla tilanteen mukaan mutta kyllä se tavallisesti pieneksi, päivittäiseksi menee.
Alkoholilla ei ole seksielämämme kanssa ollut muuta tekemistä kuin se, että ikärinä alko vie ukolta terää. Tarttee panna asiat keskenään puntariin. 70v vaimoni ei pidä pahana pieniä "lepojaksojakaan".