JHL vähensi lomarahoja ei Sipilän hallitus

tosiasiassa

JHL valehtelee jäsenilleen ja jäsenet edelleen muille, kun sanovat, että Sipilän hallitus olisi leikannut heidän lomarahojaan. Ei ole.

Kiky sisälsi 24 tunnin työajan pidennyksen. Moni teollisuudessa toimiva liitto pidensi työaikaa samalla palkalla kolme kokonaista työpäivää. Siitä on oikeasti hyötyä. Työllistämisasenne parani ja tutkimusten mukaan firmat palkkasivat kikyn ansiosta 30.000 - 40.000 työtöntä töihinsä. Kiitos liitot.

Liitot saivat itse päättää, miten työajan pidennys tehdään. Kunta-alalla JHL ym. päättivät osan tuosta ajasta hoitaa leikkaamalla lomarahoja. Osa ajasta keploteltiin jollain 6 minuutin jutulla, mutta osa hoidettiin leikkaamalla lomarahoja. Siis liitot päättivät siitä. Ei Sipilän hallitus. Se on vääristelemätön totuus.

Valmisteilla olevan alle 10 hengen yritysten työllistämiskynnystä alentavan lain ennakoidaan kyselyn perusteella tuovan työpaikkoja 6%:iin kohdeyrityksistä, mikä tarkoittaa n. 20.000 työpaikkaa. Sitä liitot vastustavat pakottamalla jäseniä lakkoilemaan. Se ei ole oikein.

0

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

        ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
        Ikävä
        85
        1186
      2. Mikä minussa sitten

        Kiihottaa enemmän kuin muissa?
        Ikävä
        73
        952
      3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

        Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
        Kotimaiset julkkisjuorut
        165
        900
      4. Mikä on viimeinen

        este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
        Ikävä
        57
        690
      5. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

        Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
        Sinkut
        183
        642
      6. Oikea nainen

        On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
        Sinkut
        152
        629
      7. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

        Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
        Hyrynsalmi
        4
        616
      8. Taidan lähettää kaveripyynnön

        Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
        Ikävä
        43
        615
      9. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

        Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
        Sinkut
        238
        608
      10. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

        Kuin "hän"
        Ikävä
        30
        602
      Aihe